Konferencja Brokułowo-Kalafiorowa w Sitańcu

Konferencja zgromadziła liczne grono plantatorów



Konferencja Brokułowo-Kalafiorowa w Sitańcu zorganizowana przez firmę Seminis we współpracy Intermag, GPR Krasoń i Grupa Mularski 20 lutego zorganizowano dostarczyła wielu ciekawych i ważnych informacji dotyczących uprawy kapustnych. Mówiono o rozsadzie i jej wpływie na późniejszą produktywność plantacji. Poruszono także zagadnienia związane z nawożeniem i wykorzystaniem w produkcji preparatów mikrobiologicznych.

Rozsada z GPR Krasoń

Agnieszka Wojdyła z GPR Krasoń mówi o przygotowaniu rozsady

O zaletach uprawy warzyw z rozsady mówiła Agnieszka Wojdyła z GPR Krasoń. Firma ta w zeszłym roku obchodziła 20-lecie działalności. W jubileuszowym sezonie wyprodukowała 255 mln sztuk rozsad. Zajmujemy się produkcją rozsady w bardzo niesprzyjających warunkach, bo w warunkach niedoboru naturalnego światła. Dlatego też korzystamy z trzech rodzajów lamp asymilacyjnych o mocy 600, 700 i 1000 W. Wykorzystujemy je od października do końca kwietnia – mówiła Agnieszka Wojdyła w Sitańcu. W swym wystąpieniu zwróciła uwagę także na takie czynniki jak optymalne zarządzanie nawodnieniem rozsady i zapewnienie młodym roślinom właściwych warunków temperaturowych. Poprosiła też plantatorów, by po otrzymaniu rozsady rozstawić tace i nawadniać je równomiernie i regularnie. Pozostawienie ich na palecie sprawi, że brzegi tac, skrajne komórki, będą podsychać i w efekcie wzrost roślin na polu nie będzie wyrównany.

Zespół GPR Krasoń

Rozsada z Grupy Mularski

Marcin Portka z Grupy Mularski

Inną renomowaną firmę rozsadową, tym razem Grupę Mularski, reprezentował w Sitańcu Marcin Portka. Produkcja rozsady przez ten podmiot odbywa się w profesjonalnych warunkach na każdym etapie. W zależności od terminu dostawy rozsady, okres produkcji z dokładnością co do dnia jest precyzyjnie zaplanowany. Każda partia młodych roślin jest też w pełni identyfikowalna, więc ryzyko popełnienia pomyłki sprowadzone jest niemal do zera. Dobra rozsada to wyrównany plon. Dzięki zamawianym u nas roślinom plantator ma pewność, że dostanie całą potrzebną partię na czas i w ten sposób będzie mu łatwiej zaplanować wszystkie prace w sezonie – mówił Marcin Portka.

Ważne produkty w ofercie Intermag

We wstępie swego wystąpienia Radosław Wilk poinformował, że firma INTERMAG obchodzi w tym roku 30-lecie swej działalności. Jej dynamiczny rozwój w ostatnich latach spowodował uzupełnienie portfolio produktowego o kolejne nowe i ważne pozycje. W gronie nawozów godnych uwagi plantatorów warzyw wskazał on na CUPRAN. To nawóz miedziowy o wysokiej zawartości tego pierwiastka – 385 g/l. Formuła jest płynna i doskonale rozpuszczalna w wodzie. Prelegent przedstawił również nową formulację nawozu borowego pod nazwą BORMAX TURBO. Produkt dzięki zastosowaniu  substancji wspierających transport i przyswajalność boru,  jest lepiej wchłaniany, a wpływ tego pierwiastka na wegetacje warzyw wyraźnie lepiej zauważalny. Zawiera on aż 150g tego składnika w 1l. Stosuje się go profilaktycznie, ale i interwencyjnie w przypadku, gdy konieczna jest szybkie uzupełnienie niedoborów.

Radosław Wilk prezentuje portfolio Intermag

Kolejną pozycją był organiczny stymulator wzrostu AMINOPRIM. Jest on oparty na bardzo wysokiej koncentracji aminokwasów i krótko-łańcuchowych peptydów. Produkt przeszedł wieloletnie badania w niezależnych jednostkach badawczych potwierdzające jego skuteczność. Preparat można stosować łącznie z środkami ochrony roślin co zostało zweryfikowane przez Instytut Ochrony Roślin. Zastosowanie AMINOPRIM zwiększa ilość i jakość plonu, stymuluje odporność i regeneracje roślin. Jego zmieszanie z agrochemikaliami zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność  (mniejszy stres w przypadku fungicydów i insektycydów) i skuteczność zabiegu (działa jak adiuwant).

Produkty  mikrobiologiczne Intermag w produkcji warzyw kapustowatych

Intermag na rynek wprowadził całą serię produktów mikrobiologicznych. Nosi ona nazwę BACTIM. Na konferencji w Sitańcu przedstawił ją Marcin Oleszczak z Intermag. W uprawie warzyw kapustowatych zastosowanie mogą mieć dwa produkty z tej serii. Aby je skutecznie stosować trzeba zdawać sobie sprawę  z tego, że te warzywa tworzą szybko bardzo dużą masę. Co więcej, nie podlegają one mikoryzie, ale pozytywnie reagują na obecność bakterii ryzosferowych i grzyby Trichoderma. BACTIM STARTER oparty jest o bakterie glebowe. Jego zastosowanie ujednolica wschody i wzrost roślin na plantacji. Mają one silniejszy system korzeniowy. Aplikacja preparatu sprawia, że ograniczone są wpływy stresów na rośliny.

Marcin Oleszczak to specjalista od produktów mikrobiologicznych

BACTIM FERTIMAX zawiera bakterie glebowe, bakterie solubilizujące fosfor ale i grzyby z rodzaju Trichoderma. Jego aplikacja zwiększa masę systemu korzeniowego. Wykazuje on właściwości silnie biostymulujące. Prelegent wspominał także o preparacie BACTIM RECEPTOR, który zawiera grzyby mikoryzowe, grzyby saprofityczne i promieniowce. Pierwszy z nich, to zaprawa nasienna. Drugi sprawdza się na etapie przygotowywania rozsad kapustowatych ale i w fertygowaniu upraw pod osłonami. Ostatni z wymienionych produktów służy do ochrony upraw na glebach narażonych na występowanie nicieni glebowych. Bardzo dobre rezultaty daje w uprawie marchwi, pietruszki, selera, czosnku czy cebuli.