Cebulowe wyzwania na konferencji Onion Leader 2020 (Cz. 1)




W Gniewkowie 14 lutego odbyło się Spotkanie Cebulowe – konferencja w ramach projektu Onion Leader. Omawiano kwestie związane z trendami rynkowymi, dotyczące odmian, nawożenia i ochrony cebuli. Partnerami wydarzenia były firmy Yara Poland, Bioagris, Bank Spółdzielczy w Toruniu i Milex. Zapraszamy na pierwszą relację z tego spotkania.

Holandia odzyskuje rynki zbytu

Pierwsze z przekazanych informacji dotyczyły światowej sytuacji w uprawie i plonowaniu cebuli, we wszystkich krajach dla których to warzywo jest gospodarczo ważne. W Holandii cebula w 2019 roku udała się wyśmienicie. Plonowanie dochodziło do progu prawie 50 t/ha średnio i było o 44% wyższe, aniżeli w katastrofalnym dla Holandii 2018 roku. Firmy handlujące holenderską cebulą, powoli odzyskują rynki eksportowe. Jednak na innych europejskich rynkach dużych wolumenów towaru dobrej jakości po prostu brakowało. W efekcie eksport był ograniczony. Także w Polsce plonowanie było niższe i jakość zgrubień pozostawiała wiele do życzenia. Bardzo dobrze wygląda z kolei plonowanie w Kazachstanie, gdzie razem z grupą plantatorów w ramach Onion Leader mieliśmy okazję pojawić się. Na tamtejszych plantacjach plon poniżej 90 t/ha uznaje się za przeciętny. Plonowanie na poziomie  120 t/ha uznaje się za bardzo dobry rezultat, który pozwala nieźle zarobić. Dominowały tam odmiany typu hiszpańskiego. Głównym rynkiem zbytu jest Federacja Rosyjska, a także inne kraje WNP – mówił W. Tokarczyk.

Władysław Tokarczyk, Syngenta

Sytuacja na rynku cebuli na Wschodzie

Z Ukrainy na kujawskie spotkanie przybył ekspert, który w swym wystąpieniu informował wyłącznie o sytuacji na wschód od Polski. Yuri Melnychuk, Product Development Specialist Syngenty na rynkach wschodnich (WNP) mówił o uprawie cebuli i kondycji tamtejszych rynków. Najwięksi producenci cebuli w tych częściach świata to Rosja, Uzbekistan, Kazachstan – tam areały upraw cebuli zawierają się w przedziale 20-30 tys. ha. Istotnym uczestnikiem cebulowego rynku jest też Ukraina, gdzie areał uprawy cebuli to ogółem ok. 16,5 tys. ha. Produkcja u naszych wschodnich sąsiadów jest jednak w regresie. Utracony został chłonny rosyjski kierunek sprzedaży, częściowo także Białoruski. Rynek cebuli na wschodzie generalnie jest jednak mało stabilny, więc turbulencje nie dotykają wyłącznie Ukrainy. Cebula produkowana jest  także na Białorusi, w Armenii i Azerbejdżanie. Próby intensywnej, zaawansowanej uprawy cebuli w Rosji nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Produkcja taka jest droga, a tym czasem importowana, znacznie tańsza cebula z krajów na południe od FR jest dobrej jakości i dostępna w dużych wolumenach. Wydaje się zatem, że rosyjska produkcja będzie się kurczyć  w kolejnych latach. Y. Melenchuk wskazał kilka ograniczeń dla uprawy cebuli w byłych południowych republikach ZSRR. Pierwszym jest nikła dostępność wody. Cebula może być tam uprawiana wyłącznie w kwaterach wyposażonych w taśmy kroplujące. Wciąż także popularna jest uprawa z odmian populacyjnych, co ogranicza jakość uzyskiwanego plonu.

Yuri Melnychuk, Syngenta

Nowe odmiany warte uwagi

Uczestnicy Onion Leader portfolio odmianowe firmy Syngenta znają dość dobrze. Marek Zieliński wspólnie z Władysławem Tokarczykiem wskazali więc podczas spotkania w Gniewkowie tylko trzy ich zdaniem bardzo obiecujące, nowe odmiany. Bosko F1 to pierwsza z nich. Cebula ta jest uprawiana w niektórych farmach na znacznych już areałach, choć wciąż jeszcze nie jest powszechnie znana. Inną nowością, jest odmiana cebuli czerwonej w typie hiszpańskim – Darko F1. Przeznaczona na przetwórstwo, do obierania. Kolejną nowością jest odmiana Nation F1. To Rijnsburger do długiego przechowania. Zaletą jest dobre wyrównanie, a także odporność na jarowizację. Nasiona tych odmian można nabyć m.in. w firmie DNK, którą na konferencji reprezentował Łukasz Augustyniak.

Łukasz Augustyniak, DNK

Rozwiązania do ochrony cebuli z firmy Syngenta

Marek Zieliński, Syngenta

Przeglądu rozwiązań do ochrony cebuli dokonał Marek Zieliński, przedstawiciel firmy Syngenta. Podmiot ten oferuje zarówno preparaty do zwalczania chorób grzybowych, jak i szkodników oraz chwastów. Wśród preparatów które są powszechnie stosowane w programie ochrony cebuli wymienić należy Scorpion 325 SC (zwalczanie alternariozy, rdzy pora i Stemphylium) czy Switch 62,5 WG zapewniający bardzo dobra zdrowotność podczas przechowywania. Z kolei do walki z chwastami często stosowany jest herbicyd Boxer 800 EC. Bogate portfolio umożliwia stworzenie programu o sprawdzone rozwiązania oferowane przez tę firmę. Taki schemat ochrony ilustruje poniższe zdjęcie:

Schemat ochrony cebuli w oparciu o preparaty z firmy SYGENTA

c.d.n.