Główny hol na konferencji zorganizowanej przez firmę Bayer

III Ogólnopolska Konferencja Warzywa Polowe, która 12 lutego odbywa się w ożarowskim hotelu Mazurkas stworzyła firmom nawozowym dogodną okazję do przedstawienia swych produktów plantatorom. Wśród stosik wystawowych odnaleźć można było ekspozycję firm Yara, Timac Agro, Agrosimex i Intermag. Zaprezentowały one produkty obecne w ofercie w  poprzednich latach, ale także nowości nawozowe na nadchodzący sezon.

Timac Agro

Firma to wprowadza na rynek Eurofertil 33 N-proces o zmienionym składzie. NPK będzie mieć relację 8-8-17, produkt będzie obfity w mikroelementy. Główne zalety jego zastosowania to obniżona liczba azotanów w roślinie, wykorzystanie bezpiecznej formy azotu, dzięki której mniejsze są straty spowodowane wypłukaniem czy utlenieniem. Ważne jest także dostarczenie roślinie wapnia odżywczego Mezocalc, co stymuluje roślinę do pobierania składników pokarmowych oraz  wspiera rozwój mikroorganizmów glebowych oraz wysoka zawartość mikroelementów. Zalecana dawka dla plantacji warzywnych to od 300 do 800 kg/ha.

KSC PHYT-actyl to nawóz rozpuszczalny w wodzie. Zawiera on skoncentrowany i liofilizowany wyciąg z substancji pochodzenia roślinnego o działaniu biostymulacyjnym. W przeprowadzonym doświadczeniu w jednym z gospodarstw w minionym roku udało się uzyskać 139 t/ha plonu handlowego ogórka. Od 15 czerwca do 30 września przeprowadzono 30 zbiorów partenokarpicznego ogórka odmiany ‘Karaoke RZ’ z Rijk Zwann. Zastosowano tam kompleksowy program zabiegów w oparciu o pełną technologię posypową i płynną plus fertygacja. Dobre rezultaty uzyskaliśmy także na papryce. Doświadczenia zaplanowano także na ten sezon – mówi Piotr Szurek, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Timac Agro.

Nowością jest też Maxifruit, zawierający kompleks NMX, a więc ekstrakty z roślin morskich i pustynnych oraz tropikalnych. Jest on jednak przeznaczony głównie do upraw sadowniczych.

Stoiska firm nawozowych na konferencji w Ożarowie
Stoiska firm nawozowych na konferencji w Ożarowie

Intermag

Interesującym nowym preparatem o działaniu biostymulującym jest Microfert z oferty firmy Intermag. Wspomaga on regenerację roślin, podnosi efektywność zabiegów chemicznych oraz wpływa korzystnie na wielkość i jakość plonu. Preparat jest hydrolizatem białka o bardzo wysokiej zawartości aminokwasów (44%,  w tym 16% wolnych aminokwasów) i peptydów naturalnego pochodzenia. W skład nawozu wchodzi także gama mikroelementów (0,4%), takich jak: bor, molibden, kobalt, żelazo, mangan i cynk. Może on być stosowany w formie roztworu wodnego przeznaczonego do aplikacji dolistnej lub poprzez fertygację.

Nowością w ofercie są także chelaty nawozowe z linii Mikrochelat. Ich zalety to wysoki stopień schelatowania, bezpieczeństwo dla roślin, szybka przyswajalność i dobra mieszalność z większością agrochemikaliów. Serię tworzy 7 produktów nawozowych: Zn-15, Cu-15, Mn-13, Fe-13, Fe-11 i Fe-6 o-o. Ostatnia propozycja zasługuje na szczególne wyróżnianie ze względu na zawartość izomeru orto-orto, który zapewnia trwałość i stabilność w szerokim zakresie pH. Jest więc godny polecenia do fertygacji i na glebach alkaicznych.

Yara

Wśród najnowszych produktów z firmy Yara Poland dla plantatorów warzyw warto odnotować KristaLeaf Fruit Controller oraz KristaLeaf Foto. Pierwszy z wymienionych produktów jest godny polecenia w uprawach pomidora i ogórka, gdyż wspomaga zawiązywanie i początkowy wzrost owoców. Drugi stosować można we wszystkich uprawach – mówi Wojciech Kopeć, reprezentujący w Ożarowie firmę Yara Poland. KristaLeaf Fruit Controller to wieloskładnikowy nawóz cechujący się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego fosforu, którego źródłem jest fosforan mocznika. Aplikuje się go dolistnie w dawce 3 kg/ha. Ma sypką w pełni rozpuszczalną formę. Dzięki obecności substancji poprawiających właściwości fizyczne cieczy, składniki pokarmowe łatwo się wchłaniają.

KristaLeaf Foto to nawóz dolistny o bogatym składzie. Zawiera on 14,2% N; 1,5% P2O5; 7% K2O, 14% MgO; 27% SO3; 1,5% Fe(chelat); 0,13% Mo. Jego stosowanie poprawia kondycję liści i aktywność aparatu asymilacyjnego. Pomaga on w regeneracji roślin po okresach niesprzyjających ich wzrostowi, np.: intensywnych opadach, podtopieniach, uszkodzeniach herbicydowych. Produkt ten wspomaga rośliny tam, gdzie występować mogą problemy z pobieraniem żelaza i magnezu a więc na stanowiskach o wysokim pH, gdzie można spotkać objawy chloroz.