Kalafiory na trudne warunki uprawy

Eksperci Syngenta, od lewej: Kudach Jakub, Koenraad Meyns, Rafał Żmuda, Mariusz Kwiatkowski

Obecny sezon nie należy do łatwych dla producentów kalafiorów. Wiosna była chłodna, nocami występowały spadki temperatur znacznie poniżej 0°C. Obecnie zaś panują bardzo wysokie temperatury. Dnie są upalne, deszcz pada bardzo mało lub wcale, choć jeszcze w maju zdarzało się, że niektóre kwatery były podtapiane. Wszystko to sprawia, że kalafiora na rynku jest obecnie niewiele a dobrej jakości róże to towar szczególnie ceniony i poszukiwany.

Bardzo trudny sezon kalafiorowy

Wiosna zaczęła się dość wcześnie, ale była mocno kapryśna. Choć po zimie wody w glebie było stosunkowo niewiele, to jednak w miarę regularne wiosenne deszcze sprawiały, że nie było to problemem. Gorzej z przebiegiem temperatur. Zdarzało się, że już po wysadzeniu rozsady spadała ona w niektórych gospodarstwach do poziomu -5°C co negatywnie odbijało się na kondycji roślin. Przełom czerwca i lipca to z kolei temperatury dochodzące do poziomu 35°C. To w połączeniu z bardzo silną radiacją słoneczną oraz brakiem opadów atmosferycznych sprawia, że satysfakcjonujący plon dać mogą jedynie odmiany kalafiorów o wybitnej genetyce. Specjaliści z firmy Syngenta w dniu 2 lipca wizytowali plantacje kalafiorów na wschodzi Polski, gdzie mogli zapoznać się z kondycją warzyw i porozmawiać z plantatorami o ich odczuciach dotyczących bieżącego sezonu.

Guideline F1, i Lecanu F1, Almagro F1

Zbierane są obecnie odmiany z naszego portfolio. Co ważne, kalafiory pomimo bardzo trudnego przebiegu warunków uprawy w sezonie, zachowały wiernie deklarowany okres wegetacji. W okresie inicjacji i przyrostu róży panowały upały, a jednak te odmiany poradziły sobie. Na rynku kalafior jest poszukiwany, więc ten kto uprawiał w bieżącym sezonie te kreacje na zbiór letni, wygrał – informuje Rafał Żmuda z firmy Syngenta. Komplementuje także zastaną na polu jakość róż. W jego ocenie jest ona dobra nie tylko na tle obecnego sezonu, ale w ogóle.

Krótki okres wegetacji – niższe koszty, podwójny zysk Odmiany Guideline F1, Lecanu F1 i Almagro F1 można uprawiać także w poplonie. Na przykład u pana Zbigniewa Karpiuka, gdzie obecnie trwają zbiory z kwaterze z Almagro F1, już przygotowywana jest rozsada kalafiorów odmiany Guideline F1. Po zakończeniu letnich zbiorów pole zostanie uprawione, a następnie wsadzona zastanie kolejna partia kalafiorów. Takie działanie sprawia, że ogrodnik jest w stanie lepiej wykorzystać potencjał posiadanego pola. Uprawia on kalafiory na łącznym areale ok. 25 ha. Łączy profesjonalizm w produkcji warzyw z ekonomiczną kalkulacją i zasadnością poszczególnych działań – informuje Rafał Żmuda. Ekspert przypomina, że okres wegetacji Guideline F1 to 70 – 73 dni, Lecanu F1 73-75 dni a Almagro F1  od 80-83 dni.