Rozsada warzyw dobrej jakości – zdrowa, wyrównana, z mocnym system korzeniowym i odpowiednio zahartowana – to podstawa w produkcji polowej wielu gatunków warzyw. W gospodarstwach, których domeną są takie uprawy, coraz częściej rozsada zamawiana jest i nabywana w specjalizujących się w jej produkcji przedsiębiorstwach. Należy do nich Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, prowadzone przez Annę i Marcina Mularskich. Ich dewizą jest zadowolenie klientów, dlatego z ogromną precyzją podchodzą zarówno do produkcji rozsady, jak i do realizacji oraz terminowości dostaw.

logo gospodarstwa22Elementy jakości rozsady warzyw

Dobra rozsada warzyw powinna być przede wszystkim krępa, zdrowa i wyrównana, co zapewni szybki „start” uprawy po posadzeniu i wyrównany zbiór warzyw w określonym terminie. Jest to szczególnie ważne w przypadku warzyw kapustnych. Zwłaszcza do najwcześniejszych nasadzeń rozsada powinna być dobrze zahartowana. Należy zwracać również uwagę na zdrowy i prawidłowo wykształcony system korzeniowy, a ten udaje się uzyskać poprzez odpowiednią technologię produkcji. W Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski do produkcji rozsad warzyw używa się specjalnych tac wielokomórkowych z wysokimi nóżkami, dzięki którym rośliny nie mają kontaktu z podłożem i wytwarzają silny i zdrowy system korzeniowy.

Prawidłowo wykształcony system korzeniowy sprawia, że producent ma pewność, iż rozsada dobrze się przyjmie i bez trudu pokona niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto, rośliny na etapie produkcji rozsady są tak nawożone, by zapewnić im zapas składników pokarmowych, który pozwoli na prawidłowe ich przyjęcie i dobre ukorzenienie się po posadzeniu na polu.

O jakości rozsady świadczy przede wszystkim wygląd systemu korzeniowego
O jakości rozsady świadczy przede wszystkim wygląd systemu korzeniowego

Jak informuje Przemysław Słomiany, odpowiadający za sprzedaż rozsady we wschodniej i południowej części Polski, rozsadę warzyw na określony termin najlepiej zamawiać z wyprzedzeniem minimum 2-miesięcznym. Po złożeniu zamówienia i wpłaceniu zaliczki w wysokości 30% jego wartości, firma przystępuje do realizacji zamówienia, z gwarancją dostawy rozsady wysokiej jakości na zamówiony termin. Rolnikowi pozostaje tylko dobrze przygotować stanowisko.

Potwierdzona jakość

Najbardziej podobało mi się wyrównanie i wspaniale rozwinięty system korzeniowy rozsady kapusty, zakupionej w firmie Mularski. Kiedy w tym roku 15 czerwca (2015 roku) sadziłem rozsadę, bez możliwości nawadniania uprawy, wiele osób mówiło, że są to pieniądze, które pójdą na marne. Okazało się wręcz przeciwnie – rozsada dobrze się przyjęła i uzyskałem zadowalający plon, który w przypadku kilku odmian kapusty białej zbliżył się do 80 t/ha. Bardzo dobrze sprawdziły się też w tych trudnych warunkach odmiany kapusty z firmy Hazera – informuje Damian Micyk (fot. 3) z Charsznicy, który uprawia warzywa na około 20 ha. Tak duża produkcja oraz samodzielnie prowadzona sprzedaż m.in. do krajowych sieci handlowych, a także kiszenie kapusty i ogórków wymagają pełnego zaangażowania i stałego nadzoru. Dlatego w tym gospodarstwie nie ma już czasu na samodzielną produkcję materiału nasadzeniowego. W ostatnim sezonie rozsady kapust zakupiono po raz pierwszy w Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski i, jak ocenia ogrodnik, był to doskonały wybór.

Damian Micyk (z prawej) uprawiał kapustę korzystając z rozsady dostarczonej przez Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, co okazało się bardzo dobrym wyborem - z lewej Przemysław Słomiany
Damian Micyk (z prawej) uprawiał kapustę korzystając z rozsady dostarczonej przez Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, co okazało się bardzo dobrym wyborem – z lewej Przemysław Słomiany

Według Damiana Micyka, kluczowym elementem, który decyduje o powodzeniu uprawy, jest dobrej jakości rozsada warzyw. Uwidaczniało się to zwłaszcza w ostatnim, trudnym dla roślin sezonie, w którym dzięki wyrównanej rozsadzie i dobrym jej przyjęciom, można było w rezultacie uzyskać zadowalające plony. Właściciel mówi o dużym sukcesie tegorocznej produkcji w jego gospodarstwie i już wie, że rozsada na kolejny sezon będzie pochodziła z firmy G. O. T. Mularski. D. Micyk mówi, że na etapie przygotowania pola wie, jakie będzie sadził odmiany i jaka będzie zagęszczenie ich roślin, dzięki temu może prawidłowo przygotować stanowisko i z wyprzedzeniem zamówić potrzebną ilość rozsady (ogrodnik ten zamówienia składa już w grudniu). Wtedy mam też pewność, że nie zabraknie nasion konkretnej odmiany. Z kolei potwierdzone terminy dostaw rozsady pozwalają mi skupić się na pracach polowych związanych z przygotowaniem stanowisk pod uprawę warzyw – podkreśla ogrodnik z Charsznicy.

Tak plonowała kapusta w gospodarstwie Damiana Micyka
Tak plonowała kapusta w gospodarstwie Damiana Micyka

Dynamiczny rozwój

polska-rozsada-warzyw-01Gospodarstwo powadzone przez Annę i Marcina Mularskich od 17 lat zajmuje się produkcją rozsady warzyw szklarniowych. Stawiając na rozwój prowadzonej działalności w 2014 roku rozpoczęli produkcję rozsad warzyw gruntowych, a kolejnym roku wysłali już do odbiorców 95 mln sztuk gotowej rozsady. W sezonie 2016 produkcja ma wynieść już 200 mln sztuk. Tak dynamiczny rozwój to zasługa potwierdzonej już marki, jaką ma rozsada produkowana w tym przedsiębiorstwie.

W Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski rozsadę warzyw gruntowych produkuje się w tacach na wysokich podporach
W Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski rozsadę warzyw gruntowych produkuje się w tacach na wysokich podporach

Produkcja rozsad warzyw prowadzona jest w nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych obiektach szklarniowych na powierzchni 9 ha, w miejscowości Psary koło Będzina. Wysiew nasion i napełnianie tac wysokiej jakości podłożem oraz produkcja kostek torfowych w całości są zautomatyzowane. Za wysiew nasion odpowiadają dwie nowoczesne maszyny firmy FLIER SYSTEMS o długości 27 m. Jedna linia pozwala na wysiew do 360 000 szt. nasion na godzinę, w przypadku użycia multiplatów z 240 komórkami, a przy wysiewie do tac 150 komórek jest to 225 000 szt./godzinę. Pojemniki z wysianymi nasionami na mniej więcej dwie doby umieszcza się w specjalnych komorach, w których odbywa się kiełkowanie nasion. Po skiełkowaniu przenosi się je do szklarni, gdzie przez kilka tygodni rośnie rozsada. W miesiącach zimowych okres produkcji rozsady dla kapusty wynosi około 50-55 dni , w później cykl produkcyjny skraca się do ok. 30-45 dni. Materiał nasadzeniowy na mniej więcej 15-20 dni przed wysyłką trafia na hartownik, którego powierzchnia wynosi 3 ha – jednorazowo można hartować około 28 milionów roślin.

Przygotowana do wysyłki rozsada w tacach
Przygotowana do wysyłki rozsada w tacach

Rozsada warzyw do klientów dostarczana jest własnym transportem – w jednym aucie mieści się jej około 406 000 szt. Większość rozsady produkowana jest w tacach wielokomórkowych z 240 komórkami, producent płaci tylko za 220 szt., pozostałe 20 szt. traktuje się jako materiał rezerwowy – na ewentualne zastąpienie tych uszkodzonych w czasie sadzenia. Produkcja rozsady takich warzyw, jak papryka, pomidor gruntowy i sałata, odbywa się kostkach torfowych o wymiarach 4 x 4 cm . Umieszcza się je w skrzynkach zbiorczych po 150 sztuk, z których 15 roślin traktowane jest na etapie sprzedaży jako materiał na ewentualne ubytki. Tace wielokomórkowe i skrzynki po opróżnieniu z rozsady są odbierane z gospodarstwa, które ma obowiązek zadbać o to, aby nie zostały zniszczone, a przed wysyłką spakowane (wystarczy obwiązać je folią typu stretch). Nie jest wymagane ich mycie.

 

Rozsada sałat produkowana jest w doniczkach ziemnych umieszczanych w zbiorczych skrzynkach
Rozsada sałat produkowana jest w doniczkach ziemnych umieszczanych w zbiorczych skrzynkach

Tak dynamiczny wzrost produkcji w Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski możliwy był dzięki temu, że oferuje ono rozsadę bardzo dobrej jakości, a zapotrzebowanie rynku na taki właśnie produkt rośnie. O jakości rozsady warzyw świadczy wygląd nie tylko jej części nadziemnej, ale przede wszystkim systemu korzeniowego, a także dobre zahartowanie tego materiału, dzięki czemu rośliny doskonale przyjmują po posadzeniu na polu i szybko wznawiają wzrost. Doświadczenie wielu producentów zajmujących się profesjonalną produkcją warzyw gruntowych pokazuje, że zakup gotowej rozsady po prostu się opłaca. Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski zapewnia bowiem zarówno najlepszą jakość, w tym zdrowotność, jak i wyrównanie rozsady, która trafia do ogrodnika zawsze na czas. Każda partia rozsady przygotowywana jest indywidulanie, pod potrzeby danego gospodarstwa.

Bo najważniejsze dla nas jest zadowolenie naszych klientów – mówią Anna i Marcin Mularscy.

 

NASZA OFERTA WARZYW GRUNTOWYCH W TACACH

– KAPUSTY                                     – KALAFIOR

– BROKUŁ                                       – SELER

– POR                                                – SAŁATA

– POMIDOR GRUNTOWY             – PAPRYKA GRUNTOWA

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

mapa_Mularski

Artykuł reklamowy