Odbywająca się 7 stycznia w Rojewie Konferencja Cebulowa Syngenta świadczyć może o bardzo dużym zainteresowaniu producentów cebuli, rozwijaniem uprawy tego gatunku. Wzięło w niej udział bowiem ponad 400 osób, przybyłych tu z całej Polski. Nic dziwnego, bowiem wiedza jest kluczowym narzędziem potrzebnym do udanej uprawy cebuli.

Nowości odmianowe

Przybyłych gości przywitał gospodarz spotkania Marek Zieliński informując o nowych odmianach cebuli, włączonych w ostatnim czasie do oferty Syngenta. Taką odmianą jest Medaillon F1, która bardzo dobrze poradziła sobie w ubiegłym sezonie przy deficycie wody w większości regionów Polski. Odmiana ta cechuje się bowiem bardzo dobrą siłą kiełkowania, wyrównanymi i szybkimi wschodami. Odmiana ta polecana jest do uprawy w zagęszczeniu od 2,8 do 3,3 jednostki/ha. Medaillon to doskonała cebula do długiego przechowywania i przetwórstwa. Cały czas numer jeden w portfolio Syngenta pozostaje odmiana Vision F1, cechująca się bardzo wysoką twardością, przydatnością do bardzo długiego przechowywania i wysokim udziałem plonu handlowego po długim przechowywaniu. Optymalny termin siewu dla tej odmiany przypada na okres między 25 marca a 15 maja, w ilości 3 jednostek/ha. Nową odmianą w ofercie na 2016 rok jest Holenderka Rijnsburger 5. Odmiana o nieco dłuższym okresie wegetacji niż Medaillon czy Vision, ale o bardzo twardych i ciężkich cebulach. Nie ma tendencji do przerywania spoczynku w okresie przechowywania. Odmian cechująca się bardzo dobrym wigorem, szybko wschodzi i bardzo dynamicznie rośnie w początkowym okresie co jest niezmierne ważne dla uzyskania dobrej obsady. Tworzy regularnie okrągłe zgrubienia z cienką szyjką, dobrze zasychającą pod koniec uprawy. Cebule osłonięte są jasno-brązową łuski – pośredni kolor zapewnia możliwość eksportu na różne rynki, w tym na Bałkany. Odmiana ta bardzo dobrze się przechowuje, nawet w wysokich pryzmach.

Konferencję rozpoczął Marek Zieliński
Konferencję rozpoczął Marek Zieliński

Marek Zieliński zwracał też uwagę na 2 odmiany w typie hiszpańskim Bratko i Banko. Bratko to odmiana o bardzo mocnym systemie korzeniowym, a więc bardzo dobrze wychodzi na słabszych stanowiskach, dając wysoki plon – podkreślał przedstawiciel Syngenta. Bratko jest odmianą dorastającą do dużych rozmiarów, a wiec jest bardzo dobrym surowcem do obierania, również mechanicznego. Odmiany typu hiszpańskiego należy wysiewać później niż odmiany w typie rijnsburger, najlepiej po 20 kwietnia. Również cechują się one dłuższym okresem wegetacji, kończąc ją znacznie później niż rijnsburgery. Odmiany tego typu rosną zupełnie inaczej niż typowe cebule, ale mają ogromny potencjał plonotwórczy – nawet w ostatnim roku uprawa tych odmian pozwalała uzyskiwać plony rzędu 60-80 t/ha.

Onion Leader – system wsparcia dla producentów

Władysław Tokarczyk omawiając zasady programy Onion Leader, przypomniał jak  funkcjonował on w 2015 roku. Roku trudnym, z ekstremalnie wysokimi temperaturami i deficytem wody kiedy to konieczna była wiedza i wsparcie by uzyskać dobre plony i zebrać dobrą jakościowo cebulę. Temu właśnie służy projekt Onion Leader, który w 2015 roku doskonale zafunkcjonował w kilkunastu gospodarstwach na terenie całego kraju, wykraczając nawet poza jego granice do Czech i na Litwę. Elementem programu jest serwis informacyjny na naszym portalu (http://onionleader.warzywapolowe.pl/), gdzie można śledzić rozwój cebuli i zagrożenia w uprawie dla tego gatunku.

Władysław Tokarczyk zwracał uwagę na najważniejsze aspekty związane z uprawą cebuli
Władysław Tokarczyk zwracał uwagę na najważniejsze aspekty związane z uprawą cebuli

By wziąć udział w projekcie w 2016 roku należy w okresie od 1 do 15 stycznia zakupić nasiona cebuli odmian Syngenta (z wyłączeniem Rijnsburger 5) na minimum 10 ha (pakiet Optimum + 5 l preparatu Scorpion gratis) lub na 20 ha (pakiet VIP + 10 l preparatu Scorpion gratis + wizyta eksperta Onion Leader). Uczestnicy projektu mogą korzystać z serwisu informacyjnego onionleader.warzywapolowe.pl , brać udział w warsztatach i konferencjach realizowanych w ramach projektu Onion Leader.

Nasiona i nagrody

Marek Zieliński wspomniał też o innych promocjach dla producentów warzyw. Promocja dla najszybszych, daje możliwość przy zakupie nasion różnych gatunków z oferty Syngenta (kapusty, cebula, kalafior, brokuł, por, buraczek, pomidor gruntowy, rzodkiewka, cukinia, sałata, ogórek gruntowy, marchew) za kwotę 20 tys. zł otrzymania pilarki spalinowej Stihl MS211 lub kosy spalinowej Stihl FS 56, natomiast przy zakupie nasion za kwotę minimum 10 tys. zł można otrzymać myjkę ciśnieniową Stihl RE 98.

Ważne w uprawie

Z informacji przekazanych przez Jacka Malinowskiego wynika, że popyt na cebule rośnie na całym świecie. Światowi liderzy w produkcji cebuli jakimi są Chiny i Indie okazują się też głównymi konsumentami cebuli. Produkowane są tam jednak cebule dnia krótkiego, które nie nadają się do dalekiego transportu, podczas gdy w Europie dominują w produkcji typy rijnsburger, czyli cebule dnia długiego. Takiego cebule mają dobre właściwości przechowalnicze i mogą być transportowane na dalekie rynki. To właśnie Holandia okazuje się być największym na świecie eksporterem cebuli – rocznie sprzedaje około 1,3 mln ton.

Jacek Malinowski mówił o rynku cebuli w Europie i na świecie
Jacek Malinowski mówił o rynku cebuli w Europie i na świecie

Przemysław Urbaniak z Syngenta, zajmujący się doświadczeniami z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony, informował o dostępności nowego herbicydu Boxer, zarejestrowanego do stosowania w cebuli. Jest on środkiem bardzo elastycznym w stosowaniu, może bowiem być używany w okresie między 1 a 4 liściem właściwym cebuli, polecany jest do stosowania w dawce 2-5 l/ha.

O czynnikach mających wpływ na dobre wschody i właściwą obsadę cebuli mówił Władysław Tokarczyk. Wskazywał na takie elementy jak zmianowanie, dobre przygotowanie gleby, równomierne jej spulchnienie i zagęszczenie. Bardzo ważne okazuje się dobry termin siewu i właściwa głębokość na jakiej umieszczane zostną nasiona. Wreszcie zadbanie o młode siewki, poprzez właściwą ochronę insektycydową i poprawne stosowanie herbicydów. Wśród czynników które mogą wpłynąć na obsadę cebuli po wschodach, najważniejsze okazują się herbicydy. Nieprawidłowy dobór dawki i momentu stosowania herbicydów może mieć kolosalny wpływ na obsadę – podkreślał Władysław Tokarczyk.

Konferencja Cebulowa w Rojewie, pokazała jak z jednej strony duże w tym sezonie jest zainteresowanie uprawą cebuli, ale równocześnie jak bardzo potrzebna i pożądana jest wiedza z tego zakresu. Przed nami kolejny sezon – oby takie spotkania jak to zorganizowane przez firmę Syngenta, pomogły w podjęciu właściwych decyzji związanych z wyborem odmian i dalszą uprawą warzyw w tym roku.

Więcej zdjęć w Galerii