W ramach realizowanego przez Syngenta projektu Onion Leader 8 stycznia w Rojewie miała miejsce już druga Konferencja Cebulowa. Licznie przybyli na nią producenci z całej Polski, mogli posiąść wiedzę o nowych odmianach i środkach ochrony jakie oferuje firma Syngenta, ale przede wszystkim uzyskać informację jak uprawiać ten niełatwy gatunek, by uzyskiwać wysokie plony i dobrą jakość.  

 

 

2.IMG_9059
Rafał Alfut przedstawiał zasady działania programu Onion Leader

Onion Leder to projekt skierowany do najlepszych producentów cebuli, poprzez który firma Syngenta, chce pomagać w uzyskiwaniu wysokich plonów i dobrej jakości cebuli – przypomniał Rafał Alfut z Syngenta. W sezonie 2015 mogą z niego ci, którzy zakupią nasiona odmian cebul Syngenta na minimum 10 ha. Wówczas mogą oni otrzymać również środki ochrony przeznaczone do stosowania w cebuli, korzystać ze wsparcia doradców działających w ramach programu Onion Leader, jak również uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach i konferencjach. Jeszcze większe benefity czekają na tych, którzy dokonają zakupu nasion cebuli na powierzchnię 20 ha.

Zygmunt Siekacz scharakteryzował odmiany cebul jakie oferuje Syngenta
Zygmunt Siekacz scharakteryzował odmiany cebul jakie oferuje Syngenta

Jest z czego wybierać gdyż portfolio odmian cebul oferowanych przez Syngenta stale się zwiększa. Jak przypomniał Zygmunt Siekacz, dobrze znane i doceniane w Polsce są już odmiany w typie rijnsburger jak Vision F1, Napoleon F1, Mission F1 czy Wellington F1. Wśród nowości na uwagę zasługuje Medaillon F1, odmiana wyróżniająca się zarówno pod względem cech uprawowych (mocny system korzeniowy, silny wigor roślin), jak też użytkowych (twarda, mocna łuska, wysoka przydatność do bardzo długiego przechowywania i trwałość w obrocie handlowym). Godne uwagi są też odmiany w typie hiszpańskim jak Bratko F1 i Banko. Obie cechuje silny, wręcz niezwykły jak na cebule, system korzeniowy i mocny gruby szczypior co przekłada się na duży potencjał plonotwórczy tych odmian. Odmiany te dają szczególnie dobre efekty gdy w sezonie wegetacyjnym występują mało sprzyjające do wzrostu roślin warunki uprawowe. Tak było też w sezonie 2014, a pomimo tego odmiany te – jak przekonywał Zenon Małek – dały wysoki plon, dobrej jakości cebul. Są one zwykle duże, a przez to doskonale nadają się do obierania. Odmiany w typie hiszpańskim uważane są za dość miękkie, i przez to nie mogą być długo przechowywane. Ale przez pewne zabiegi udaje się uzyskać twarde cebule, które można przechowywać do końca stycznia a nawet początku lutego.

Wiele czynników decyduje o sukcesie w uprawie cebuli, ale jednym z najważniejszych jest uzyskanie wyrównanych wschodów i utrzymanie odpowiedniej obsady roślin na powierzchni uprawnej. Jak to uzyskać – mówił Władysław Tokarczyk z Syngenta. Podkreślał on przede wszystkim jak duże znaczeni ma odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę cebuli. Powinna być ona dobrze i równomiernie spulchniona, ale nie za głęboko, tak by uzyskać efekt dobrego podsiąkania i wykorzystać przy wschodach zasoby wody zgromadzonej w glebie. Ważny jest też termin siewu i głębokość na jakiej zostaną umieszczone nasiona w glebie. Powinno być to każdorazowo dopasowane do warunków jakie panują na danym polu. Wreszcie zabiegi herbicydowe – to właśnie tuż przed wschodami nasion cebuli trzeba wykonać zabiegi herbicydowe, by możliwie długo po wschodach utrzymać czystą glebę i zablokować wyrastanie chwastów.

3.Zenon Małek zachęcał do uprawy cebul w typie hiszpańskim
3. Zenon Małek zachęcał do uprawy cebul w typie hiszpańskim

Dużym zagrożeniem dla cebuli w ostatnich latach są choroby bakteryjne. Jak informował Zenon Małek, ich sprawcami może być tak naprawdę wiele patogenów i nie zawsze łatwo jest stwierdzić na polu jaka bakteria zaatakowała rośliny. W walce z chorobami bakteryjnymi bardzo istotna jest profilaktyka, czyli wybór odpowiedniego stanowiska pod uprawę, właściwe przygotowanie gleby (trzeba unikać zastoisk wodnych, gdzie zwykle w pierwszej kolejności pojawiają się problemy z chorobami bakteryjnymi) oraz dobrze zwalczać szkodniki. Powszechnym błędem jest też wywożenie resztek po obróbce lub obieraniu cebuli, na pola, gdzie będzie ona uprawiana. To właśnie patogeny bytujące na resztkach roślin, są bardzo często źródłem późniejszych infekcji.

Skuteczną ochronę plantacji można zapewnić stosując m.in. nowy fungicyd Scorpion 325 SC. W mojej opinii to właśnie w cebuli oraz brokule, bardzo wskazane są zbiegi Scorpionem 325 SC, który zwalcza szereg patogenów tych roślin i pozwala uzyskiwać wysokie plony – podkreślał Zenon Małek. W przypadku cebuli Scorpion 325 SC zarejestrowany jest do zwalczania patogenów z rodzaju Alternaria i Puccinia, ale równocześnie ogranicza występowanie Stemphylium, Cladosporium, Botrytis squamentosa i Perenospora destructor. Wykazuje on przy tym bardzo dobre działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Nowym rozwiązaniem jakie Syngenta proponuje producentom warzyw jest też zaprawienie nasion zaprawą FarMore F200. W tym sezonie wszystkie nasiona cebuli oferowane przez Syngenta będą już zaprawiane tą zaprawą. Jest to wartość dodana dla producentów, wartość która procentuje lepszymi wschodami i dobrą zdrowotność siewek – podkreślał Zenon Małek.