Produkcja tytoniu, to uprawa która w gminie Łukowa koło Biłgoraja ma swoje wieloletnie tradycje. Warto wiedzieć, że w Polsce produkuje się około 32 000 ton tytoniu, a w tej tylko gminie 5000–6000 ton. Bardzo ciekawą produkcję rozsady w systemie hydroponicznym od 2002 roku prowadzi tutaj Mirosław Pękala, który w swoim gospodarstwie tytoń uprawia na około 40 ha. Jest on równocześnie współwłaścicielem firmy Łukowa Tobacco, która rocznie skupuje około 4000 ton tytoniu od okolicznych plantatorów.

Andrzej Miąsko z ICL Polska oraz Mirosław Pękala z Łukowa Tobacco

Jak informuje M. Pękala, w hydroponicznej produkcji rozsady tytoniu bardzo dużą pomoc i praktyczne zalecenia otrzymał od z firmy ICL i doradzającego mu w tej produkcji Andrzejowi Miąsko z tego przedsiębiorstwa. Dzięki otrzymanym zaleceniom on jak też wielu okolicznych producentów osiąga coraz lepsze wyniki zarówno w produkcji rozsady jak też w uprawie tytoniu, korzystając m.in. z nawozów z linii Agroleaf (do fertygacji) oraz posypowo na plantacjach nawozy z linii Agromastar. Więcej o tym jak realizowana jest tutaj hydroponiczna produkcja rozsady można zobaczyć na filmie.

W opinii wielu osób odwiedzających to gospodarstwo, opracowany tutaj wspólnie z firmą ICL program nawożenia rozsady tytoniu jest innowacyjnną metodą, która pozwala uzyskać najwyższej jakości rozsadę. Właściciele firmy Łukowa Tobacco, widząc rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości tytoń oraz ograniczone moce produkcyjne w wielu gospodarstwach, w tym roku po raz pierwszy będą zakładać tytoniowe plantacje z rozsady dostarczone w tym roku przez Grupę Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski“.

Według M. Pękaly, polski tytoń, dzięki bardzo dobrej jakości, a w szczególności wysokiej zawartości cukrów oraz niskiej zawartości nikotyny, cieszy się rosnącym zainteresowaniem odbiorców z wielu krajów, gdzie przeznaczany jest do produkcji wysokogatunkowego tytoniu m.in. do fajek wodnych. Jak informuje specjalista nieprawdą jest, że polski tytoń jest tanim wypełniaczem do papierosów. W jego opinii produkcja tytoniu w Polsce może się bardzo dobrze rozwijać w przyszłości.

Materiał promocyjny