Kuluarowe rozmowy warzywników i ekspertów z branży

Na spotkaniu w Grupie Mularski (10 grudnia w Sarnowie, czytaj również) pojawił się także Maciej Wita z BASF. Skupił się na technologii upraw warzyw kapustnych przed chorobami i szkodnikami, zwłaszcza tymi które okazują się być szczególnie uciążliwe w ostatnich sezonach.

Trudne choroby warzyw

Najważniejsze w tej grupie jest kapusta, kalafior i brokuł, ale też jarmuż, czy chrzan. Mają one sporo wspólnych chorób. Czerń krzyżowych (alternarioza) objawia się najpierw na dolnych liściach, potem pojawiają się brunatne zapadnięcia róży, czy też czarne plamy na główce w przypadku kapusty. Mączniak rzekomy krzyżowych to choroba póki co jeszcze niezbyt powszechna w Polsce, choć w uprawie kalafiorów typu romanesco jest sporym problemem. Bielik krzyżowych często występuje wspólnie z grzybnią mączniakową. Temperatura kiełkowania waha się w przedziale 1-18°C, więc powoduje większe szkody na odmianach wczesnych. Szara pleśń objawia się w okresie przedzbiorczym. Można jednak zdiagnozować ją o wiele wcześniej. Gdy pojawiają się wodniste przebarwienia, to jest to ostatni moment na skuteczny zabieg. Zgnilizna twardzikowa objawia się obfitą grzybnią, a największe nasilenie choroby można zaobserwować w okresie przechowalniczym. Problemem jest niewłaściwe zmianowanie. Coraz większego znaczenia nabiera fuzarioza kapusty. Pomarańczowa grzybnia to typowy objaw tej choroby. Obecnie nie ma niestety zarejestrowanych preparatów do zwalczania ostatniej z wymienionych chorób. Dobrą metodą zapobiegania chorobom grzybowym jest stosowanie preparatu Signum 33 WG w dawce 1 kg w połączeniu z 4 kg siarczanu magnezu lub produkt zawierający difenokonozal. Dwa zabiegi fungicydowe w ciągu sezonu dają dobre rezultaty i na ogół stanowią wystarczającą ochroną profilaktyczną. W lata o zwiększonej presji chorób grzybowych można wykonać dodatkowy zabieg fungicydowy. Pewnych problemów nastręczają także choroby bakteryjne. Czarna zgnilizna kapusty przejawia się żółknącymi brzegami liści i zasychanie dolnych liści w kształcie litery V. W wyniku porażenia główka kapusty czernieje od środka, co eliminuje ją z przetwórstwa i sprzedaży na świeżym rynku. Wysoka presja tej choroby występuje tam, gdzie pojawiają się zastoiska wodne. Zwalczanie chwastów w sezonie 2017 będzie można prowadzić przy pomocy nowego preparatu noszącego nazwę Butisan Duo 400 EC, zarejestrowanego w uprawie większości gatunków warzyw polowych. Zwalcza on pokrzywę zwyczajną, komosę białą, żółtlicę drobnokwiatową i kilka innych uciążliwych gatunków chwastów. Wciąż korzystać można jeszcze z preparatu Stomp Aqua 455 CS. Jego formulacja sprawia, że nie brudzi on opryskiwacza. Preparat można stosować po wysadzeniu roślin na w pole.

Maciej Wita z BASF

Szkodniki warzyw trudne w zwalczaniu

Maciej Wita mówił też o zwalczaniu szkodników. Paciornica krzyżowianka w wyniku żerowania deformuje główki kapusty. Szkodnikiem jest larwa. Szkody, coraz większe, powoduje śmietka kapuściana, której larwy na początku żerują na korzeniu rośliny, a kolejne pokolenia również uszkadzają róże kalafiora i brokuła oraz główki kapusty. Wciornastek tytoniowiec w 2016 roku nie stanowił takiego zagrożenia jak dwa lata temu. To szkodnik ciepłolubny. Nasilenie szkodnika następuje w okresie żniw, kiedy to wciornastki poszukują nowych miejsc do żerowania, przenoszą się na uprawy warzyw kapustnych czy cebuli. Stosowanie pyretroidów wymaga zachowania ostrożności, spełnienia pewnych warunków. Temperatura powietrza nie może być wyższa niż 20°C. Należy też dodać adiuwant. Jedną ze skutecznych substancji aktywnych jest spinosad w dawce 0,3 l/ha (w formulacji 240 SC). Zabieg należy powtórzyć po 10-14 dniach. Aby dokonać skutecznej lustracji warto stosować niebieskie tablice lepowe. Szczególnie istotnym problemem w 2016 roku na plantacjach kapustnych był tantniś krzyżowiaczek. Z jednej strony łagodna zima, z drugiej błędy agrotechniczne sprawiły, że presja ze strony tego szkodnika była niesłychanie duża. W sezonie namnożył się tak bardzo, że późniejsze zabiegi nie były już wystarczająco skuteczne – mówił Maciej Wita. Podobnie sytuacja wyglądała z mączlikiem warzywnym. Choć mączlik uchodzi za szkodnika ciepłolubnego, to w tym sezonie zdołał wybudować bardzo liczną populację. Osłabia on rośliny, w wyniku żerowania zmniejsza powierzchnię asymilacyjną, a tam gdzie jest obecny, choroby atakują łatwiej. Skuteczną i zarejestrowaną substancją aktywną jest spirotetramat. Działa on systemicznie, więc w momencie zabiegu rośliny powinny być aktywne by mogły pobrać i przemieścić tę substancję. Najlepiej zabieg jest wykonać w godzinach wczesno porannych (4.00-5.00 rano), gdy preparat ma największą szanse wchłonąć się w roślinę. Pewne szkody są udziałem bielinków i piętnówki kapustnicy. Ostatni szkodnik jest motylem nocnym, co nieco utrudnia zdiagnozowanie jego obecności. Także larwy żerują nocą. Gdy larwa jest młoda ma kolor jasno zielony, jako motyl jest ciemnobrunatna. Od przyszłego sezonu w ofercie BASF znajdzie się środek Bi 58 Top 400 EC. Będzie go można stosować w kapuście do przechowywania.