Początek roku kalendarzowego, to tak naprawdę dla producentów warzyw czas wyborów. Trzeba rozplanować co i gdzie będzie posadzone lub posiane, uwzględnić płodozmian i wybrać odmiany. Czym się przy tym kierować, na jakie cechy nasion i samych odmian zwrócić uwagę? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Tomasza Górskiego, Dyrektora Działu Warzyw w firmie Syngenta.

Zbliża się nowy sezon, za kilka tygodni rozpoczną się wysiewy nasion zarówno do gruntu jak też przygotowanie rozsad. Na co warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o jakość materiału siewnego?

– Tomasz Górski: Dobrej jakości nasiona są punktem wyjścia do uzyskania wysokich plonów najwyższej jakości. Zastosowanie nawet najlepszej technologii uprawy, z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, najlepszych nawozów i środków ochrony roślin nie przyniesie wymiernych efektów produkcyjnych, jeżeli wykorzystany do siewu nasiona złej jakości. Dobrą jakość nasion określają normy. Każda firma ma swoje określone normy jakości. Są również normy dopuszczalne określone dla danego kraju. Podstawowym parametrem określającym przydatność nasion jest zdolność kiełkowania. Ważna jest również wielkość/grubość nasion i wyrównanie. Warto również zwrócić uwagę na datę produkcji, przydatności do użycia oraz kiedy wykonane było ostatnie badanie kiełkowania.

Tomasz Górski, Dyrektor Działu Warzyw Syngenta Polska

Dbałość o jakość nasion zaczyna się już na plantacji nasiennej. Utrzymanie jej w optymalnych warunkach tzn. przy zastosowaniu odpowiedniej agrotechniki, ochrony roślin oraz walki z chwastami, to początek drogi do uzyskania nasion najlepszej jakości. Po zbiorze wszystkie nasiona poddawane są czyszczeniu. Dobrze wyposażone zaplecze techniczne nasiennictwa naszej firmy pozwala na przeprowadzenie wielu czynności podnoszących jakość nasion oferowanych do sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby nasiona przechowywać w odpowiednich warunkach. Najlepsze do przechowywania są pomieszczenia suche i chłodne. Optymalna temperatura przechowywania nasion po zapakowaniu, którą zalecamy wnosi ok 15°C. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowywane są nasiona nie powinna być wysoka. Suche powietrze sprzyja utrzymaniu żywotności nasion.

Większość nasion jest zaprawianych przez producentów. Jakie rozwiązania w tej kwestii oferuje Syngenta?

– T.G.: Nasiona warzyw gruntowych są z reguły zaprawione zaprawą fungicydową przeciwko chorobom. W niektórych gatunkach takich jak marchew, cebula czy kalafior również insektycydowo. Jeśli chodzi o pomidory czy paprykę nasiona są niezaprawiane. W tym przypadku zalecamy podlewanie rozsady roztworami fungicydowymi.

Nasiona warzyw często poddawane są różnym procesom uszlachetniania

Syngenta realizuje również projekty FarMore® i PHYTO-DRIP®. Pierwszy FarMore® Technology to właśnie koncepcja rozwoju segmentu zapraw nasiennych, wśród których już niebawem ma być dostępne kilka ciekawych zapraw fungicydowych i insektycydowych. PHYTO-DRIP® to rozwiązanie polegające na precyzyjnym dawkowaniu zapraw nasiennych na każde nasiono. PHYTO-DRIP® to tak naprawdę moduł, który można integrować z liniami wysiewającymi. Dzięki temu dopiero na etapie wysiewu nasion a nie wcześniej, precyzyjnie aplikowana jest zaprawa na każde nasiono.

Wysiew nasion z bezpośrednią aplikacja zapraw umożliwia technologia PHYTO-DRIP®

Kolejną bardzo kwestia dotyczy wyboru odmian. Obecnie każdego roku firmy wprowadzają na rynek nowe odmiany warzyw. Dlaczego warto je wybierać, zastępując nimi starsze odmiany?

– T.G.: Cykl „życia” odmiany w ostatnich latach zdecydowanie się skrócił. Kiedyś jedna odmiana uprawiane była 15-20 lat, np. pomidor Raissa, czy kalafior White ball. Do dziś jeszcze uprawiana jest letnia odmiana kalafiora Amerigo, którą wprowadzaliśmy na rynek 15 lat temu kiedy rozpoczynałem pracę w firmie Syngenta.

Dziś producenci są skłonni szybciej zmienić odmianę jeżeli zauważą jej ciekawe cechy pasujące do ich warunków uprawy.

Cały czas producenci warzyw poszukują odmian, zapewniających wysokie plony, są łatwe w uprawie czy tolerancyjne na choroby lub szkodniki. Każda firma nasienna, a w szczególności nasza poszukuje nowych odmian, które zapewniają wyższe plony, lepszą tolerancję na stresowe warunki uprawy, czy wręcz odporność na niektóre choroby czy szkodniki. Taki odmian nie brakuje także w naszym portfolio i producenci chętnie po nie sięgają.

Z nowymi odmianami, często powiązane są nowe technologie uprawy. Jakie innowacyjne rozwiązania w tej kwestii proponuje Syngenta?

– T.G.: Cały czas staramy wprowadzać nowe lepsze odmiany ale też usprawnić ich uprawę. Dobrym tego przykładem jest EasyBroQ – kolejny innowacyjny projekt Syngenta, będący połączeniem nowych odmian oraz specjalnie skonstruowanego kombajnu do różyczkowania brokułów bezpośrednio na polu. Zbiór i różyczkowanie brokułów na polu pozwala na uzyskanie wysokiej, wyjątkowej w dzisiejszych warunkach produkcji jakości różyczek i wpłynie na zmianę produkcji brokułów pod potrzeby przemysłu chłodniczego. Wielką zaletą nowego systemu jest także ograniczenie zapotrzebowania na pracę ludzką, którą w rejonach intensywnej produkcji warzywniczej coraz trudniej pozyskać. Nowa generacja odmian EasyBroQ to wyjątkowy kształt i osadzenie róży na roślinie. Odmiana Monflor F1 jest pierwszą na świecie odpowiedzią firmy Syngenta na coraz bardziej wzrastające zapotrzebowanie rynku. Brokuł tej odmiany jest zaskakująco zielony, posiada wysoką i stałą jakość różyczki oraz dłuższą łodyżkę. Dzięki tym cechom pozwoli sprostać wysokim wymaganiom producentów oraz spełnić oczekiwania konsumentów, którzy cenią sobie brokuły o głębokiej, zielonej barwie i wspaniałych wrażeniach smakowych.

Brokuły wieloróżyczkowe EasyBroQ to sposób na lepszą i bardziej opłacalną technologię ich uprawy
Gotowy surowiec w postaci różyczki uzyskany z odmian EasyBroQ

Co może być dodatkową zachętą dla producentów do zakupu nasion właśnie z oferty Syngenty?

-T.G.: Bardzo szerokie portfolio, oferujemy nasiona do produkcji pod osłonami jak i w odkrytym gruncie, jest cenione przez naszych klientów. Dzisiaj na dość konkurencyjnym rynku musimy się wyróżniać nie tylko pod względem jakości nasion, jak i najlepszych cech odmianowych. Staramy się zawsze być innowacyjni na rynku, wprowadzać nowe projekty jak EasyBroQ, Onion Leader, Tomato Academy, Tęcza Smaku czy Kapustne Bez Tajemnic. Dodatkowo oferujemy serwis i doradztwo uprawowe klientom, którzy zdecydują się na nasze rozwiązania. Co roku przygotowujemy ciekawe akcje sprzedażowe i promocje, gdzie klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych cen lub nagród. Ponadto zarówno klienci indywidualni oraz sklepy mogą skorzystać z programów lojalnościowych – Plantacja Ziemia i Agriclub, gdzie za każdą wydaną złotówkę na nasze produkty otrzymują punkty które mogą wymienić na cenne nagrody.

Dziękuję za rozmowę