Formuła spotkania pozwalała na spokojne rozmowy w mniejszych grupach



W podwarszawskiej stacji doświadczalnej Witki należącej do Rijk Zwaan w dniu 27 lipca odbył się Dzień Ogórkowy. W trakcie imprezy można było porozmawiać z doradcami firmy, zobaczyć jak rosną i plonują poszczególne odmiany ogórków a także wziąć udział w pokazie maszyn firmy Fleischmann. Wymianie uwag sprzyjała niezbyt intensywna formuła imprezy dająca możliwość zwiedzenia kwater pokazowych w  kilku, maksymalnie kilkunastoosobowych grupach.

Przede wszystkim odmiany partenokarpiczne

Katalog odmian partenokarpicznych ogórka oferowanych przez Rijk Zwaan jest dość szeroki. Odmianą przeznaczoną pod zbiór tzw. „samolotem” jest ‘Liszt RZ F1’. Cechą, która jest szczególnie istota jest tu otwarty pokrój, co ułatwia zbiór w takiej formie. Odmiana ‘Gershwin RZ F1’ jest bardziej wegetatywna, owoce są nieco głębiej ukryte pośród liści. Owoce mają też inne brodawki; są one rzadkie, ale bardzo wydatne. Ich kształt jest bardziej podłużny niż w poprzednio omawianej pozycji. Odmiana ta została stworzona z myślą o rynku amerykańskim, więc w smaku jest nieco goryczkowa, co wpisuje się w gusta tamtejszych konsumentów. ‘Karaoke RZ F1’ to ceniona odmiana przez polskich ogrodników. Nadaje się do produkcji ekologicznej. Wygląd owoców jest atrakcyjny, typowy dla odmian partenokarpicznych. Odmiana ‘Puccini RZ F1’to dobry kierunek dla osób, które chcą szybko uzyskać dobry plon. Owocuje bardzo intensywnie, jakość plonu jest dobra, ale szybko się kończy. Niektórzy z ogrodników, którymi z którymi się kontaktuję bardzo sobie tę cechę cenią, gdyż na jesieni mogą zająć się uprawą i zbiorami innych gatunków warzyw polowych, gdyż ogórkowy sezon jest już zamknięty. Nadaje się do kiszenia, sprawdza się jako małosolny – mówi Krzysztof Banaszak z Rijk Zwaan. Owoce są ciemne, mają silne brodawki.

Odmiana 'Puccini RZ F1'
Odmiana 'Puccini RZ F1′

Nowe odmiany

Nowości testowane w kwaterach doświadczalnych w Witkach to odmiana ‘Rossini RZ F1’ oraz ‘Berlioz RZ F1’. Pierwsza z wymienionych odmian wykształca bardzo wyrównane owoce. Krzewy są nieco bardziej zbite niż przy odmianie ‘Liszt RZ F1’. Owoce mają kształt cylindryczny, kolor ciemnozielony. Ogórki przeznaczone są do celów przetwórczych, jednak mogą być także kwaszone i trafiać na świeży rynek. Odmiana ta doskonale się regeneruje po stresach, takich jak zalania czy susze. Druga z nowych odmian – ‘Berlioz RZ F1’ wykształca małe, krótkie owoce. Jeśli zostaną przetrzymane na polu owoce nie wydłużą się, lecz staną się grubsze. To sprawia, że odmiana ta nie jest tak uniwersalna jak poprzednio omawiana i należy ją traktować jako typowo przemysłową. Co ciekawe, wykształca ona owoce na bieżąco, więc nie ma konieczności zrywania tych dojrzałych, aby kolejne mogły wyrosnąć. Krzewy także wykazują dobrą zdrowotność i silny wigor.

Owoc odmiany 'Rossini RZ F1'
Owoc odmiany 'Rossini RZ F1′

Odmiana o przewadze kwiatów żeńskich

Rijk Zwaan w swej ofercie ma także odmianę wciąż bardziej popularnych w Polsce ogórków o przewadze kwiatów żeńskich. Mowa tu o ‘Sonate RZ F1’. Daje ona wysoki i stabilny plon dzięki zdolnością do regeneracji po okresach intensywnego deszczu. Dzięki podwyższonej odporności na mączniaka rzekomego możliwe jest ograniczenie liczby zabiegów ochrony. Świetnie nadaje się do kwaszenia, ale jest również powszechnie uprawiany z przeznaczeniem na świeży rynek. Owoce są dość jasne o niedużych brodawkach. Nie są one jednak tak wyrównane jak w przypadku odmian partenokarpicznych.

Krzysztof Banaszak prezentuje dorodne owoce odmiany 'Sonate RZ F1'
Krzysztof Banaszak prezentuje dorodne owoce odmiany 'Sonate RZ F1′

Maszyny w uprawie ogórków

Zestaw maszyn potrzebny do założenia plantacji
Zestaw maszyn potrzebny do założenia plantacji

Prezentacji maszyn dokonał Hubert Eichinger z firmy Fleischmann. Zademonstrowano działanie dwóch urządzeń. Pierwsze z nich służy do układania folii wraz z taśmą kroplującą. Urządzenie występuje w wersji 1 lub 3 rzędowej. W Witkach zaprezentowano mniejszy model. Podobnie wygląda sprawa z drugą z maszyn, której działanie mogli zobaczyć zwiedzający. To pneumatyczne urządzenie do siania nasion przez folię także jest w stanie pracować na jednym lub trzech rzędach jednocześnie. Pojedynczy przejazd obiema maszynami w dobrze uprawionym polu sprawia, że plantacja jest gotowa do wzrostu i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. W ciągu dnia można w ten sposób wysiać 4-5 ha ogórków.

Zaskakująco szeroki asortyment produktów z przetworzonymi ogórkami
Zaskakująco szeroki asortyment produktów z przetworzonymi ogórkami

Aby zademonstrować szeroki wachlarz zastosowań ogórków i rozmiar oraz potencjał rynku pracownicy Rijk Zwaan zorganizowali degustację produktów z ogórkiem w roli głównej.

Więcej zdjęć w fotogalerii