Dariusz Kacprzak na stosiku firmy Polan

Krakowska firma Hodowla i Nasiennictwo Polan Sp. z o.o. może pochwalić się prawami do 115 odmian warzyw w 19 gatunkach, w tym wielu warzyw polowych. Mowa tu o warzywach korzeniowych, liściowych, rzepkowatych, cebulowych, dyniowatych, psiankowatych i strączkowych. Podmiot ma 150 letnią tradycję i wciąż silną pozycję na rynku nasion w Polsce. XVII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe, które w dniach 12-13 września 2015 roku odbyły się w Gołuchowie pod Kaliszem stworzyły firmie okazję do zaprezentowania swej oferty plantatorom.

W ofercie firmy znajdują się odmiany czosnku wiosennego i jesiennego. – Uprawa czosnku robi się coraz bardziej popularna w Polsce. Pojawiają się  coraz większe areały upraw praktycznie  na terenie całego kraju. W naszej ofercie są odmiany czosnku fioletowego i białej łusce. Z odmian najlepiej dostosowanych do polskich warunków klimatycznych wymienić należy 'Ornak’ i 'Harnaś’. – poinformował Dariusz Kacprzak reprezentujący w Gołuchowie firmę Polan.

Ciekawe odmiany marchwi

Firma zaopatruje w nasiona także plantatorów marchwi. Największe zasiewy liczą po kilkaset hektarów. W tak dużych przedsięwzięciach najpowszechniej kupowaną odmianą jest 'Salsa F1′ i 'Samba F1′. Obie odmiany są plenne, późne. Cechuje je wysoka zawartość karotenu i suchej masy. Korzenie lekko klinowate u Salsy ostro zakończone, u Samby tępo wyoblone. Na świeży rynek godne polecenia są 'Rumba F1′, 'Galicja F1′, czy 'Askona F1′. Pierwsza odmiana jest średnio wczesna. Wykształca średnio długie (16-22 cm), stożkowate korzenie o tępym zakończeniu. Wyróżnia ją mała skłonność do kumulowania azotanów. 'Galicja F1′ także jest odmianą średnio wczesną. Mocna nać pozwala na zbiór mechaniczny. Ze względu na walory korzenia, odmiana nadaje się do mycia i zaopatrywania świeżego rynku aż do wiosny. 'Askona F1′ również cechuje się niską zawartością azotanów i w związku z tym może nadawać się do produkcji przetworów dla dzieci. Równie dobrze można jednak uprawiać ją z przeznaczeniem do sprzedaży na świeżym rynku. Jest późna, bardzo plenna. Warto też wspomnieć o odmianie pietruszki 'Kinga F1′. Jej korzeń jest długi i ma białą skórkę, bardzo rzadko rdzewiejącą. Odmiana wykazuje dużą przydatność do przechowywania, ale ma też pożądane walory przez przemysł przetwórczy. Jest to pietruszka średnio późna o wysokim udziale plonu handlowego.

Fasola, kapusta, ogórek

Z nowości na wzmiankę zasługuje fasola żółto strąkowa oznaczona jeszcze symbolem hodowlanym  POL B 314 (‘Luiza’). Nadaje się do uprawy pod osłonami, ale generalnie jest przeznaczona do uprawy w gruncie. Najlepsze rezultaty daje zbiór ręczny wielokrotny. Ciekawą propozycją jest także fasola zielono strąkowa oznaczona jako POL B 212 (‘Finezja’). Doświadczenia pokazały, że ta druga odmiana nadaje się do zbioru kombajnowego, ale i  na zbiór ręczny. Plonowanie w latach o standardowym przebiegu pogody wynosi około 17 t/ha. Jest to odmiana typowo przemysłowa. W 2015 roku ze względu na suszę w sierpniu zbiory tej odmiany były niższe. Pod symbolem POL B 114 F1 (‘Opalo’) jest także późna odmiana kapusty białej będąca jeszcze w okresie testów. Nadaje się ona do przechowywania i sprzedaży na świeżym rynku po zakończeniu okresu zbiorów, ale także do kiszenia. Charakteryzuje się bardzo ścisłą, zbitą główką o wadzę 3-3,5 kg. Wciąż dość nową, choć obecną już od trzech lat na rynku odmianą cebuli jest 'Polana F1′. Cechuje ją wysoki potencjał plonotwórczy oraz przydatność do długiego przechowywania.  – Bardzo dobrze zazwyczaj, a w tym roku bardzo przyzwoicie spisał się także bób 'Bartek’.  Jest to średnio wczesna odmiana przeznaczona do bezpośredniego spożycia, a także dla przetwórstwa. Rośliny są wysokie, a strąki długie. Łatwo jest z nich pozyskać nasiona, których w pojedynczym strąku jest 4 do 5. Są duże, jasno zielone, łatwe w sprzedaży. – informuje Dariusz Kacprzak.

Firma Polan oferuje także 27 odmian ogórka, a kolejne 6 jest na etapie testów. Gama począwszy od najstarszej odmiany 'Polan F1′, heterozyjnej odmiany gruntowej o przewadze kwiatów żeńskich skończywszy na najbardziej powszechnie rozpoznawalnych odmianach takich jak 'Sander F1′, czy 'Julian F1′, które zdobyły wyróżnienia i nagrody min. MTP Polagra, i są dostosowane do warunków klimatycznych naszego kraju. W 2015, wyjątkowo suchym roku, bardzo obiecujące zbiory zapewniła odmiana 'Markus F1′. – Nie wszyscy plantatorzy mają fertygowane uprawy. Tam, gdzie były niedobory wody, 'Markus’ poradził sobie najlepiej. Jest to jedna z naszych nowszych odmian, w której  podniesiona została tolerancja na mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego.   – podkreślił Dariusz Kacprzak.

Firma Polan jest rodzimym podmiotem. Doświadczenia nad odmianami prowadzone są w naszym kraju, w panujących tu warunkach klimatycznych, co jest niewątpliwie zaletą. Szeroki katalog oferowanych gatunków i odmian stwarza okazję do wyselekcjonowania najlepiej spisujących się roślin w określonych warunkach konkretnego gospodarstwa ogrodniczego.