Jacek Komorowski uprawia kapustę pekińska do długiego przechowywania



Kapusta pekińska przeznaczona do długiego przechowywania wymaga odpowiedniego traktowania począwszy od przygotowania gleby, poprzez pielęgnacje i zbiór w optymalnym terminie. Sprawdzoną technologię jej uprawy ma już Jacek Komorowski z Goszczyna, który w tym roku uprawia kapustę pekińska na powierzchni 2,8 ha.

Sprawdzona technologia dla kapusty pekińskiej

Jacek Komorowski od lat uprawia jedna niezawodna odmianę jaką jest Bilko F1, przede wszystkim z racji jej wysokiej przydatności do długiego przechowywania. Gospodarstwo to ukierunkowane jest na uprawę truskawek i kapusty pekińskiej, a wice zazwyczaj ta ostatnia sadzona jest po truskawkach. Ważne jest przy tym dobre spulchnienie gleby oraz nawożenie, wykonywane w oparciu o analizę gleby. W tym roku na około 2 tygodnie przed sadzeniem zastosowano nawóz wapniowy (kreda). Dostarczenie wapnia jest ważne z dwóch powodów – po pierwsze zależy nam na podwyższeniu pH i uniknięciu problemów z kiłą, po drugie – dostarczenie wapnia tak ważnego z punktu widzenie jakości główek kapusty pekińskiej – podkreśla Jacek Komorowski. Tuz przed sadzeniem zastosowano z kolei wieloskładnikowy nawóz Entec Perfect. W trakcie uprawy bardzo ważne jest tez dokarmianie dolistne wapniem, do czego od lat wykorzystywany jest tu Wuxal Aminocal. Próbowałem stosować inne nawozy, ale Wuxal Aminocal u mnie sprawdza się najlepiej – podkreśla producent.  Zabieg tym nawozem wykonywany jest 3-4 razy.

Rozsadę kapusty pekińskiej dostarczyła w tym roku firma Mularski

Ważne zabiegi uprawowe

Rozsadę do nasadzeń w tym roku dostarczyła firma Mularski, a sadzenie realizowano 5-10 sierpnia,na 1 ha przypada tu 50000 roślin. Sadzenie wykonywane jest ręczne, przy czym przed tym na polu przy użyciu znacznika (wykonany samodzielnie z beczki, do której przyspawano elementy wykonujące otwory na rośliny), a więc osoby sadzące wsadzają tylko rośliny w wyznaczone miejsca. Jak widać po 100 % przyjęciach metoda ta sprawdza się znakomicie. Pielęgnacja w trakcie uprawy polega na dwukrotnym pieleniu mechanicznym opielaczem, gdzie przed całkowitym zakryciem rzędów podsiewany jest nawóz wieloskładnikowy. Konieczna jest też dobra ochrona przez cały okres uprawy – zwalczane są przede wszystkim pchełki i mszyce (na podstawie prowadzonych lustracji) oraz zapobiegawczo choroby, gdzie w tym roku zastosowano już Scorpion 325 SC przeciwko przede wszystkim czerni krzyżowych (fungicyd zwalcza również mączniaka prawdziwego, plamistość pierścieniową liści i bielika krzyżowych). Z punktu widzenia dobrego przechowywania kapusty bardzo istotna jest ochrona przedzbiorczą, kiedy to stosowany jest Amistar 250 SC zwalczający czerń krzyżowych i szara pleśń.

Znakomite przyjęcia i kondycja kapusty pekińskiej w 3 tygodniu od posadzenia

Kapusta pekińska tylko do przechowywania

Kapusta pekińska w całości przeznaczona jest do przechowywania w chłodniach z kontrolowaną atmosferą. W tym celu musi być zebrana w optymalnym terminie – gdy główki są już dobrze wypełnione. Zbierane są i pakowane w drewniane skrzynie, główki są wstępne oczyszczane i umieszczane w chłodni. Z doświadczeń Pana Jacka wynika, że dla uzyskania docelowego składu atmosfery lepiej jest poczekać na samoczynne uregulowanie składu gazowego w komorach, a nie wymuszanie go poprzez podawanie azotu do komory (szybkie obniżenie ilości tlenu w powietrzu przechowalniczym). Wówczas bowiem kapusta przechowuje się gorzej. Docelowo podczas przechowywania kapusty pekińskiej utrzymuje się skład gazowy 2% tlenu i 2% dwutlenku węgla oraz temperaturę 2°C. Tak kapusta składowana jest do lutego, jak dotąd z bardzo dobrymi efektami. Odbiorcy co roku wracają do mnie po kapustę, co oznacza że chyba wychodzi dobrze – mówi Jacek Komorowski.