Odmiany cebuli – refleksje po sezonie

Wczesna odmiana SV3557ND F1



W ramach odchodów XXIV Krajowych Dni Ziemniaka w Kalinowej zorganizowana została prezentacja blisko 40 odmian cebuli. Zaprezentowano tam m.in. takie odmiany jak Rockito F1, SV 3557 ND F1 i Baldito F1, w typie rijnsburger z portfolio Seminis.

Charakterystyka odmian

 

Seminis, Rockito F1

Rockito F1 to twarda i mocna cebula. Posiada dobrej jakości łuską okrywającą. Cecha ta umożliwia jej składowanie na wysokich pryzmach. Odmiana ta tworzy wyrównane, kuliste, choć nieznacznie wydłużone cebule, które dobrze nadają się do pakowania w worki. Odmiana plenna. Nieźle znosi długie przechowywanie, na jego etapie nie notuje się znaczących utrat plonu. Poza polskim rynkiem kreacja ta odnosi sukcesy w uprawie w Holandii i w Niemczech. Cechy charakterystyczne Rockito F1 to dobrze rozbudowany system korzeniowy, i silnie rosnący szczypior. To wariant średniopóźny.

Seminis, SV 3557 ND F1

SV 3557 ND F1 to odmiana wytwarzająca duże i twarde cebule. Dają się przechowywać do kwietnia, nawet do początku maja. To jednak kreacja cechująca się sporą uniwersalnością, gdyż dobrze sprawdza się jako surowiec do obierania jak i produkt do sprzedaży workowej. Odmiana ta wykazuje pewną odporność na choroby grzybowe. Potwierdzają to obserwacje z ostatnich lat. Okres wegetacji trwa tu 112-120 dni, a frakcja 60-80 mm ma decydujący udział w całym plonie.

Seminis, Baldito F1

Baldito F1 to odmiana przystosowana do różnych warunków uprawy – glebowych i pogodowych. Sprzyja temu silny rozwój systemu korzeniowego. Rijnsburger ten wykształca w większości cebule o średnicy 60 – 80 mm. Jego okres wegetacji to ok. 118 dni. Zalety tej odmiany to wysoka jakość łuski a także niska podatność na infekcję mączniaka rzekomego.

Głos specjalisty

Więcej na temat odmian cebuli Seminis prezentowanych w Kalinowej mówi w poniżej załączonym filmie Paweł Skrzynecki. Zapraszamy do oglądania: