Okres gdy rozpoczynają się zbiory brokułów i kalafiorów jest dobrym momentem na ich ocenę, zwłaszcza nowych odmian. Okazją do tego było spotkanie odbywające się 3 października w miejscowości Przypust. Głównym jego organizatorem była firma Monsanto Polska – Seminis, którą reprezentował Radosław Grabowski. Przyczyniły się do tego również firmy: Flortomy, Yara Poland, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, BASF oraz Run-chłodnia we Włocławku. Miejscem wydarzenia było gospodarstwo rolne państwa Budnych.

Radosław Grabowski z firmy Seminis - główny organizator otwiera spotkanie
Radosław Grabowski z firmy Seminis – główny organizator otwiera spotkanie

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania kalafiorowo – brokułowego dokonał Radosław Grabowski, dziękując na wstępie gospodarzowi – Jarosławowi Budnemu, za przygotowanie kolekcji i udostępnienie gospodarstwa. Jako pierwsze omówione zostały odmiany kalafiora z oferty firmy Seminis. Najbardziej rozpoznawalną, flagową odmianą tego warzywa w ofercie tego przedsiębiorstwa jest Giewont F1. Zbiory tej odmiany w gospodarstwie Budnych dobiegły w tym roku końca, lecz dzięki jej rozpoznawalności służyła ona jako punkt odniesienia dla omawianych odmian z których część stanowiła nowość.

 

Po omówieniu kwater z kalafiorami głos zabrał Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, który doradzał w zakresie optymalnego dokarmienia roślin w gospodarstwie Jarosława Budnego. Doradzał, by przed zainwestowaniem w zakup nawozów dokonać analizy gleby, najlepiej metodą ogrodniczą. Jest to bardzo ważne, aby wystrzec się błędów już na etapie planowania nawożenia. W dalszej części wykładu prowadzący zwrócił także uwagę na to, że czasem ze względu na przebieg pogody konieczne jest zachowanie czujności i ewentualne modyfikacje wstępnie przyjętych założeń i planów. Ten rok był szczególny ze względu na niezwykle upalny sierpień i ciepły wrzesień. Ważne było więc upewnienie się, że kalafiory i brokuły zbudują odpowiednio dużo biomasy nim wejdą w generatywną fazę rozwoju.

Odmiana brokuła Steel firmy Seminis
Odmiana brokuła Steel firmy Seminis

Po omówieniu kwestii związanych z nawożeniem uczestnicy spotkania przeszli do kwater z brokułami. Tam głos ponownie zabrał Radosław Grabowski, który omówił prezentowane odmiany: Steel F1, Chevalier F1, Ironman F1, a także kilka nowości. Jedną z nich jest SV1002BL F1, odmiana o przeznaczeniu na świeży rynek, choć może być także uprawiana z myślą o zastosowaniu przemysłowym. Z niepokojących oznak, jakie można było dostrzec w nasadzeniach brokułów widoczne były miejscowe przebarwienia róż. Ze względu na nocne niskie temperatury poszczególne okazy lekko zróżowiały. Ogólnie jednak zarówno kwatery z kalafiorem jak i te w których uprawia się brokuły wyglądały bardzo dobrze. Rośliny były należycie odżywione, nawodnione i zabezpieczone przed wystąpieniem chorób i niepożądanym działaniem szkodników.

Anna Czart z AgroBiznes Park przedstawia działanie stacji agrometeorologicznej
Anna Czart z AgroBiznes Park przedstawia działanie stacji agrometeorologicznej

Zainteresowanie uczestników spotkania przykuła stacja agrometeorologiczna ustawiona na polu kalafiorowym. Jej przeznaczenie i zasady użytkowania wyjaśniła Anna Czart z firmy AgroBiznes Park. Służy ona do analizowania wilgotności gleby, jej siły ssącej oraz temperatury. Pomiary pozwalają na analizy komputerowe wpływu opadów atmosferycznych oraz deszczowania. Celem użycia stacji nie jest prognozowanie opadów, lecz udzielenie wskazówek co do konieczności uruchomienia nawodniania plantacji.

 

Anna Czart z AgroBiznes Park przedstawia działanie stacji agrometeorologicznej
Anna Czart z AgroBiznes Park przedstawia działanie stacji agrometeorologicznej
Marcin Chojecki z BASF przedstawia zagadnienia ochrony kalafiorów i brokułów
Marcin Chojecki z BASF przedstawia zagadnienia ochrony kalafiorów i brokułów

Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawiał najważniejsze zasady dotyczące ochrony kalafiorów i brokułów. Przypomniał zasady stosowania takich środków jak Rovral Aquaflo 500 SC czy Signum 33 WG. Poinformował też zebranych o planowanym rozszerzeniu rejestracji dla herbicydu Stomp Aqua. Prawdopodobnie już niebawem będzie można go stosować w odchwaszczaniu upraw kapustnych w Polsce. BASF prowadzi także prace nad produktem biologicznym do zwalczania mączlika, który dał się we znaki w uprawie polowej w bieżącym sezonie.

Daniel Babij omawiał proces produkcji rozsady w gospodarstwie T. Mularski
Daniel Babij omawiał proces produkcji rozsady w gospodarstwie T. Mularski

Jako ostatni głos zabrał Daniel Babij reprezentujący Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski. Podmiot ten zajmuje się m.in. produkcją rozsady podstawowych warzyw polowych, takich jak kapusta, sałata, pomidor. Rozsada dostępna jest w tacach i w kostkach. Tace wyposażone są w specjalne nogi, które poprawiają cyrkulację powietrza. Warzywa kapustne można nabywać od 13 tygodnia, selery od 15, a pomidory dostępne są po długim weekendzie majowym. W asortymencie są także pory. Przed wysłaniem do klienta rozsada jest poddawana hartowaniu, co pozwala dobrze przygotować ją do warunków panujących w polu po posadzeniu.

Po powrocie z kwater kalafiorowych i brokułowych wywiązała się dyskusja trwająca znacznie dłużej niż wykłady. Była okazją do wymiany spostrzeżeń, uwag na przyszły sezon. Póki co, bieżący wcale nie dobiegł jeszcze końca. Wiele warzyw wciąż pozostaje na polach, wymaga troski i ochrony, oczekuje na zbiór.