Odmiana Titanium F1- przemysłowy kierunek produkcji brokuła

Odmiana Titanium F1

Polska jest bardzo ważnym producentem brokułów do zaopatrzenia zakładów przetwórczych. Ponad 2/3 spośród krajowej produkcji trafia do przetwórstwa, a przecież aż 15% brokułów w Europie rośnie co roku właśnie u nas. Z tego powodu ważne jest wyszukanie odmiany, która w największym stopniu spełni oczekiwania zarówno ogrodników jak i odbiorców różyczki. Propozycją firmy Seminis jest odmiana Titanium F1.

Masywna i zbita róża

Dogodną okazja do zaprezentowania walorów Titanium F1 było spotkanie w Płowkach do którego doszło 27 października. Tam na plantacji Roberta Kozińskiego zgromadzeni goście naocznie mogli przekonać się o atrybutach nowej kreacji. Odmiana Titanium F1 do otwartej sprzedaży w Polsce trafiła w tym roku. Jedną z jej cech, która od razu rzuca się w oczy, jest ciężka i zbita róża. Ma ona kopulasty kształt i jest  wysoko osadzona, gdyż roślina wytwarza wysoki, masywny głąb. Dzięki lepszemu przewietrzaniu róż nie ma więc problemów z zagniwaniem bakteryjnym i szarą pleśnią. Co także istotne, odmiana Titanium F1 ma zredukowane ulistnienie bezpośrednio pod różą . To sprawia, że róża nie jest przerastana listkami, a także sprzyja skuteczności zabiegów ochrony i niweluje presję chorób . Cecha ta przekłada się również na realne oszczędności w czasie pracy. Podczas różyczkowania te drobne listki trzeba przecież starannie usunąć, a koszt roboczogodziny jest w Polsce coraz wyższy. Nawet nie wspominam już o coraz poważniejszym problemie z dostępem do pracowników – mówił w Płowkach Radosław Grabowski z firmy Seminis.

Radosław Grabowski z firmy Seminis prezentuję brokuła odmiany Titanium F1

Wysoki uzysk różyczki

Z sygnałów napływających od plantatorów i z zakładów przetwórczych skupujących surowiec wynikało, że różyczka z brokułów odmiany Titanium F1 jest zdecydowanie cięższa niż ta pochodząca z innych odmian. Standardowo skrzyniopaleta mieści 180-200 kg surowca, natomiast w przypadku omawianej odmiany było to niekiedy nawet 250-260 kg. Zazwyczaj masa różyczki była więc co najmniej o 25% wyższa. Odmiana Titanium F1 jest zatem predysponowana do uprawy pod katem zagospodarowania przez przemysł.  – informował Radosław Grabowski. Dodał, że uprawiając tę odmianę można także pozwolić sobie na pozostawienie jej na polu przez okres dodatkowych kilku dni jeśli są do wykonania inne pilne prace w gospodarstwie lub pogoda nie sprzyja wycinaniu roślin. W odróżnieniu od dotychczas dostępnych odmian na rynku róże Titanium F1 nie mają tendencji do rozluźniania się, a drobne pączki kwiatostanowe nie rozrastają się, nie tracą swej atrakcyjności. Aby nie pozostać gołosłownym, organizatorzy spotkania przeprowadzili eksperyment. Zważono jednakowo wypełnione różyczką skrzynki, aby porównać wagę ich zawartości. Jednakowe opakowania ważyły 1,2 kg, jednak masa różyczki odmiany Titanium F1 razem ze skrzynką wyniosła 10,34 kg, a w przypadku odmiany referencyjnej jedynie 7,60 kg. Plantatorzy uczestniczący w spotkaniu dostrzegli też różnicę w wielkości pączków i w ich zgodnej opinii atrakcyjniej pod tym względem prezentowała się nowa odmiana Seminis.

Wyższy plon, wyższe wymagania pokarmowe

Odmiana Titanium F1, brokuł nowej generacji,  ma wiele zalet. Daje duży plon różyczki, odznacza się lepszą tolerancją na bakteriozy, a pokrój rośliny przyspiesza jej zbiory.  Pierwsza z wymienionych cech pociąga za sobą jednak pewne konsekwencje. Aby w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy kreacji Seminis należy dostatecznie ją odżywić.  Zalecamy zwiększenie dawek makroelementów NPK. Ważne jest też, aby zredukować, na ile to możliwe, ryzyko wystąpienia stresów. Odmiana Titanium F1 rośnie wspaniale, gdy uwilgotnienie gleby pozostaje na równomiernym poziomie. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresie inicjacji i wiązania róży, dlatego też w przypadku wystąpienia suszy konieczne jest wówczas nawadnianie – mówił Radosław Grabowski. Dodał też, że na wielkość plonu różyczki pozytywny wpływ będzie mieć zagęszczenie nasadzeń do ok. 35 tys. szt./ha, czemu sprzyja wzniesiony pokrój roślin tej odmiany. Choć pojedyncze róże będą w takim przypadku mniejsze, to osiągniemy wyższy plon całkowity i drobniejszą gradację różyczek.

Brokuły odmiany Titanium F1

Najlepsze efekty z uprawy odmiany Titanium F1 można uzyskać na glebach zasobnych w substancje organiczne, o uregulowanym pH. Zaleca się prowadzenie nasadzeń tej odmiany po 10 lipca, wówczas okres wegetacji wyniesie ok. 75-85 dni. Standardowa zalecana obsada to 30-35 tys. szt/ha.