Niższe zbiory warzyw polowych w 2018 roku

Główną uprawiana odmiana jest w tym roku Progression F1



30. lipca 2018 r. ukazał się raport GUS zawierający prognozy produkcji żywności w bieżącym sezonie. Według jego twórców zanosi się na niższe zbiory warzyw polowych w 2018 roku. Spadek ten wyniesie prawdopodobnie ok. 8%.

Pogoda niezbyt korzystna dla produkcji warzyw polowych

W tym roku wysiew warzyw do gruntu był na ogół opóźniony. Wschody zaś odznaczały się z reguły nierównomiernością. Przyczyną problemów we wczesnym etapie wzrostu warzyw był niedobór opadów w kwietniu i w początkach maja. Brak deszczu w kwietniu spowodował zahamowanie kiełkowania warzyw na taką skalę, że na wielu plantacjach konieczne było przeprowadzenie dosiewania. Nieco lepsze były warunki wilgotnościowe w drugiej dekadzie maja. Poprawa ta była jednak krótkotrwała. Już od końca maja w większości polskich gospodarstw doskwierał niedostatek wody w gruncie. Przyczynił się on do wyhamowania przyrostu masy biologicznej warzyw. Dopiero druga dekada lipca przyniosła bardziej obfite opady deszczu a wraz z nimi poprawę sytuacji.

Niższe zbiory warzyw polowych niż przed rokiem

Dotychczasowy przebieg pogody sprawia, że zakłada się niższe zbiory wczesnych odmian warzyw polowych. Plony późniejszych odmian mogą być jednak nawet wyższe od ubiegłorocznych. Aby tak mogło się stać, musiałyby utrzymywać się korzystne warunki pogodowe w ciągu dalszego okresu wegetacji. Na tym etapie sezonu, twórcy raportu Stanisław Niszczota i Dariusz Miziołek, ogólną produkcję warzyw polowych przewidują na ponad 4,2 mln t. Gdyby ten scenariusz spełnił się, oznaczać to będzie spadek o niecałe 8% rdr. Niższa produkcja będzie udziałem wszystkich najważniejszych gatunków warzyw polowych uprawianych w naszym kraju.

Prognozy dla poszczególnych gatunków

W tym sezonie zbiory kapusty powinny wynieść ok. 1 mln t. Plantatorzy pozyskają ze swych pól ok. 225 tys. t. kalafiorów. Produkcję cebuli szacuje się na poziomie 585 tys. t. Polacy wyprodukują ponad 300 tys. ton buraków, a marchwi ok. 745 tys. t. Plon pomidorów powinien wynieść ok. 250 tys. t, zaś ogórków – 245 tys. t. Tu warto jednak podkreślić, że panujące obecnie warunki pogodowe sprzyjają wegetacji warzyw ciepłolubnych oraz  strączkowym. Sumaryczną produkcję innych gatunków warzyw specjaliści prognozują na poziomie 920 tys. W ich przypadku zatem również widoczny będzie nieznaczny spadek produkcji wobec bardzo wysokiego ubiegłorocznego jej poziomu. Eksperci zastrzegają jednak, że ostateczna wysokość zbiorów silnie związana będzie z dalszym przebiegiem pogody.

Źródło: GUS