Nowe odmiany są szansą udanej produkcji, nawet w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Produkcji zakończonej dobrymi zbiorami, wysokiej jakości surowca. Takimi odmianami brokułów w portfolio Syngenta są uznane już na rynku Batory F1 i Monrello F1, które jak pokazuje praktyka nie zawodzą producentów i znakomicie wpisują się w potrzeby odbiorców przemysłowych. 

Sprawdzone i powtarzalne na polu

Brokuł Monrello to znakomita odmiana do uprawy jesiennej

Odmianą brokuła, która znakomicie sprawdza się przy uprawie jesienniej i zbiorze po 15 września jest Monrello F. Zbierana w tym terminie zapewnia znakomitej jakości, zbite róże i wysokie plony czy to całych róż na potrzeby świeżego rynku czy też gotowej różyczki. To co wyróżnia tę odmianę to silny wigor roślin i  wysoka zdrowotność roślin, w tym odporność tej odmiany na systemicznego mączniaka oraz wysoki potencjał plonotwórczy. Odmiana Monrello ma okres wegetacji wynoszący 90-95 dni, i jak potwierdza praktyka jest powtarzalna w produkcji – pod względem zdrowotności, wielkości plonu i jakości róż. Różyczki tej odmiany dzięki zbitości i twardości oraz małej ilości kruszu, zapewniają wysokie plony gotowego surowca dostarczanego do zakładów przetwórczych.  Należy jednocześnie pamiętać aby nie opóźniać terminu sadzenia, aby móc uzyskać jak najwyższy potencjał plonotwórczy odmiany Monrello, zgodnie z zalecaniami przedstawicieli firmy Syngenta.

Batory to uniwersalny brokuł, zarówno do produkcji na świeży rynek jak również dla przemysłu

Odmiana Batory F1 wpasowuje się idealnie zarówno w uprawę wiosenną i zbiór w czerwcu oraz początku lipca dla potrzeb świeżego rynku oraz przemysłu, jak również późniejsze nasadzenia z przeznaczeniem na zbiór od początku września do końca okresu uprawy tego warzywa.

Odmiana Batory została specjalnie wyselekcjonowana dla potrzeb polskich producentów tego warzywa, stąd jest Polsko brzmiąc nazwa – wyjaśnia Zenon Małek z Syngenta.

Duża uniwersalność tej odmiany, daje możliwość uprawy zarówno z przeznaczeniem dla świeżego rynku i przemysłu. Róże odmiany Batory F1, cechują się nie tylko znakomita przydatnością do różyczkowania, ale też wysoką masą finalnego produktu – różyczki. W jednym paloxie masa gotowej różyczki jest nawet o 15% wyższa niż innych odmian. Jestem przekonany, że Batory F1 to godny następcą odmiany Monaco F1, i rozpoczyna nową erę w produkcji brokułów – dodaje Władysław Tokarczyk z Syngenta. Okres wegetacji tej odmiany wynosi 80-85 dni, jest ona tolerancyjna na stresowa warunki uprawy, czym przewyższa odmianę Monaco F1.

 

Znakomita jakość róż brokuła odmiany Batory

Potwierdzone w praktyce

Elżbieta Nowakowska,  RSP w Starym Radziejowie

Elżbieta Nowakowska docenia odmianę Batory za jakość róż i wydajność różyczki

W Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Starym Radziejowie brokuły uprawiane są zarówno na zbiór wczesnoletni (5 ha), oraz jesienny (20 ha). Znaczący udział w nasadzeniach na oba terminy w 2106 roku miała odmiana Batory F1, wybrana tu po pozytywnych doświadczeniach z poprzedniego sezonu. Doskonale sprawdza się zarówno pod kątem zbioru róż z przeznaczeniem na świeży rynek, jak również jako brokuł do różyczkowania, na potrzeby przemysłu. Brokuły uprawia się tu w zagęszczeniu 35-40 tys. szt./ha.  Odmianę Batory cechuje wysoka jakość róż, które są kształtne, twarde i łatwo się różyczkują. Najważniejsza jednak okazuje się wydajność tej odmiany, gdzie przy zbiorze jesiennym bez trudu uzyskiwaliśmy 12 ton/ha gotowej różyczki – stwierdziła Elżbieta Nowakowska. Uzyskanie takiego wysokiego plonu w trudnych warunkach dla wzrostu i rozwoju, jakie panowały jesienią 2016 roku było możliwe dzięki odpowiedniemu doborowi odmiany – dodaje Zenon Małek.  Najważniejsza okazuje się twardość i zbitość róż, co ułatwia różyczkowanie, a przy tym masa różyczek w skrzynce jest wyższa o około kilkanaście procent w stosunku do innych odmian – podkreśla Elżbieta Nowakowska.

Tomasz Dryka – Agram, Lublin

Tomasz Dryka – Agram, Lublin

Jako odbiorca, coraz więcej uwagi zwracamy na jakość kalafiorów i brokułów. Wynika to z rosnących oczekiwań finalnych odbiorców. Wśród brokułów te wymagania spełnia odmiana Batory F1. Preferowana jest zarówno podczas wczesnoletniej kampanii zbiorów realizowanej w czerwcu i lipcu, jak też w początkowym okresie kampanii jesiennej – od początku września. Batory F1 to odmiana oferująca doskonałą jakość róż, a w efekcie różyczek, jakiej oczekuje przemysł przetwórczy. Dla producenta dodatkowa korzyść to stabilność w plonowaniu i wysoki plon, jaki zapewnia brokuł Batory F1. Wydłużenie kampanii zbioru i przetwarzania brokułów zapewnia z kolei Monrello F1 – odmiana, która najlepiej sprawdza się przy zbiorze od połowy września. Jako zakład stawiamy na nowe odmiany, bo okazują się łatwiejsze w produkcji, bardziej stabilne i zapewniają jakość, jakiej obecnie oczekujemy.

Hanna Kobyłecka – Hortex, Skierniewice

Hanna Kobyłecka
HORTEX, SKIERNIEWICE

Brokuł Batory F1 ma cechy, które satysfakcjonują zarówno producenta, jak i zakład przetwórczy. Odmiana pozwala uzyskać wysoki plon handlowy, jest łatwa w różyczkowaniu, róże i różyczki są duże i ciężkie, ta sama skrzynka mieści mniej więcej o 15% więcej różyczki tej odmiany niż innych brokułów. Z moich obserwacji wynika, że Batory F1 najlepiej sprawdza się uprawiany na zbiór po 20 września. Kluczowe cechy dla zakładu to bardzo dobra jakość różyczek o odpowiednim kształcie. Odmiana ta zapewnia duży uzysk surowca najwyższej jakości (poszukiwanego np. przez firmy cateringowe czy gastronomię), różyczki mają atrakcyjny kolor bez przebarwień i wyrównany drobny pączek. Róże są łatwe do różyczkowania i dają bardzo wyrównany produkt. Interesująca jest też odmiana Monrello F1, która nie ma tendencji do przerastania liśćmi, a finalny produkt, czyli różyczki cechuje drobny pączek i wyrównanie.

Renata Bracka – Pinguin, Dąbrowa Chełmińska

Renata Bracka – Pinguin, Dąbrowa Chełmińska

Brokuł Batory F1 bardzo dobrze spisuje się na terenie Bruków Unisławskich. Stosunkowo krótki okres wegetacji (około 80 dni) zachęca do uprawy zarówno na zbiór wczesnoletni, jak i na jesienny przy opóźnionym terminie sadzenia. Odmiana tworzy kształtne, grzybkowate róże. Różyczka jest ciężka, co widać po wyższej masie dostarczanych do zakładu paletoboxów z różyczkami odmiany Batory F1, w porównaniu z innymi odmianami.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

 Artykuł reklamowy