Zielonor - kapusta do długiego przechowywania

Maj, czy nawet pierwsze dni czerwca to tradycyjnie okres kojarzony z nowalijkami. Pojawiają się na wówczas rynku pierwsze w nowym sezonie warzywa. Okazuje się jednak, że w okresie tym wciąż dostępna jest kapusta z przechowalni. By było możliwe tak długie przechowywanie, ważny jest dobór właściwej odmiany. Jest na rynku idealna kapusta na długie przechowywanie. To Zielonor F1 z szerokiego wachlarza odmian firmy Syngenta.

Wszystko ma znaczenie, ale odmiana największe

Aby uzyskać kapustę przydatną do przechowywania trzeba zatroszczyć się o zapewnienie jej optymalnych warunków do wzrostu. Ważne jest odpowiednie zmianowanie. W komfortowej sytuacji są zwłaszcza ci plantatorzy, którzy mogą pozwolić sobie na przeznaczanie pod uprawę kapusty tej samej kwatery nie częściej niż co 4 lata. To minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób glebowych. Ważnym czynnikiem jest także odpowiedni przedplon. Wegetacji kapusty sprzyja wcześniejsza uprawa zbóż. Słomę warto jest pozostawić na polu. Zwiększy ona zasobność gleby w substancję organiczną a tym samym jej sorpcję wodną. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z nawadniania. Właściwie w każdym sezonie występuje okres niedoboru deszczu. Narażenie rośliny na stres wodny może skutkować zaburzeniem jej wzrostu i w efekcie obniżeniem przydatności do przechowywania. Żywienie roślin należy zawsze prowadzić w oparciu o analizy gleby wykonane metodą ogrodniczą. Pozwala ona doradcom nawozowym precyzyjnie określić zalecenia żywieniowe tak, by kapusta zaopatrzona była we wszelkie niezbędne makro i mikroelementy. Nie rujnuje przy tym ich budżetów, gdyż unikają oni „nawożenia na zapas”. Warto przy tym pamiętać, że nawożenie posypowe nawozami azotowymi w okresie wegetacji prowadzić może do uszkodzeń liści i późniejszego gnicia kapusty w okresie przechowalniczym.  Bardzo ważna jest też ochrona przed chorobami i szkodnikami. Uszkodzone przez nie warzywa nie będą się przechowywać tak dobrze jak te zdrowe. To wszystko jednak na nic jeśli kapusta genetycznie nie będzie spełniać kryteriów długiego przechowywania. Dlatego plantator, który zamierza przechowywać plon aż do przełomu wiosny i lata  powinien uważnie wybrać odmianę. Bardzo interesującą propozycją jest Zielonor F1.

Tak przechowywana kapusta odmiany Zielonor na doskonały parametry handlowe jeszcze w czerwcu
Marek Zieliński prezentuje odmianę Zielonor – doskonała jakość handlowa główek na początku czerwca

Charakterystyka odmiany

Zielonor F1 to odmiana posiadająca rozliczne atuty. Przede wszystkim warto wskazać na jej odporność na stresowe warunki uprawy. Radzi sobie także z fuzariozą. Jej główki, których masa  standardowo wynosi 3,0-4,0 kg dają się łatwo obierać. Warto podkreślić, że uprawiana w sprzyjających warunkach jest w stanie wytworzyć większe główki, których masa może osiągać 5 kg. Charakterystyczną cechą wizualną odmiany Zielonor F1 jest intensywny zielony kolor. Co ważne, kapusta nie traci go nawet po bardzo długim okresie przechowywania. To samo dotyczy obierania. Główki tej odmiany chronione są dodatkową warstwą liści, więc nawet po jej usunięciu wzrok wciąż cieszy intensywnie zielona barwa.

Doskonała jakość zewnętrza i wewnętrzna – taki jest Zielonor F1

Zielonor F1 wymaga dość długiego okresu wegetacji, który zazwyczaj wynosi 140-145 dni. Najlepszy czas na jej sadzenie przypada zatem na drugą połowę kwietnia, cały maj i ewentualnie pierwsze dni czerwca. Czy zatem Zielonor F1 to idealna kapusta na długie przechowywanie? Jedno z gospodarstw w pobliżu Gdańska odwiedził na początku czerwca doradca firmy Syngenta Polska, Marek Zieliński, aby przekonać się o tym. Główki odmiany Zilonor F1 wciąż odznaczają się doskonałą jakością i wyglądem zachęcającym do ich zakupu najwybredniejszych klientów.

Wysoki plon handlowy jeszcze w czerwcu – to zasługa odmiany Zielonor F1