Produkcja pomidorów efektywna i dochodowa

Uczestnicy Agro Akademii BASF w Łowiczu

Końcówka stycznia przyniosła ważne wydarzenie dla ogrodników uprawiających pomidory. W dniach 30 i 31 stycznia odbyły się spotkania w ramach Agro Akademii BASF, podczas których rozmawiano o uprawie pomidorów do zaopatrzenia zakładów przetwórczych. Pierwsze z nich odbyło się w rejonie Pudliszek i Kotlina, drugie w Łowiczu. Czy dzięki nim produkcja pomidorów stanie się bardziej dochodowa? Pewnie tak, gdyż zakres poruszonych tematów był szeroki a wartość merytoryczna wystąpień wysoka.

Produkcja pomidorów w ramach Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu

Ireneusz Znyk prezes ZPOiW w Łowiczu

Jednym z pierwszych prelegentów, który zabrał głos na łowickim spotkaniu był Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu. Poinformował o trudnościach i niestandardowych warunkach w jakich plantatorzy prowadzą swe uprawy. Zachęcił także ogrodników do poinformowania zrzeszenia o planach na uprawy pomidorów i buraczków w celu lepszego zaplanowania sprzedaży tychże produktów. Prelegent przekazał informację, że firma Maspex z którą zrzeszenie współpracuje proponuje by uprawiać 5-6 odmian do zbioru ręcznego i tyle samo do zbioru kombajnowego. Chodzi o kreacje o sprawdzonych walorach przetwórczych.

Maciej Wita z BASF prowadził konferencje pomidorowe

Maciej Wita z firmy BASF zapowiedział także, że wspólnie ze Zrzeszeniem zorganizowane zostanie w okolicach Łowicza spotkanie polowe, gdzie będzie można naocznie przekonać się o tym jak profesjonalnie uprawiać pomidory. To wydarzenie w ramach letniej edycji Agro Akademii BASF odbędzie się u pana Cezarego Olejniczaka w pierwszej połowie lipca.

Odmiany pomidorów z firmy HM Clause

Firmę HM Clause na pomidorowych konferencjach reprezentował Sławomir Mechacki. W portfolio tego podmiotu znajdują się odmiany przeznaczone do zbioru kombajnowego i ręcznego, a także wyłącznie ręcznego. W pierwszej grupie znajdują się Pietrarossa F1, Vaquero F1, Pegaso F1, CLX C317 F1, a w drugiej Dyno F1 i Rediana F1. Jak poinformował prelegent, odmiany pomidorów oferowane przez HM Clause trafiają do zakładów przetwórczych na terenie całego kraju. Dyno F1 wykształca owoce o masie 120-150g, jest to kreacja wczesna i uniwersalna w zastosowaniu. Dobrze rośnie w różnych warunkach uprawy i plonuje obficie. To wariant do zbioru ręcznego podobnie jak Rediana F1. Owoce są kuliste, dobrze wybarwione, duże bo o masie 250-300g. To odmiana wczesna.

Sławomir Mechacki z HM Clause

Do zbioru mechanicznego HM Clasue proponuje odmianę Pegaso F1. To kreacja wczesna, bardzo plenna. Rośliny tej odmiany są kompaktowe, owalne i ciężkie. Ich średnia masa to ok. 150g. Nowością jest odmiana CLX C317 F1. Jest ona w tym roku objęta promocją 5+1 (w cenie 5 porcji nasion plantator uzyskuje 6). To nieco późniejsza odmiana, ale zachowująca bardzo wysoką zdrowotność. Owoce dwukomorowe, o bardzo wysokim wskaźniku Brix. Cechują się dobrą trwałością polową. Ich masa to średnio 130g. Nieco mniejsze owoce daje odmiana Pietrarossa F1. Zaletą jest tu odporność na wiele chorób. Vaquero F1 nadaje się do zbioru przemysłowego z przeznaczeniem do przetwórstwa. Uzyskuje się tu plony 120-130 t/ha na plantacjach nawadnianych.

Inną firmą która zaangażowała się w Agro Akademię BASF jest Hazera. Przeglądowi jej odmian poświęcony zostanie oddzielny artykuł.

Profesjonalna rozsada pomidorów i nie tylko

Marcin Portka podczas wystąpienia na Agro Akademii w Łowiczu

O zaletach jakie niesie produkcja pomidorów z rozsady mówił Marcin Portka z Grupy Mularski. Firma ta od 3 lat zaopatruje producentów w rozsady warzyw polowych. Rozsada przyjeżdża w docelowe miejsca w tacach 150 otworowych na stopkach uniemożliwiających kontakt roślin z podłożem, co mogłoby prowadzić do obniżenia jej jakości lub skażenia patogenami. Na etapie produkcji wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania, takie jak precyzyjne siewniki o bardzo wysokiej wydajności, kiełkowniki o ściśle regulowanej temperaturze i wilgotności a także hartowniki, najnowocześniejsze w Europie. Każda partia rozsady na wszelkich etapach produkcji a także w gospodarstwie plantatora jest w pełni identyfikowalna.

Dzieje się to, gdyż każda taca wyposażona jest w oznaczenie QR Code. Można je zeskanować smartfonem i w ten sposób uzyskać wszelkie informacje o rozsadzie, a także numer telefonu opiekuna z Grupy Mularski na określony region Polski. Marcin Portka poinformował, że ceny rozsady na 2018 rok pozostały na zeszłorocznym poziomie.

Inne poruszane tematy

W gronie innych poruszanych tematów znalazły się sprawy związane z ochroną o których mówił Maciej Wita z BAF. Włodzimierz Prus z firmy ADOB opowiedział z kolei o nawożeniu pomidorów w precyzyjny sposób, uzasadniony ekonomicznie. Ekspertem uczestniczącym w Agro Akademii BASF była Katarzyna Białek z agencji Upper Jobs. To specjalistka od zatrudniania pracowników spoza Polski w rodzimych przedsiębiorstwach i gospodarstwach. Jej wystąpienie wielokrotnie było przerywane pytaniami oraz dyskusjami, co świadczy o tym jak poważnym problemem w ogrodnictwie staje się niedobór rąk do pracy. Wszystkie te zagadnienia zostaną szczegółowo opisane w kolejnych relacjach z Agro Akademii BASF.