Przegląd satysfakcjonujących odmian kalafiorów

Organizatorzy spotkania



W Środzie Wielkopolskiej w dniu 6 grudnia firma doradczo-handlowa Sativex zorganizowała spotkanie warzywnicze. Przybyli na nie głównie lokalni plantatorzy. Mieli oni okazję spotkać się z przedstawicielami firm nasiennych – Seminis i HM Clause, oraz nawozowej – ADOB. Zakres poruszanych tematów był szeroki. Warzywa kapustowate i zagadnienia związane z ich uprawą były jednym z najważniejszych zagadnień. Uprawą kalafiorów zajmuje się w tej części województwa wiele osób, więc przegląd odmian tego gatunku rozpoczyna relację ze spotkania.

Kreacje kalafiorowe z Seminis

Mariusz Kąkol z Seminis podczas prelekcji

Podczas spotkania głos w imieniu formy Seminis zabrał Mariusz Kąkol. W pierwszej kolejności omówił on ofertę kalafiorów z tej firmy nasiennej. Jedną z nich jest odmiana Whitex F1. Okres wegetacji trwa tu 68-75 dni, powinna być wysiewana do końca maja. Zaletą jest to, że nie wymaga okrywania róży. Zdaniem prelegenta, zachowuje ona swój śnieżnobiały kolor nawet w sezonach o wielu słonecznych dniach.

Odmiana Fortaleza F1

Fortaleza F1 to odmiana dedykowana na wieży rynek oraz na start kampanii przemysłowej. Jej okres wegetacji jest nieco dłuższy, nie więcej niż o 5-10 dni w stosunku do poprzednio omawianej kreacji. Relatywnie dobrze radzi sobie w stresowych warunkach uprawy. Można ją sadzić od początku kwietnia do połowy lipca.

Rekordowo duże róże odmiany Giewont F1

Giewont F1 to odmiana która w tym roku dała rekordowe plony. Niektóre róże przerastały 7 kg. To odmiana dedykowana do zaopatrzenia zakładów przetwórczych. Okres jej wegetacji to 100-110 dni. Rośliny cechuje duża siła wzrostu, wzniesiony pokrój liści, silny system korzeniowy. Sadzenie powinno być realizowane w czerwcu.

Odmiany kalafiorów od HM Clause

Maciej Rakocy z HM Clause

Ofertę firmy HM Clause przedstawił Maciej Rakocy. Omawianie grona odmian kalafiorów prelegent rozpoczął od kreacji  Maybach F1. To nowość, której debiut w Polsce przypadnie na 2019 rok. Cechuje ją krótki okres wegetacji, zaledwie 53-56 dni. Waga róży to ok. 1 kg. Kolor śnieżnobiały, zbita i twarda. Clipper F1 jest o kilka dni późniejsza, ale jej liść jest wyższy i ciemniejszy. Zagęszczenie to maksymalnie 50 tys. szt./ha.  To także odmiana bardzo wczesna, która dobrze sprawdza się w uprawie tunelowej i pod płaskimi okryciami.

THALASSA F1

Odmiana Thalasa F1 ma 80 dniowy okres wegetacji. Powinna być raczej uprawiana w terminie jesiennym. Dobrze kryje róże. Rekomendowana obsada to 25-30 tys. szt./ha. Polecana do uprawy na wszystkich rodzajach gleb. HM Clause rekomenduje jej uprawę pod katem świeżego rynku.

Odmiana Ardent F1

Bardziej uniwersalna jest kreacja Ardent F1. To odmiana późnowiosenna i letnia. Okres wegetacji trwa 75-80 dni. Zaletą jest wysoka tolerancja na warunki stresowe, w tym na upalne temperatury. Zalecana obsada to 25-30 tys. szt./ha. Flirt F1 to kolejna odmiana, której charakterystyczną cechą jest dobre okrycie róży. Niewiele jest też kruszu po różyczkowaniu. Prelegent poinformował, że odmiana ta nieźle sprzedaje się także na świeżyn rynku. Okres wegetacji wynosi 75-80 dni.

Odmiana Sabord F1

Podobnego czasu do zbioru wymaga Sabord F1. Odmiana ta na rynku jest już od kilku lat, ale wciąż cieszy się dużym uznaniem. Nie trzeba gumkować roślin, dobrze udają się jesienią. Numerem 1 w sprzedaży wśród odmian kalafiorów HM Clause jest jednak Raft F1. To uniwersalna odmiana zarówno pod względem przeznaczenia jak i warunków uprawy. Okres wegetacji to 75-80 dni, a preferowane zagęszczenie to 25-30 szt./ha. Na poplon dobrze nadaje się Liberty F1. Zbiera się ją najczęściej w drugiej połowie września i przez cały październik. Dobrze się różyczkuje. Nową odmianą, o której poinformował Maciej Rakocy, jest Durok. Będzie ona dostępna w 2019 roku w Polsce. Jej okres wegetacji to 80 – 85 dni. Dedykowana jest do uprawy jesiennej. Ma uniwersalne przeznaczenie. Dobre opinie zbiera zwłaszcza w zakładach przetwórczych ze względu na wierne dotrzymywanie okresu wegetacji.