Nowe odmiany warzyw o przemysłowym przeznaczeniu

Organizatorzy Agro Akademii



W dniach 10-11 stycznia 2019 w Toruniu i Lublinie odbywała się Agro Akademia warzyw przemysłowych. Organizatorami tego wydarzenia były firmy HM. Clause Polska oraz BASF Polska, dział Crop Protection. Swą pomoc organizacyjną i merytoryczną wnieśli partnerzy: Yara Poland, Grupa Mularski, GPR Krasoń oraz firma Florimex. Spektrum poruszonych tematów było szerokie. Mówiono o nowościach odmianowych, uprawie warzyw z rozsady, ich nawożeniu a także ochronie.

Nowe odmiany pomidorów dla przemysłu

Hubert Tabor zaprezentował nowe i sprawdzone odmiany warzyw

Odmiany dedykowane do uprawy pod kątem zaopatrzenia zakładów przetwórczych przedstawił Hubert Tabor z HM.Clause.

Pomidory odmiany Zeplin

Jedną z odmian pomidorowa gruntowego, którego uprawa dała dobre rezultaty w 2018 roku był Zeplin F1. To wczesna kreacja, bardzo plenna, o dobrej trwałości w trakcie zbioru i pozbiorczej. Dobrze radzi sobie w warunkach upalnej pogody. Owoce są owalne, trójkomorowe, o średniej masie wynoszącej ok. 120g. Wskaźnik Brix w warunkach Polski wynosi powyżej 5,5.

Odmiana Pietrarossa F1

Pietrarossa F1 to odmiana samokończąca, średniowczesna o silnym wigorze. Owoce są mięsiste, wyrównane, lekko wydłużone. Mają wysoki parametr Brix. Wybornie nadaje się do zbioru mechanicznego, choć ze względu na rozmiar owoców, wielu plantatorów decyduje się na jej zbiór ręczny. Pod kombajn nadaje się też nowa odmiana C317 F1. Owoce owalne, o masie ok. 135 g. To średniopóźna odmiana, dobry wariant do wydłużenia okna zbiorczego.

Papryka dla zakładów przetwórczych

W gronie odmian papryki firma HM.Clause także ma kilka propozycji, które chciałaby zaproponować do uprawy w 2019 roku. Jedną z nich jest Solario F1. Jest najwcześniejszą odmianą w typie blok z oferty HM.Clause. Jej owoce są duże i ciężkie, mają średnio masę wynoszącą ok. 250 g. Są dobrze okryte liśćmi, rośliny mają zwarty pokrój.

Blisko 2 ha kwatera z papryką odmiany Chouca F1

Chouca F1 wykształca owoce o masie 250-280g. Ich zaletą jest brak mikrospękań. Ta odmiana charakteryzuje się kompaktowymi roślinami, które jednak dobrze osłaniają owoce. Wiąże je stabilnie także w mało sprzyjających warunkach. Basalt F1 to najpóźniejszą odmianą w ofercie HM.Clause. Jest ona polecana do zbioru na zielono. Owoce mają masę 280-300g, co przekłada się na bardzo wysoki potencjał plonotwórczy. Rośliny odznaczają się dobrym wigorem. Jej atutem jest wysoka tolerancja na niekorzystne warunki uprawy. Bardzo popularną odmianą w ofercie HM Clause jest Solanor F1. Intensywnie żółte owoce mają masę 250-300g, a wydajność plonowania jest bardzo wysoka. To kreacja wczesna, o skoncentrowanym oknie zbiorczym.

Kalafiory i brokuły dające wysoki plon różyczki

Odmiana Naruto F1

HM.Clause oferuje szerokie spektrum odmian  kalafiorów. Wśród nich są kreacje przeznaczone do zagospodarowania przemysłowego. Jedną z takich odmian jest nowość w ofercie podmiotu – Durok F1. To odmiana jesienna, o bardzo dobrym okryciu róży. Te są ciężkie i zbite. Odmiana wiernie dotrzymuje terminu wegetacji. Wynosi on 80-85 dni. Relatywnie nieźle znosi długotrwałą suszę. Na tę odmianę obowiązuję promocja 3+1.To oznacza, że przy zakupie 3 opakowań nasion w standardowej cenie, kolejne można nabyć za 1 zł. Tak korzystna sytuacja potrwa do 15 czerwca 2019 roku.W promocji 10+1 pozostaje Sabort F1, Naruto F1 i Raft F1. To odmiany sprawdzone, znane na rynku i cenione za walory użytkowe. – informował uczestników Agor Agademii Hubert Tabor z HM.Clause. W ofercie  tej firmy na 2019 rok znajdują się też interesujące odmiany brokułów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Trajano F1. To nowa odmiana o przeznaczeniu przetwórczym. Jej okres wegetacji to 77-80 dni. Udaje się nawet na glebach mniej urodzajnych. Zaletą jest dobra trwałość polowa. Średnio z 10 róż uzyskuje się 8,2 kg różyczki przy odpadzie o masie 2,4 kg. Rośliny nieźle znoszą warunki stresu. Na te odmianę także obowiązuje odmiana 3+1, więc nadarza się świetna okazja do wypróbowania jej we własnym gospodarstwie.

Na czym da się zarobić w 2019 roku?

Hubert Paluch podzielił się swymi przewidywaniami odnośnie sezonu 2019

Hubert Paluch opowiedział o planach firmy na kolejny rok. Jednym z ważnych założeń do zrealizowania w 2019 roku jest wzmocnienie kontaktu z plantatorami. Z tego względu firma zatrudniła kolejnego doradcę, który ma w terenie wspierać producentów warzyw. Jednocześnie poinformował o trendach w uprawie warzyw na Lubelszczyźnie. W jego ocenie zanika produkcja warzyw z przeznaczeniem na świeży rynek. Rośnie jednak zainteresowanie produkcją marchwi i cebuli. W jego ocenie plantatorzy powinni jednak zainteresować się w większym stopniu uprawą warzyw kapustnych, zwłaszcza kalafiorów, ale pewnie też i brokuów. To gatunki, których spożycie rośnie w wielu krajach Europy i które w ocenie prelegenta powinny dać zarobić. Niebezpiecznym w tym względzie warzywem może być pietruszka. Jest ona popularna w niewielu krajach, głównie w Polsce, Niemczech i Austrii, a także w Czechach i na Słowacji. Z rynku napływają jednak sygnały o możliwej dużej produkcji pietruszki w Polsce, co być może przełoży się na niskie ceny w nadchodzącym sezonie.

Pełna sala podczas potkania w ramach Agro Akademii

Agro Akademia Warzyw Przemysłowych w Lublinie zgromadziła kilkudziesięciu przedstawicieli branży. Wydarzeniem wieńczącym część konferencyjną był konkurs wiedzy. Można było w nim wygrać nagrody. Warunkiem było udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania zadawane przez prelegentów i przedstawicieli firm zaangażowanych w organizację spotkania.