Nawozy do upraw ekologicznych z efektem biostymulacji

Karol Majchrowski w TAP zajmuje się tematyką żywienia warzyw

Podczas spotkania zorganizowanego 17 września przez firmę Timac Agro Polska (czytaj również), przekazano informacje o rosnącej puli nawozów skierowanych do producentów ekologicznych. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie plonów i poprawa rentowności, tego niełatwego działu produkcji ogrodniczej.

Produkcja ekologiczna z potencjałem na wzrost

Wedle Erostatu w Polsce funkcjonuje 22000 gospodarstw ekologicznych. Uprawiają one 586 tys. ha. Średnia wielkość gospodarstwa ekologicznego to 25 ha. To ciekawe, gdyż średnia wielkość gospodarstwa konwencjonalnego wynosi 10 ha. Warzywa metodą ekologiczną uprawia się na areale ok. 6,3 tys. ha, ekologiczne owoce na obszarze 321 tys. ha. Jagodowe zajmują 14,4 tys. ha. Uprawa truskawek ekologicznych jest w Polsce prowadzona na największym areale w Europie, który zbliża się do poziomu 1,5 tys. ha.

Granulowane i płynne nawozy do upraw ekologicznych

Wyzwaniem w uprawie ekologicznej jest podawanie roślinom składników mineralnych – mówił Karol Majchrowski w TAP. Korzysta się więc głównie z nawożenia organicznego. W ofercie Timac Agro są jednak trzy produkty granulowane, które mogą być stosowane w produkcji ekologicznej posiadając stosowne rejestracje i certyfikaty. Mowa tu o Physionatur PKS41, Physiomescal G18 oraz Physiomax 975. Są też nawozy płynne zawierające mikroelementy i biostymulację – Ecovigor, Fertileader Tonic, Fertileader Leos oraz Fertileader Gold. Wyjątkowo interesującym, nowym produktem jest Physionatur PKS41. Jednym z atutów tego nawozu jest łatwo dostępny dla roslin fosfor, innym – wysoko reaktywny wapń. To drobno zmielony węglan wapnia – Mezocalc. Ale produkt ten zawiera także kompleks Physio+. Wspólnie stymulują one zarówno wzrost rośliny jak i poprawiają jakość gleby. W doświadczeniu przeprowadzonym w uprawie ekologicznej aronii w centralnej Polsce zastosowano takie produkty jak Physiomax 975, Fertileader Gold i Leos oraz siarczan magnezu. Wzrost plonowania wobec kwatery kontrolnej wyniósł 0,64 t/ha.