Alternatywne sposoby monitoringu i zwalczania szkodników. FILM

W sytuacji gdy skutecznych rozwiązań do walki ze szkodnikami szybko ubywa, konieczne jest sięganie po alternatywne rozwiązania. Okazuje się że metod biologicznego czy mechanicznego eliminowania szkodników z uprawa warzyw jest całkiem sporo. Podczas Konferencji Warzywniczej mówili o tym Tadeusz Kozera z Amplus SP. z o.o. oraz Mirosław Maziarka z Agro Smart Lab sp. z o.o. Zapraszamy na relację oraz FILM z tego wykładu.

Szkodniki warzyw – wykorzystanie pułapek i metod mechanicznych

Skutecznym rozwiązaniem kontrolowania szkodników na plantacjach warzyw jest monitoring szkodników dzięki pułapkom automatycznym. Firma Amplus już od 2016 r. monitoruje plantacje warzyw pod kątem obecności agrofagów. Jest to możliwe dzięki rozlokowaniu w wielu rejonach produkcji warzyw w Polsce stacji meteorologicznych wraz z automatycznymi pułapkami do monitorowania najważniejszych szkodników i sprawców chorób. Dzięki odpowiednim modelom matematycznym możliwa jest analiza zebranych danych pozwalająca na określenie stopnia zagrożenia infekcją lub wystąpieniem szkodnika.

Mirosław Maziarka prezes firmy Agro Smart Lab zaprezentował nowatorskie urządzenie do zwalczania szkodników (mączlika, motyli tantnisia i rolnicy oraz ich gąsienic) o nazwie Bio Killer. Urządzenie to zostało przetestowane jesienią 2018 roku w gospodarstwie warzywnym koło Krakowa i zostało zgłoszone do ochrony patentowej. Zwalczanie szkodników w tym urządzeniu odbywa się za pomocą innowacyjnych wentylatorów z systemami nadmuchowo-zasysającymi. Szkodniki są wydmuchiwane w specjalnie zaprojektowanym urządzeniu w kształcie tunelu a następnie zasysane przez regulowany otwór. Szkodniki są zabijane o wirniki wentylatora, które poruszają się z prędkością  około 3 000 obrotów na minutę. Urządzenie to było zaprezentowane po raz pierwszy podczas targów TSW 2019 na stoisku Agro Smart Lab, gdzie uhonorowano je nagrodą imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.

Zwalczanie szkodników – ważne są lustracje

Jednym z najskuteczniejszych sposobów monitoringu szkodników w uprawie jest jej systematyczna lustracja (najlepiej co 1-2 dni). Niestety często jest to trudne do wykonania co powoduje bardzo często spóźnioną reakcję na wystąpienie problemu. Statystycznie udowodniono, że w momencie gdy rolnik widzi na swoim latające tantnisie czy mączliki, to ich populacja na roślinach jest już bardzo liczna. Dlatego kluczem do skutecznego zwalczania takich uciążliwych szkodników jest monitoring i wczesne rozpoczęcie zwalczania – mówił Tadeusz Kozera. Argumentował również to dlaczego tak zmieniają się zagrożenia w uprawie, które uwarunkowane są przede wszystkim ocieplaniem się klimatu. To sprawia że warunki dla rozwoju wielu ciepłolubnych szkodników są coraz bardziej korzystne, jak również sprzyjają występowaniu większej liczby pokoleń w ciągu roku.