Nawożenie marchwi w deszczowym roku




Przeciągają się zbiory marchwi w tym roku. W poprzednich sezonach o tej porze już dawno korzenie były zebrane z pól. Jednak ze względu na przebieg pogody wszelkie prace w marchwianych kwaterach były utrudnione i częstokroć opóźnione. Nawożenie marchwi w deszczowym roku 2017 należało prowadzić w oparciu o sprawdzone preparaty, jeśli plony miały spełnić oczekiwania i nadzieje. O tym co było w żywieniu tego gatunku ważne opowiada Sebastian Przedzienkowski z firmy Yara.

Dobre plony pomimo deszczu

Choć zbiory jeszcze w niektórych gospodarstwach trwają, to już można pokusić się o pierwsze podsumowania marchwianego roku. W wizytowanych kujawskich gospodarstwach uprawę prowadzono na glebach zwięzłych, o dużej pojemności wodnej. Trafiały się też kwatery o mozaikowatym podłożu. Ilość i częstotliwość opadów deszczu przysparzały więc trosk o zdrowotność roślin. Jak się jednak okazuje plony coraz popularniejszej marchwi białej sięgały tu poziomu 145-150 t/ha, a tradycyjnych odmian ok. 100 t/ha. Przy cenach nie niższych niż w poprzednim sezonie, pomimo opóźnień i trudności, sezon w wielu gospodarstwach zostanie pewnie uznany za zadowalający.

Podstawa to posypowe nawożenie marchwi

Odpowiednie do potrzeb nawożenie marchwi produktami posypowymi jest niezmiernie ważne. Ustalenie precyzyjnych dawek powinno odbywać się na podstawie corocznie wykonanej chemicznej analizy gleby metodą ogrodniczą. Jako podstawowy nawóz, przedsiewnie, wykorzystać można YaraMila Complex w dawce do 800 kg/ha. Pogłównie, kiedy widać jakie są wschody, obsada i potencjał plonów, warto zaaplikować  Unikę Calcium w dawce do 200 kg/ha w fazie około 4-6 liścia. Nie jest jedyny właściwy schemat działania. O tym w jaki sposób można modyfikować posypowe nawożenie marchwi ze szczegółami informuje Sebastian Przedzienkowski na poniżej załączonym filmie.

Sebastian Przedzienkowski Yara Poland

Dolistne nawożenie marchwi

W gronie rekomendowanych do użycia na plantacji marchwi nawozów dolistnych Yara rekomenduje Kristalony Żółty, Zielony i Czerwony a także Brassitrel Pro oraz KristaLeaf Foto. W wizytowanym gospodarstwie jednokrotnie zaaplikowano Krsitalon Zielony, dwukrotnie Kristalon Pomarańczowy. Zastosowano też Brassitrel Pro w dawkach dzielonych. Zalecane zużycie preparatu to 3 l/ha. W tym przypadku dokonano podwójnej aplikacji w dawkach po 1,5/ha. Warto pomyśleć o zastosowaniu w marchwi cynku (YaraVita Cynk F). Zbyt mała ilość cynku, zwłaszcza w lata chłodne, o słabym nasłonecznieniu skutkuje mniejszą dynamiką wzrostu korzeni. Pierwiastek ten ma bowiem wpływ na przyrost grubości i długości korzenia.

Nawożenie marchwi – bardziej szczegółowy jego opis jak i porady przed kolejnym sezonem – są tematem zamieszczonego poniżej filmu: