Sprzedaż kapusty bezpośrednio z pola na świeżym rynku daje przeważnie szybki przychód i z tego względu jest atrakcyjna dla plantatorów. Kapusta to jednak wdzięczny surowiec do przechowywania a także przetwarzania. Pierwsza opcja pozwala wydłużyć okno sprzedaży, nawiązać trwałe relacje z odbiorcami. Druga sprawia, że do plonu dodajemy wartość, która czyni uprawę tego gatunku jeszcze bardziej satysfakcjonującą finansowo.

Odmiany kapusty do przetwórstwa

Władysław Tokarczyk, Syngenta
Władysław Tokarczyk, Syngenta

W przypadku odmian uprawianych z myślą o kiszeniu parametrem o największym dla wielu znaczeniu jest uzysk plonu liczonego w tonach z danej powierzchni uprawy. W grę wchodzą więc przede wszystkim odmiany dające duże, ciężkie główki. Takie też są w stanie zapewnić najczęściej odpowiednią strukturę i barwę, co przekłada się na uzysk atrakcyjnego surowca do przetwórstwa na etapie szatkowania. – wyjaśnia Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.

Zygmunt Siekacz, Syngenta

Mamy takie odmiany w swej ofercie. Zwłaszcza kilka z nich świetnie wypełnia te parametry i mogę spokojnie rekomendować je plantatorom, którzy prowadzą przy gospodarstwach kwaszarnie lub zaopatrują tego typu zakłady – dodaje Zygmunt Siekacz, reprezentant tego samego podmiotu.

Jedną z nich jest Flexton F1. Zapewnia wczesny i wysoki plon, już od połowy lipca. Okres wegetacji to 85-95 dni i w tym czasie w sprzyjających okolicznościach główki mogą osiągnąć masę 6-7 kg. Kolejną, nową odmiana do przetwórstwa jest Adelco F1, następca dobrze znanej producentom odmiany Ramco F1.  Cechuje ją lepsze wyrównanie plonu wobec poprzedniczki. Dodatkowe zalety do silny system korzeniowy, wysoka zdrowotność oraz szybkie zawiązywanie główki. Producenci doceniają ją też za możliwość przetrzymania w polu bez ryzyka spękania oraz łatwe i szybkie obieranie co stanowi niewątpliwy walor przy rosnących kosztach robocizna i utrudnianiach w pozyskaniu pracowników. Po około 90 dniach wzrostu, główki mające średnio 3 kg są gotowe do zbioru i sprzedaży na świeżym rynku. Jeśli je pozostawimy dłużej w polu (około 125-135 dni) dorosną do 8-9 kg.

Kapusta odmiany FLEXTON F1

Champion team, czyli trzej muszkieterowie

Odmiany Professor F1 i Succesor F1 to kreacje z rodziny Agressora F1 (zespół mistrzów – Champion team). Pierwsza z nich ma okres wegetacji wynoszący 130-140 dni, druga ok. 10 dni krótszy. Professor F1 odznacza się bardzo silnym wigorem – szybki przyrost przekłada się na wysoką masę główek, dochodzącą do 8-9 kg. Stąd też, w niektórych przypadkach zaleca się ograniczenie obsady do poziomu 25 tys. sztuk./ha, choć zwyczajowo sadzone jest 30 tys., sztuk/ha. Obie omawiane odmiany mają lekko spłaszczone główki i są łatwe w obróbce. Obie są odporne na Fusarium , a dzieki silnemu nalotowi woskowemu cechuje je wysoki poziom tolerancji wobec wciornastków. Succesor F1 wykazuje dodatkowo tolerancję na Xanthomonas. Główki tej odmiany są nieco mniejsze niż u Professora F1, więc można zagęścić obsadę w jakiej odmiana jest uprawiana. Zygmunt Siekacz rekomenduje uprawę tej odmiany przy zagęszczeniu dochodzącym do 35-38 tys. sztuk/ha. Wtedy uzyska się idealnej wielkości główki do sprzedaży na świeżym rynku.

Rekordziści w plonowaniu

Novoton F1 wyznacza wysoki standard uprawy kapusty do jesiennego przetwórstwa. Plony uzyskiwane z tej odmiany bywają rekordowe, osiągają pułap 150-200 t/ha! Do tego bardzo dobre parametry przy zakiszaniu takie jak zawartość cukrów, cienki liść stanowią z tej odmiany podstawową w płodozmianie gospodarstw specjalizujących się w uprawie kapust do kwaszenia. Ważne jest jednak, żeby nie opóźniać zbiorów. Zalecana obsada to 22-28 tys. sztuk/ha.

Kolejną nowością w ofercie Syngenty jest odmiana Kilaplon F1. To znakomita kapusta do kwaszenia, która daje duże główki o masie 7,5-9 kg po upływie 130-135 dni od wysadzenia. Jest następcą odmiany Ramkila F1, a więc kreacją przeznaczoną szczególnie dla gospodarstw wysoko towarowych z problemami z kiłą. Rośliny tej odmiany dobrze wykorzystują nawet nikłe zasoby wody dostępnej w gruncie, co stanowi niepodważalną zaletą przy przebiegu pogody takim jak w ostatnich sezonach. Sprzedaży tej odmiany towarzyszy hasło „bezpieczeństwo uprawy i stabilność plonowania”, co najlepiej oddaje jej specyfikę.

Niezawodne kapusty do przechowywania

Powtarzane przez specjalistów z branży hasło „przechowalnia to nie szpital” pozostaje niezmiennie prawdziwe. Z tego względu kapusta która trafia do zmagazynowania na okres zimy musi być w bardzo dobrej kondycji. Konieczna jest zatem jej pełna, solidna polowa ochrona i odżywienie. Bardzo mocno sukcesowi w przechowywaniu kapusty sprzyja jednak także jej genetyka – mówi W. Tokarczyk.

Syngenta posiada w swym portfolio kilka odmian, które nadają się do długiego składowania w przechowalniach. Pierwszą z nich jest Zenon F1. To odmiana wyhodowana z myślą o długim przechowywaniu. Okres jej wegetacji wynosi 130-140 dni. Stabilnie i wysoko plonuje na różnych typach gleb, nawet w warunkach ograniczonego nawożenia azotowego. Zenon F1 to najlepsza kombinacja wysokiego plonu i przechowania. Wyciągając tą odmianę z przechowalni czy chłodni mamy bardzo dobry surowiec przeznaczony na świeży rynek czy do przemysłu przetwórczego. Inną atrakcyjną we względzie przechowalnictwa odmianą kapusty jest Storidor F1. Możliwość opóźnienia sadzenia powoduje, że roślina jest mniej narażona na ataki szkodnika czy chorób. Ma silny system korzeniowy i wykazuje tolerancję na Fusarium. Wysokie osadzenie główki ułatwia zbiory. Główki tej odmiany, które zazwyczaj mają masę 2,5-3,5 kg utrzymują swą ciemno zieloną barwę przez cały okres bardzo długiego przechowywania. Ważną cechą jest bardzo łatwe obieranie i szybkie przygotowanie towaru do sprzedaży, a także niski odpad pozwalający uzyskać wysoki plon handlowy. To idealna odmiana pod kątem uprawy na zaopatrzenie supermarketów.

Dlatego też odmiana Storidor F1 to numer 1 i standard do długiego przechowywania w Europie Zachodniej.

Prodikos F1 wymaga o 5-10 dni więcej czasu na polu niż Storidor F1. Okres wegetacji tej odmiany to średnio ok. 140 dni.  Wiąże w tym czasie też nieco cięższe główki, których masa to najczęściej 3,0-4,5 kg. Jest  to odmiana wysoce tolerancyjna na zaburzenia fizjologiczne wewnątrz główki np. brązowienie lub czernienie tkanek wewnętrznych. Obie odmiany, zarówno Storidor F1 jak i Prodikos F1, cechują się dobrym wyrównaniem plonu.

Gdy na zmęczonych stanowiskach pojawi się dotkliwy problem kiły jego rozwiązaniem może okazać się uprawa odmiany Kilastor F1. To następca popularnej odmiany Kilaton F1. Daje ona wysokiej jakości plon, którym w pewnym zakresie można sterować. Wielkość główek może się różnic w zakresie 4,0 – 6,0 kg, zależnie od obsady. Ta zaś podyktowana jest przeznaczeniem kapusty po okresie przechowania. Okres wegetacji wynosi w przypadku omawianej kreacji 140-145 dni. Wysoka zdrowotność tej odmiany przekłada się na bardzo niewielkie starty, nawet przy długich okresach przechowywania.

Artykuł promocyjny

Czytaj również

Odmiany kapusty na świeży rynek. Sezon 2020