Daniel Babij, organizator i gospodarz spotkania



Spotkanie, które w końcu sierpnia firma Mularski zorganizowała wspólnie z innymi podmiotami z branży warzywnej w gospodarstwie Daniela Babija posłużyło za doskonałą okazję do ujrzenia omawianych odmian gatunków warzyw polowych w kwaterach w trakcie wegetacji. Wśród nich były kapusta i kalafiory, pomidory i cebula.

Pomidory gruntowe

Firma Clause zdecydowała się wprowadzić do oferty w zeszłym sezonie odmianę pomidora o dużym owocu, ale przydatną do zbioru kombajnowego. Wybór padł na Vaquero F1, a odmiana ta uprawiana jest także w gospodarstwie Babijów. Odmiana ta świetnie radzi sobie w warunkach słabych, lekkich gleb. Także na Kujawach, gdzie stanowiska są o wiele bardziej żyzne poradziła sobie całkiem przyzwoicie. Atutem odmiany jest możliwość uzyskania wysokiego współczynnika Brix, który wynosi w przypadku Vaquero F1 8,6.

Warto także wyróżnić odmianę Docet F1 z palety odmian firmy Monsanto-Smienis. Radsoław Grabowski, który reprezentował firmę, poprosił uczestników o zerwanie kilku owoców. Bardzo łatwo odeszły one od szypułek, co sprawia, że to dobra oferta dla plantatorów preferujących zbiór maszynowy. Z drugiej jednak strony wielkość owoców pozwala na ręczne ich zbiory. Docet F1 to odmiana wczesna i plenna.

Cebula z rozsady

Bez względu na odmianę, przy uprawie cebuli z rozsady bardzo ważne jest zapewnienie jej obfitości wody we wczesnym etapie wzrostu. Jeśli w gospodarstwie stosuje się nawodnianie deszczowniane, to proponuję by po wysadzeniu w krótkich odstępach, powiedzmy 5-6 dniowych podać cebuli 15 l/m2 jeśli nie występują obfite opady atmosferyczne. Taki wniosek wynika z moich obserwacji, ale i rozmów z innymi ogrodnikami, którzy cebule w tym roku posadzili z rozsady – mówił gospodarz spotkania, Daniel Babij. Rozsada na jego plantacje została przygotowana w 2 technologiach. Nasiona wysiewane były w tace po 4, lub w kostki torfowe po 5 sztuk. Aby uzyskać dobry plon wysadza się 100 do 105 tys. komórek/ha.

odmiana-cebuli-sv-4774-nw
Odmiana cebuli SV 4774 NW F1

Pierwszą z omawianych odmian była czerwona cebula R 4593. Jest plenna, wykształca dorodne zgrubienia korzeniowe, przechowuje się do końca stycznia. Odmiana SV 4774 NW to bardzo twarda cebula, która dobrze znosi czynności mechaniczne. Dobrze się obiera. Badito F1 to Rijnsburger o bardzo wysokim potencjale plonotwórczym. Wszystkie wymienione odmiany uprawiane były z rozsady wyprodukowanej w 150 otworowej skrzynce i kostkach o wymiarach 4x4x4 cm, siane było po 5 nasion.

Radosław Grabowski omawia odmiany cebuli z oferty Seminis
Radosław Grabowski omawia odmiany cebuli z oferty Seminis

U Babijów rosła również odmiana cebuli Takstar F1 z firmy Takii Seeds, której rozsada została przygotowana w ten sam sposób. Daje ona plon, który doceniają zwłaszcza konsumenci na świeżym rynku. Nadaje się także do krótkiego przechowywania, którego okres w dobrych warunkach wynieść może ok. 3 miesiące.

Kapusta i kalafiory

Marek Zieliński skoncentrował się na gatunkach kapustnych i ich odmianach Syngenta
Marek Zieliński skoncentrował się na gatunkach kapustnych i ich odmianach Syngenta

W tym segmencie produkcji uprawiane były odmiany dostarczone przez firmę Syngenta. Kapusty Storidor F1 i Prodikos F1 nadają się do długiego przechowywania, zwłaszcza pierwsza, która może być przechowywana nawet do końca maja. Daje główki o masie 2,5 – 3,5 kg.

Odmiana Storidor F1 z katalogu odmian Syngenta
Odmiana Storidor F1 z katalogu odmian Syngenta

Odmiana Prodikos F1, która preferuje stanowiska bardzo żyzne, wytwarza jeszcze większe główki. Ich masa wynosi najczęściej 3 – 4,5 kg. Obie mają dość długie okresy wegetacji wynoszące 140 dni.

Daniel Babij uprawia także kalafiory. Tu na szczególną uwagę zasługują z kolei propozycje firmy Clause, takie jak Raft F1 czy Sabord F1. Pierwsza z wymienionych odmian jest mieszańcem przeznaczonym na zbiór letni i jesienny o okresie wegetacji wynoszącym 85-90 dni. Okrycie róży liśćmi sprawia, że zachowuje ona śnieżnobiały kolor.  Sabord F1 wykształca duże róże, których masa dochodzić może nawet do 3 kg. Odmiana daje wysoki plon różyczki, ale uprawiana jest także pod kątem świeżego rynku.