Fungicydowa ochrona pomidorów od wysadzenia rozsady po zbiór

Owoce pomidorów przeznaczone do zaopatrzenia zakładów przetwórczych

Tegoroczna pomidorowa edycja Agro Akademii BASF obfitowała w interesujące wystąpienia ekspertów, zawierała bogatą paletę poruszanych tematów. Jednym z nich była ochrona pomidorów przed chorobami grzybowymi. Podczas polowych spotkań w lipcu mówił o niej Maciej Wita, doradca BASF.

Ochrona od samego początku

Zachęcam do tego, by ochronę pomidorów rozpoczynać jak najwcześniej. Z kilku względów najlepiej jest zabezpieczyć rozsadę fungicydem jeszcze przed wysadzeniem jej na docelowe miejsce. Kiedyś rejestrację do podlewania rozsady miał jeden z naszych produktów, Acrobat MZ 69 WG. Plantatorzy, którzy niegdyś stosowali go do zabezpieczania pomidorów przed wysadzeniem na stałe miejsce, do tej pory wspominają, że był to bardzo skuteczny zabieg – mówił na spotkaniu w Starym Waliszewie Maciej Wita. Zabieg ochronny wykonany przed wysadzeniem rozsady na stałe miejsce ma w jego ocenie dwie poważne zalety. Po pierwsze jest bardziej efektywny. Palety z rozsadą ustawione obok siebie zajmują mniej miejsca niż ta sama ilość sadzonek w kwaterze produkcyjnej. A po drugie dzięki takiemu zabiegowi ogrodnik ma pewność, że pomidory zostały zabezpieczone i takie czynniki jak np. załamanie pogody nie poczynią szkód na plantacji. Wspomniany już Acrobat MZ 69 WG można jednak śmiało stosować po wysadzeniu rozsady, przed kwitnieniem. Przynajmniej jednorazowa aplikacja preparatu, a najlepiej dwukrotna, w tym czasie powinna dać bardzo dobre rezultaty w ochronie pomidorów przed zarazą ziemniaka.

Ochrona pomidorów Cabrio Duo 112 EC

Maciej Wita z BASF poinformował plantatorów o preparatach do ochrony pomidorów w ofercie koncernu

Cabrio Duo 112 EC to produkt do zastosowania w okresie kwitnienia roślin. Aplikacja preparatu to skuteczne remedium przede wszystkim przeciw alternariozie. Choroba ta dobrze rozwija się w warunkach jakie często panowały w tym sezonie. Mowa tu o wysokich temperaturach za dnia i zdecydowanie chłodniejszych, mglistych nocach. Jeśli presja zarazy ziemniaka nie jest bardzo wysoka, to dzięki zastosowaniu Cabrio Duo 112 EC, także i to zagrożenie jest możliwe do wyeliminowania. Zalecana dawka to 2-2,5 l/ha.

Orvego 525 SC produktem rozchwytywanym przez plantatorów

Ze względu na wysokie zainteresowanie tym preparatem jego dostępność w bieżącym sezonie może być nieco ograniczona. Ochrona pomidorów prowadzona przy jego użyciu jest skuteczna, więc zjednał on sobie rzeszę zwolenników. To fungicyd zapobiegający rozwojowi zarazy ziemniaka. Działa wybitnie zapobiegawczo, więc należy stosować go nim na plantacji zostaną spostrzeżone poważniejsze objawy tejże choroby. Producent zaleca stosowanie Orvego 525 SC w dawce jednorazowej wynoszącej 0,8 l/ha, nie częściej niż 3 razy w sezonie co najmniej co 7-10 dni. Do sporządzenia cieczy roboczej zaleca się zużycie ok. 700 l wody na 1 ha. Skuteczność tego preparatu wynika z jego kompozycji. Jedną z dwóch substancji aktywnych w jego składzie jest ametoktradyna (określana niekiedy w materiałach informacyjnych mianem Initium®). Wykazuje ona unikalne działanie. Drugą substancją aktywną zawartą w Orvego 525 SC jest dimetomorf.

Skuteczna ochrona i wyższy Brix

Troszcząc się o dobrą kondycję pomidorów nie sposób pominąć taki produkt jak Signum 33 WG. To produkt do zastosowania już w okresie wybarwiania się owoców. Wówczas jest najbardziej efektywny. Zapewnia on ochronę fungicydową liści i owoców nawet w warunkach przeciągających się zbiorów. Aplikację należy przeprowadzić przynajmniej jednokrotnie, choć w niektórych gospodarstwach stosuje się go dwukrotnie – wyjaśnia Maciej Wita. Dodaje także, że Signum 33 WG wykazuje efekt AgCelence. Oznacza to, że dzięki użyciu tego preparatu podnosi się poziom wskaźnika Brix w ekstrakcie pomidorowym.