Firma Rozsadnik zlokalizowana w Bogucicach pod Blizanowem specjalizuje się w produkcji rozsady warzyw szklarniowych i polowych. Gospodarstwo Państwa Wąsiewiczów od wielu lat specjalizuje się już w dostarczaniu na rynek krajowy i państw ościennych wielu gatunków młodych roślin. Poza gotową rozsadą realizuje także wysiewy na zlecenia.

Rozsadę jakich warzyw można zamówić w Rozsadniku?

Drzwi firny Rozsadnik stoją otworem dla plantatorów warzyw polowych

Bogucicki podmiot produkuje rozsadę wszystkich wiodących gatunków warzyw. W tym gronie wymienić można więc kapustne, pomidory, paprykę czy ogórki. Firma nie stroni też przed produkcją rozsady selera czy pora. W zakresie dostępności nasion Rozsadnik współpracuje z wieloma firmami operującymi profesjonalny materiał siewany na rynku. Dostosowujemy się do rynku, jesteśmy otwarci na naszych klientów i ich potrzeby. Na etapie składania zamówienia plantator precyzuje gatunek i odmianę i my te nasiona zamawiamy. Udostępniamy także opcję produkcji rozsady z nasion powierzonych. W praktyce jednak plantatorzy rzadko decydują się na taki wariant. To obecnie ok. 10% całkowitej wielkości produkcji rozsady warzyw polowych, którą realizujemy – informuje Wioletta Pawłowicz z firmy Rozsadnik. Do każdej partii rozsady dosiewane jest 12%. To sprawia, że za każdym razem plantator otrzymuje pewną nadwyżkę młodych roślin. Pokrywa ona w zupełności, a często z naddatkiem ewentualne braki w tacach czy wypady na etapie przyjmowania się rozsady.

Jakie kierunki produkcji dominują w firmie?

Wioletta Pawłowicz podkreśla sezonowość rynku w tym względzie. Do połowy kwietnia najwięcej produkujemy rozsady wczesnej kapusty białej. Potem pojawiają się liczniej zamówienia na kalafiory, brokuły, kalarepę czy kapustę włoską. W czerwcu i lipcu bardzo silnie dominuje zaś produkcja rozsady kapusty pekińskiej. W zeszłym roku z Rozsadnika na rynek trafiło łącznie 12 mln sztuk rozsady. W obecnym sezonie, dzięki inwestycjom w infrastrukturę produkcyjną, nasz potencjał to 18 mln sztuk – mówi Wioletta Pawłowicz. Dzieli się też swymi przemyśleniami na temat rynku rozsady. W moim odczuciu jest on dość stabilny z lekką tendencją wzrostową. Plantatorzy, którzy raz zdecydowali się na zakup gotowej rozsady raczej nie wracają do jej wytwarzania we własnym zakresie. Gdy już przekonają się, że otrzymują dobrej jakości towar na czas dochodzą do wniosku, że tak jest po prostu wygodniej – dodaje.

Jak przebiega proces produkcyjny?

Okres produkcji uzależniony jest od pory roku i w pewnym stopniu także od przebiegu pogody. Dla przykładu, w przypadku kapusty białej jest to 35-50 dni, a dla pekińskiej 21-30 dni. W tym czasie aplikowany jest Previcur Energy 840 SL w celu przeciwdziałania występowaniu chorób grzybowych. Rozwój systemu korzeniowego stymuluje Goteo. W celu zasilenia dolistnego stosowane są z kolei produkty z serii Agroleaf. Rośliny nim trafią w ręce zamawiającego są zabezpieczane także przed szkodnikami (śmietka kapuściana, gnatarz rzepakowiec). Wybór konkretnego preparatu podyktowany jest jednak kilkoma czynnikami, zwłaszcza zaś panującą presją. Plantator jest powiadamiany o tym jaki zabieg został wykonany. Jeden do trzech dni po wysianiu, zależnie od gatunku, rozsada warzyw polowych przewożona jest na miejsce docelowe. Ostatnie swe dni przed wywozem spędza zaś w hartowniku. Ułatwia jej to aklimatyzację w docelowych kwaterach uprawnych na polach ogrodników. Hartownik jest ogrzewany, więc w okresie letnim w nim prowadzona jest produkcja rozsady. Wietrzeniem steruje komputer podnosząc lub opuszczając boki tunelu. Warunki w obiekcie dostosowuje się do temperatury otoczenia i wymagań roślin w danej porze roku.

Kiedy zamawiać rozsadę warzyw?

Im szybciej, tym lepiej. Absolutnie minimalny czas od chwili złożenia zamówienia do wysiewu nasion to 4 tygodnie. Jednak bywają takie sytuacje, gdy to zdecydowanie zbyt mało. Duża część naszej produkcji trafia pod Sieradz. Rozsadę kapusty pekińskiej, która potrzebna jest plantatorom w sierpniu zamawiają czasem już w styczniu. Dzięki temu mają pewność, że otrzymają potrzebną im partię na czas a nam łatwiej jest zaplanować produkcję – informuje Wioletta Pawłowicz. Dostawy realizowane są transportem dedykowanym w oparciu o własną flotę pojazdów. Co ciekawe, rozsada do klienta trafia na wózkach, co ułatwia jej rozstawianie przed wysadzeniem.

Dostawy realizowane mogą być dedykowanymi do tego celu środkami transportu