Odmiana Batory F1

Wizyta w gospodarstwie Bożeny i Janusza Pyko z Tropiszowa, specjalizujących się w uprawie warzyw kapustnych była doskonałą okazją do oceny zdrowotności uprawianych tutaj brokułów, które rosną w towarzystwie dominującej w nasadzeniach kapuście. Jak informuje właściciel gospodarstwa, ten sezon kolejny raz pokazuje, że warto dbać o jakość oferowanych warzyw, gdyż tylko takie przy stale rosnącej konkurencji można sprzedać.

Najgroźniejszymi chorobami, jakie zagrażają uprawie brokułów są: czerń krzyżowych (alternarioza), mącznika prawdziwy, zgnilizna twardzikowa, bielik krzyżowych i plamistość pierścieniowa. Aby skutecznie przeciwdziałać porażeniu warzyw przez te choroby ważne jest prawidłowe skonstruowanie programu w oparciu o produkty o różnych mechanizmach działania. Warto także sięgać po fungicydy, które w jednym zabiegu pozwolą ograniczyć porażenie roślin przez maksymalnie dużą liczbę patogenów. Takim produktem bez wątpienia jest Scorpion 325 SC.

Należy pamiętać, że czerń krzyżowych poraża już siewki, a następnie liście i wreszcie róże sprawiając, że są one pozbawione wartości handlowej. Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem tej choroby warto wykonać zabieg preparatem Scorpion 325 SC. Jego skład oparty jest o Technologię Amistar i difenokonazol, więc działa kontaktowo i systemicznie, długo zapobiegawczo oraz szybko interwencyjnie. Choć zaleca się stosować zapobiegawczo, to środek można aplikować także interwencyjnie. Dawka dająca optymalne rezultaty to 1 l/ha. Co ważne, preparat Scorpion 325 SC działa także przeciw mączniakowi prawdziwemu, który w sezonach o dużej wilgotności może obniżyć nie tylko wysokość, ale i jakość plonu.

Roman Parzych z firmy Syngenta do ochrony warzyw kapustnych przed chorobami rekomenduje fungicyd Scorpion

Jak informuje Janusz Pyko, w swoim gospodarstwie Scorpion 325 SC stosuje dwa razy, pierwszy raz w momencie formowania się główki, kolejny raz po około dwóch tygodniach. W opinii plantatora, zastosowanie tego fungicydu to sprawdzone rozwiązanie, które pozwala ograniczyć problemy z porażeniem brokułu przez patogeny grzybowe.

W uprawie brokułu, producenci często sięgają również po preparat Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG, który zapobiega porażeniu przez patogeny powodujące takie choroby jak bielik krzyżowych oraz rdza biała krzyżowych. Fungicyd ten zawiera takie substancje aktywne jak metalaksyl-M i mankozeb. Wykazuje działanie układowe i kontaktowe. Warto stosować go zapobiegawczo w dawce 2 kg/ha.

 

Materiał promocyjny