Tadeusz Korczyński i Łukasz Bogaczyk

Z danych ARR wynika, że pory w Polsce uprawia się na areale ok. 4-5 tys. ha. Pozyskuje się 80-100 tys. ton produktów, które trafiają na świeży rynek i do zakładów przetwórczych. Choć gatunku tego nie zalicza się z reguły do wiodących warzyw polowych, to wielkości rodzimej produkcji nie można bagatelizować, zwłaszcza, że dla niektórych gospodarstw uprawa porów jest istotnym lub nawet wiodącym kierunkiem. Na sukces w ich uprawie duży wpływ ma właściwy wybór odmiany porów.

Odmiany porów do uprawy przez cały sezon

Odmiana pora Chinook F1

Rodzinne gospodarstwo należące do Ireny i Tadeusza Korczyńskich położone pod Kaliszem od lat specjalizuje się w uprawie porów. Co roku opuszcza to gospodarstwo około 100 000 sztuk porów, który trafiają na Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska. W gronie uprawianych odmian, na podstawie wielosezonowych obserwacji i doświadczeń cztery zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Najwcześniejszą odmianą w tego grona jest Chinook F1. To odmiana mieszańcowa, którą śmiało można rekomendować  do uprawy wczesnej pod folią bądź agrowłókniną. Należy jednak odnotować, że ta wiosenna odmiana dobrze rośnie także w uprawie polowej bez okrycia. Cechuje ją wysoka tolerancja na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz dobra siła wzrostu przy niskich temperaturach, które niekiedy utrzymują się nawet przez kilka tygodni wiosną.

Odmiana Chinook F1
Tadeusz Korczyński i Łukasz Bogaczyk

Rośliny odmiany Chinook F1 wykształcają długie łodygi, które są łatwe w czyszczeniu, co ułatwia przygotowanie produktu do sprzedaży. Liście omawianej odmiany są wzniesione i mają barwę ciemnozieloną. To jedna z dwóch odmian, z których jestem najbardziej zadowolony. Na rynku rolnym sprzedaje się najlepiej ze względu na walory wizualne. Drugą z moich ulubionych odmian jest Takrima F1 – informuje Tadeusz Korczyński.

Pory odmiany Takrima F1

Odmiana pora Takrima F1

Takrima F1 jest również odmianą mieszańcową. Najlepsza porą do jej uprawy jest wiosna, ale sprawdza się także latem a niektórzy plantatorzy uzyskują dobre wyniki produkcyjne wczesną jesienią.

Odmiana Takrima F1 w polu

Cechą ułatwiającą uprawę jest wysoka tolerancja na wybijanie w kwiat. Łodygi roślin tej odmiany  są długie, co sprawia, że odmiana nadaje się do uprawy do sprzedaży na pęczki i w skrzynkach – zależnie od preferencji odbiorców. Liście porów odmiany Takrima F1 są jaśniejsze niż w przypadku odmian typowo jesiennych.

 

Odmiana pora Comanche F1

Odmiana Comanche F1

Kolejną ze sprawdzonych odmian jest Comanche F1. Doradcy firmy Enza Zaden sugerują, by tę odmianę uprawiać na zbiór letni lub wczesnojesienny. Wykształca ona liście o ciemnozielonej barwie, dość odporne na choroby. Łodyga jest bardzo długa, często ma ponad 25 cm. Odmianę wyróżnia bardzo dobre wyrównanie w uprawie o dużym zagęszczeniu. Polecana na zbiór pęczkowy i w skrzynki.

Odmiana pora Cherokee F1

Odmiana Cherokee F1

Cherokee F1 to najnowszy mieszaniec w ofercie firmy Enza Zaden do uprawy jesiennej i późno jesiennej. Bez wątpienia warto na nią zwrócić uwagę. Cechy właściwe dla tej odmiany to ciemny wzniesiony liść z wysoką tolerancją na wciornastka i choroby. Rośliny budują łodygę długości ok 25 cm. Cherokee F1 nadaje się do uprawy w bardzo dużym zagęszczeniu. Warzywa są łatwe w przygotowaniu i czyszczeniu.

Odmiana Cherokee F1

Reklama