Kukurydza super słodka już gotowa do zbioru

Zbiory były realizowane bardzo wcześnie w tym roku ze względu na ciepłą pogodę przez cały sezon

Na polach Grupy Producentów Owoców i Warzyw Warpol w dniu 28 sierpnia 2018 roku doszło do spotkania plantatorów kukurydzy cukrowej. Mieli oni okazję zapoznać się z kolekcją 13 odmian z firmy Syngenta, która wspólnie z firmami Yara Poland i Agrowiec zorganizowała wydarzenie. Kukurydza super słodka nadaje się już do zbioru.

Kukurydza super słodka – kolekcja odmian

Zbigniew Chuchnowski prezentował odmiany kukurydzy

Prezentacji odmian zgromadzonych w miejscowości Dobre dokonał Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta. W niej znalazły się odmiany obecne na rynku już od pewnego czasu. Te sprawdzone kreacje, takie jak Tyson F1, Overland F1 czy Sweetstar F1 dały dobre rezultaty produkcyjne pomimo trudnego roku dla kukurydzy, zwłaszcza niedeszczowanej. Ale w pokazowych kwaterach można było także zapoznać się z nowościami. Część uprawianych odmian wciąż nie ma jeszcze nazw handlowych a oznaczenia numerowe. Omówieniu charakterystyki poszczególnych prezentowanych odmian poświęcone zostaną kolejne części relacji ze spotkania w Warpolu.

Dorodna kolba odmiany Tyson F1

W ofercie firmy Syngenta jest wystarczająco dużo odmian by zapewnić rozłożenie prac i plonowania w czasie. Najwcześniejsze są takie odmiany jak Sweetstar F1 i Strongstar F1. Następnie do siewu polecamy GSS 5649 F1, odmianę o wysokim plonie o dobrej jakości ziarna. Po niej można wysiać GSS 3071 F1, a potem np. Tyson F1. Sprawdzonym wariantem wśród odmian późnych jest Overland F1 – tłumaczył Zbigniew Chuchnowski.

Dorodne ziarna na kolbie odmiany Sindon F1

Nawożenie kukurydzy cukrowej

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland omawia zasady nawożenia kukurydzy

To zagadnienie przedstawił Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. Program nawożenia wizytowanej plantacji był oparty również o produkty oferowane przez ten właśnie podmiot. Jednym z wykorzystanych nawozów był SuperStart – granulowany nawóz azotowy zawierający wszystkie trzy formy azotu. To produkt na bazie mocznika i saletry wapniowej, stosowany przedsiewnie z powodzeniem od 3 lat w GPOiW Warpol. Dzięki jego zastosowaniu w porównaniu do mocznika istotnie poprawiają się cechy jakościowe kolb co przekłada się na wzrost wartości produkcji przy zachowaniu poziomu kosztów nawożenia. Zwyżka kolb spełniających wymagania rynkowe w doświadczeniach prowadzonych z RUN Chłodnia we Włocławku przełożyła się na podniesienie przychodu o 10-50%. Co ciekawe, różnicy bardzo trudno dostrzec na polu na etapie lustracji plantacji. Odnotowywana jest jednak na rampie zakładu – mówił Wojciech Kopeć. Nawozem dolistnym użytym na pokazowej plantacji był YaraVita Kukurydza. To płynny produkt zawierający szybko działający fosfor z dodatkiem cynku, który zastosowano w okresie 5-6 liścia właściwego. Od 2 lat prowadzone jest tu także doświadczenie z borem, który poprawia procesy zapylenia i zapładniania. Istotny jest tu termin aplikacji. Idealny to okres 2-3 tygodnie przed wiechowaniem, co pokrywa się z terminem zwalczania omacnicy prosowianki. Dzięki zezwoleniu na zastosowanie małoobszarowe wykorzystywany jest PROTEUS 110 OD przy użyciu opryskiwacza szczudłowego. Włączenie tego produktu do zabiegu przeciw omacnicy, który i tak trzeba wykonać poprawia uziarnienie i wyrównanie kolb. Nawóz ten jak i inne z serii YaraVita posiada nie tylko adiuwant, ale również środek przyczepny, co zapewnia jego skuteczne działanie nawet w przypadku wystąpienia opadów deszczu po oprysku. Posiada też absorbenty, które polepszają jego wchłanianie oraz emulgatory i dyspersanty polepszające właściwości mieszalne o czym można się przekonać w wygodnej wyszukiwarce TANKMIX.

Zbiór kukurydzy

Remigiusz Weżgowiec podczas omawiania parametrów kombajny Oxbo w m. Dobre

Zgromadzeni na polach w miejscowości Dobre pod Radziejowem mieli okazję zobaczyć także zbiór. Był on realizowany przy użyciu kombajnu Oxbo 2475.

Zbiory były realizowane bardzo wcześnie w tym roku ze względu na ciepłą pogodę przez cały sezon

To uniwersalna maszyna, którą można zbierać kukurydzę, fasolę szparagową czy szpinak. Ma duży zbiornik o pojemności 15 m3 i udźwigu kosza przekraczającym 6 t. Jet przy tym maszyną oszczędną. Nie spala więcej niż 20-30 l/h pracy. – informował Remigiusz Weżgowiec z firmy Agrowiec, która jest dystrybutorem m.in. marki Oxbo. Kombajn został wyposażony w silnik John Deere 9,0 l III o mocy 275 KM. DO zbioru kukurydzy wykorzystano heder model 3630F.

Kameralne spotkanie plantatorów kukurydzy super słodkiej