Sezon 2020 z nowościami od Bayer i Seminis Cz. II




Podczas spotkania przedstawicieli przemysłu w sektorze warzywnym z Bayer-em i marką Seminis odbyły się prelekcje omawiające najważniejsze zagadnienia związane z doborem najlepszych odmian. Zostały przedstawione nowości i rekomendacje odmianowe na nadchodzący sezon, które sprawdziły się w ostatnim czasie w doświadczeniach. Paweł Skrzynecki zapewniał, że odmiany Seminis to gwarancja plonu dla rolników i jakości dla przemysłu.

Odmiany – premierowe prezentacje kalafiorów i brokułów

Piotr Dutkowski przedstawił ofertę odmianową brokuła, kalafiora i kapust dedykowanych dla przemysłu. W nadchodzącym sezonie będziemy mieli do dyspozycji dwie nowe odmiany kalafiora. Pierwsza z nich jest to odmiana świeżo rynkowa o okresie wegetacji około 70-75 dni o nazwie Whitex F1. Jest to odmiana o białej róży, wyróżniająca się brakiem konieczności ,,gumkowania” co znacznie może ograniczyć koszty. Druga odmiana jest to odmiana typowo przeznaczona do przemysłu o nazwie Gieflor F1 o okresie wegetacji od 95-105 dni. Polecana odmiana do nasadzeń od 15 o 25 czerwca w zagęszczeniu 24-30 tys/ha – informował Piotr Dutkowski. Ponadto firma Seminis poleca znaną i sprawdzoną kalafiora Fortaleze najlepszą na rozpoczęcie sezonu. Wyróżniającą się odmianą pod kątem bardzo dobrej jakości różyczek przy stosunkowo krótkim okresie wegetacji (85-95 dni) jest odmiana o numerze SV5818AC F1. Kolejną propozycją jest Aquata F1 oraz lider w segmencie przemysłowym odmian Giewont F1 wyróżniająca się największym uzyskiem z hektara, przy zachowaniu bardzo dobrej jakości różyczek. Odmiana doskonale sprawdza się w zmiennych warunkach pogodowych.

W produkcji brokułów firma postawiła na cztery odmiany „wysoko uniesione”. Wysoko umiejscowiona róża wpływa na lepsza zdrowotność roślin oraz ułatwia ich zbiory. Wśród nich są SV3277BL F1, SV1002BL F1, Titanium F1 oraz super nowość ANDERSIA F. Titanium F1 jest to odmiana na późny zbiór o bardzo ciężkiej, zbitej róży. Jest liderem plonowania, nie ma tendencji do rozluźnia róży i tym samym można wydłużyć zbiór. Pozostałe odmiany zalecane są na kampanie letnią i jesienną. Wśród nich jest odmiana Andersia F1 (SVBL0273), która jest w trakcie rejestracji. Należy do konceptu Highrise, która posiada wysoko uniesioną różę o bardzo dużym uzysku różyczek z róży. Ponadto odmian wyróżnia się drobnym pęczkiem i ciemnym kolorem. Zalecany termin sadzenia przypada na miesiące kwiecień, czerwiec, lipiec. Róże, podobnie jak w odmianie Ttanium, są bardzo ciężkie.

Fasola szparagowa zielonostrąkowa

W rekomendacjach odmianowych na nadchodzący sezon znalazła się odmiana Bartawa F1. Jest to odmiana na wczesny zbór o bardzo wyrównanym okresie dojrzewania strąków. Jest najpopularniejszą odmianą, która bardzo dobrze się obrywa co gwarantuje bardzo czysty zbiór. Wśród odmian oddających co roku najwyższy plon jest Timgad F1. Doskonale daje rade na bardzo dobrych glebach ale także dobrze zachowuje się na plantacjach nie nawadnianych. Były przypadki plonowania na poziomie 24 ton/ha. Firma zaprezentowała również nową odmianę świeżo rynkową Raggiante F1 o bardzo wczesnym terminie zbioru, długości strąka ok 14,5 cm, o ciemnym kolorze z połyskiem. Z odmian żółtostrąkowych odmianą, która cieszy się uznaniem wśród przetwórców jest SV1003GF. Jest to odmiana nieco wcześniejsza od Bartawy. Wiążąca strąki w jednym terminie, dająca również bardzo wysoki plon przekraczający często dużo ponad 20 ton/ha. Z odmian płasko strąkowych są dwie nowości: Solferina F1 oraz Usambara F1. Solferina F1 ma najbardziej wyrównany plon. Strąki bardzo łatwo odrywają się. Sprawdza się w każdych warunkach dając zdecydowanie wyższy plon od pozostałych odmian. Zzapowiada się na bardzo popularną odmianą w najbliższych latach.

Groch o wysokim potencjale

W tej palecie produktów marki Seminis jest bardzo dużo nowości, które z pewnością warto sprawdzić. Wśród dostępnych odmian jest kilka hitów ostatnich sezonów choćby odmiana taka jak SV0956QH – rośliny krępe o wysokiej zdrowotności, w 2019 plon a tej odmiany wynosił 6,54 t/ha. Odmiana SV969QH niezawodna w najwyższym plonowaniu (6,93 t/ha w 2019 r.) w latach ubiegłych potrafiła oddać ponad 10 t/ha. Największym hitem w ostatnich latach jest SV0893QF F1 (+11) dająca największy plon na przestrzeni lat.

Wśród kukurydz słodkich hitem weszła na rynek na Węgrzech i we Francji odmiana Messenger o długich kolbach i wysokiej jakości plonie, w sam raz na koniec kampanii. Odmiana o bardzo dużym potencjale plonowania (we Francji udawało się zebrać około 28 t/ha). Odmiana rekomendowana w Polsce do plantacji nawadnianych. Z doświadczeń przeprowadzonych na Węgrzech Messenger dał najwyższy plon przy najmniejszej obsadzie. To za sprawą bardzo dobrze wykształconej drugiej kolby.

Podczas spotkania zaprezentowały się dwie firmy produkujące rozsady Grupa Mularski oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Ponadto zaprezentowała się marka Czarna Kreda, specjaliści z tej firmy omówili oferowane produkty i zwrócili uwagę na konieczności utrzymywania właściwego poziomu pH. Odpowiednie pH ma drugie miejsce pod względem wpływu na plon zaraz po wodzie. Kreda tej marki jest młodą kredą jeziorną, z dodatkiem węgla organicznego posiadająca amorficzną budowę. To sprawia, że ma wysokie zdolności sorpcji wodnej, co w dobie dzisiejszych problemów z wodą nabiera coraz większego znaczenia.