szkodniki warzyw kapustnych



Ostatnie lustracje prowadzone na plantacjach kapusty wykazały liczną obecność szkodników – głównie tantnisia krzyżowiaczka, ale również bielinka i wciornastka tytoniowca. Widoczne są także objawy porażenia przez sprawców chorób grzybowych. Obserwacje te dotyczą wszystkich odmian kapust niezależnie od stopnia zaawansowania w rozwoju. Jest to sygnał do rozpoczęcia zabiegów ochrony chemicznej.


Tantniś krzyżowiaczek

Dorosły owad tantnisia krzyżowiaczka na liściu kapusty
Dorosły owad tantnisia krzyżowiaczka na liściu kapusty

Tegoroczna presja tego szkodnika oceniana jest na największą od co najmniej 15 lat – w całej Polsce! Tantniś krzyżowiaczek jest małym, brązowym motylem. Jego samice składają jaja wzdłuż nerwów na dolnej stronie blaszki liściowej. Larwy są niewielkie – zielone gąsienice z czarną główką. Żywią się tkankę miękiszową, zeskrobują ją z liści kapusty doprowadzając do ich dziurawienia. Tantniś jest największym zagrożenie dla młodych roślin na początku wegetacji. Podczas żerowania uszkadza liść sercowy, doprowadzając do tzw. krzewienia się kapusty (foto). Kolejne pokolenia pogarszają jakość plonu. Tantniś w ciągu roku rozwija zazwyczaj 3 pokolenia, dlatego należy prowadzić stały monitoring pola pod kątem występowania tego szkodnika. W celu zwalczenia tantnisia, w warunkach o temperaturze poniżej 22oC, można zastosować środek Fastac 100 EC w dawce 0,1 l/ha. Zwalczając tantnisia krzyżowiaczka należy stosować środki będące w aktualnym rejestrze środków ochrony roślin zarejestrowanych w kapuście głowiastej.

Efekt uszkodzenia liścia sercowego przez tantnisia krzyżowiaczka - charakterystyczne krzewienie się kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)
Efekt uszkodzenia liścia sercowego przez tantnisia krzyżowiaczka – charakterystyczne krzewienie się kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)

Mączlik warzywny

Prawdopodobnie w wyniku ocieplania klimatu coraz częstszym zagrożeniem upraw kapustnych jest mączlik warzywny. Jest to mały, delikatny owad pokryty białym pudrem. Oprócz form dorosłych szkodliwe są również jego larwy i nimfy. Szkodliwość mączlika polega na wysysaniu soków z tkanek liści. W sezonie szkodnik rozwija do 5 pokoleń.
Aby ograniczyć występowanie mączlika warzywnego należy zwalczać zimujące chwasty będące żywicielami dla szkodników roślin kapustnych, nie lokalizować upraw warzyw kapustnych w sąsiedztwie rzepaków oraz stosować środki ochrony roślin zgodne z aktualną rejestracją.

Mączlik warzywny na liściu kapusty (Czajków k. Kalisza)
Mączlik warzywny na liściu kapusty (Czajków k. Kalisza)

Wciornastek tytoniowiec

Czas żniw to moment, gdy wciornastek przelatuje z upraw zbożowych najczęściej na kapustę oraz cebulę. Dlatego tak ważne jest monitorowanie swoich pól i wykonywanie zabiegów zgodnie z aktualną rejestracją środków ochrony roślin w uprawie kapusty. Do zabiegów zwalczających wciornastka rekomendujemy stosować dużą ilość wody: co najmniej 400–500 l/ha.

Choroby kapusty

Początek fazy wiązania główek jest znakiem, że czas wykonać pierwszy zabieg fungicydowy w celu zabezpieczenia plantacji. Zasada jest prosta – im lepiej zabezpieczymy rośliny na samym początku tym łatwiej będzie nam utrzymać je w zdrowotności przez resztę sezonu. W trakcie wegetacji kapusta najczęściej jest porażana przez zarodniki sprawców chorób takich jak: czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń i zgnilizna twardzikowa oraz coraz częściej spotykana fuzarioza kapusty.

Plantacja chroniona Signum 33WG w dawce 1kg/ha (Czajków k. Kalisza)
Plantacja chroniona Signum 33WG w dawce 1kg/ha (Czajków k. Kalisza)

W trakcie wegetacji kapusta najczęściej jest atakowana przez zarodniki chorób takich jak: czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń i zgnilizna twardzikowa oraz coraz częściej spotykana fuzarioza kapusty.

Pierwsze objawy suchej zgnilizny na liściu kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)
Pierwsze objawy suchej zgnilizny na liściu kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)
Pomarańczowa grzybnia - charakterystyczna dla fuzariozy kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)
Pomarańczowa grzybnia – charakterystyczna dla fuzariozy kapusty (Siedlec k. Wolsztyna)

Aby skutecznie zabezpieczyć plantację przeciwko wymienionym chorobom grzybowym, firma BASF zaleca na początku fazy wiązania główek (ok. 15–20% objętości) zastosować Signum 33 WG 1 kg/ha łącznie z siarczanem magnezu 4 kg/ha. Zabieg należy powtórzyć, gdy główki osiągną 80–90% swej objętości pamiętając o 14-dniowym okresie karencji. W razie potrzeby pomiędzy zabiegami stosować środki o odmiennym działaniu.
Zespół BASF Polska, Dział Crop Protection
dr Anna Długosz, Maciej Wita, Marcin Chojecki