W Gniewkowie 14 lutego poruszono wiele zagadnień związanych z uprawą cebuli (czytaj też cz. I). Zakres prezentacji i rozmów obejmował m.in. ochronę oraz nawożenie, nawadnianie, sadzenie tego gatunku z rozsady czy finansowanie działalności ogrodniczej. Obficie wyładowany program wydarzenia sprawił, że każdy jego uczestnik mógł otrzymać ciekawe i ważne dla siebie informacje z różnych obszarów związanych z uprawą cebuli.

Nawożenie cebuli w coraz bardziej suche sezony

Wojciech Kopeć, Yara Poland

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland mówił o nawożeniu cebuli. W tym roku nawozy aplikować można wyjątkowo od 15 lutego. Zdaniem prelegenta deficyt wody w 2020 roku może być jeszcze bardziej dotkliwy niż w poprzednim roku. Dlatego warto skorzystać z możliwości wcześniejszej aplikacji i nawieźć kwatery. Nawozy muszą zostać rozpuszczone, jeśli mają być pobrane przez rośliny. Warto zatem sięgać po produkty dobrze rozpuszczalne. Zakłądając, że sytuacja hydrologiczna do upraw warzyw faktycznie będzie trudna, ciekawym wyborem wydają się nawozy z firmy Yara. Zawierają one  m.in. w pełni rozpuszczalne formy fosforu. Podstawowym produktem jest YaraMila Complex (12-11-18), produkt bezchlorkowy, który zaopatruje rośliny w bogaty wachlarz makro i mikorelementów odżywczych. Co więcej, zawarty w nim fosfor jest w formie polifosforanów, a więc lepiej pobierany w niższych wartościach temperaturowych gleby i w dodatku bardziej mobilny w glebie. Dobrze rozpuszczalny jest też wapń w saletrach wapniowych w nawozach z serii YaraLiva. Z kolei Unika Calcium to saletra potasowo-wapniowa. Zawiera ona szybko działający potas (24%). Zastosowanie go w późniejszym terminie pozwala na podzielenie dawek także azotu, a dodatkowo zawiera wapń. Jest to bezpieczniejsza forma podawania potasu, zwłaszcza roślinom wrażliwym na chlorki. Prelegent poświęcił nieco uwagi także produktom nanoszonym nalistnie. Po ewentualnych uszkodzeniach herbicydowych rekomendowałbym zastosować KristaLeaf Foto. Wspomaga on regenerację szczypioru, może być stosowany łącznie z biostymulatorami. Inny wartościowy produkt podawany nalistnie to YaraVita Brassitrel Pro. Świetnie przykleja się on do roślin co sprawia, że składniki pokarmowe w nim zawarte nie są zmywane przez deszcz – mówił W. Kopeć.

Ochrona cebuli przed różowieniem korzeni

Szymon Cieśliński, BioAgris

O zagadnieniu ochrony cebuli przed chorobami doglebowymi mówił Szymon Cieśliński z BioAgris. We wstępie swego wystąpienia wskazał przyczyny występowania tego zagrożenia. Za główny problem uznał brak odpowiedniego płodozmianu. Weźmy dla przykładu Ukrainę. Tam ziemi jest dużo i cebula po cebuli w zasadzie nie jest w ogóle uprawiana. Gleby są też bardzo organiczne, próchnicze. Nie ma więc aż tyle problemów z fuzariozami co w naszym kraju. Skutecznym rozwiązaniem problemu różowienia korzeni w Polsce i innych krajach, gdzie choroba ta występuje, jest Polyversum WP. To produkt biologiczny, jedyne rozwiązanie zarejestrowane do przeciwdziałania tej chorobie. Zapobiegawczo można stosować je w dawce 150 g/ha. Tak właśnie powinno być stosowane – zapobiegawczo. Można jednak także aplikować go interwencyjnie. Wówczas jednak dawka jest wyższa i wynosi 250-300g.  – mówił Sz. Cieśliński. Prelegent podkreślał, że aby zabieg mógł być skuteczny niezbędne jest upewnienie się, że opryskiwacz jest czysty a zabieg wykonywany w odpowiednich warunkach temperaturowych. Rekomendował też stosowanie dużych ilości wody, nawet 1000 l/ha. Korzystnie jest także, gdy oprysk wykonywany jest na wilgotną glebę. Można zastosować go w okresach deszczowania. Po aplikacji ekspert BioAgris zalecał jednak, by nie aplikować więcej niż 10-15 mm wody. Chodzi o to, by nie wypłukać preparatu poza zasięg płytkich korzeni cebuli.

Nawadnianie cebuli

Jarosław Sositko, Milex

O nawadnianiu cebuli mówił Jarosław Sositko z firmy Milex. We wstępie poinformował, że aż 90% wody jest przez rośliny transpirowane. Jedynie 9% zużywane jest do wzrostu (podziału komórek) a 1% do fotosyntezy. Rolnictwo jest także działem aktywności człowieka, który zużywa największe ilości tego surowca. To bardzo ważne zatem, by zmieniać systemy nawadniania chroniąc zasoby wodne. W mojej ocenie system nawadniania kroplekowego jest najbardziej efektywny, pozwala na zautomatyzowanie, więc oszczędza nie tylko ilość zużywanej wody ale i czas. Umożliwia on uzyskanie oszczędności wody aż o 60%. – mówił w Gniewkowie J. Sositko. Nawadnianie kroplowe to także oszczędność prądu (nie są wymagane aż tak duże ciśnienia jak w przypadku deszczowni) oraz nawozów (mniejsze ich zużycie, ale precyzyjne podanie w obręb systemu korzeniowego). Nawadnianie kroplowe pozwala na utrzymanie uwilgocenia gleby na optymalnym poziomie. Zależnie od rodzaju gleby i wymagań gatunku można regulować długość interwałów i cyklów nawodnieniowych. Milex oferuje szeroki zakres produktów: taśmy i linie kroplujące, emitery, mikrozraszacze, zamgławiacze, filtry, layflaty i elektrozawory. Taśmy kroplujące to wariant najlepiej przystający do wykorzystania w kwaterach gdzie uprawiane są warzywa polowe, na przykład cebula. Dzięki zróżnicowaniu w średnicach i wydatku emiterów można dostosowywać długość taśm do kwater o zróżnicowanych wymiarach.

Rozsada warzyw, osłony, finansowanie

Krzysztof  Kucharski z GPR Krasoń przedstawił ofertę rozsad warzyw. Produkuje ona rozsadę zarówno warzyw szklarniowych jak i polowych. Forma posiada 3 zakłady produkcyjne, 15 ha szklarni. Obiekty wyposażone są w nowoczesne rozwiązania technologiczne. GPR Krasoń współdziała z instytucjami naukowymi. Firma produkuje rozsadę m.in. cebuli. Wysiewane są 3-4 nasiona do jednej komórki tacy. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że 120 tys. komórek/ha przy 3 nasionkach w każdej pozwala na osiągnięcie optymalnego plonu. Rozsada dostarczana jest do odbiorcy dedykowanym transportem po wcześniejszym ustaleniu dokładnego miejsca i terminu. Ok. 93% produkcji rozsad GPR Krasoń trafia na rynek polski.

Krzysztof Kucharski, GPR Krasoń

Ofertę agrowłóknin do zastosowania w ochronie warzyw mówiła Anna Krzyżanowska. Może to być materiał chroniący przez mrozem i wiatrem, a także ściółkujący. Geocover oferuje też agrotkaniny. To materiały o większej gramaturze, a co za tym idzie o wydłużonej trwałości. Firma świadczy też usługę wykonywania otworów w tym materiale. Uprawa na takiej ściółce pozwala uzyskać czysty produkt finalny (np. sałatę), bez zapiaszczenia.  Firma proponuje tez okrywy czarne na kopce ziemniaków w gramaturze 50 gr/m2 lub 100 m2. Agrowłókniny z Geocover są zszywane podwójnym ściegiem. Wszystkie produkty są testowane w Instytucie Włókiennictwa. Są one objęte dwuletnią gwarancją.

Anna Krzyżanowska, Geocover

Na spotkanie do Gniewkowa przybyły też przedstawicieli Bansku Spółdzielczego w Toruniu. Z przekazanych przez nie informacji wynika, że ogrodnicy stanowią bardzo istotną grupę klientów tej instytucji finansowej. Specjalnie dla nich przygotowała ona szereg rozwiązań. Wszystkich zainteresowanych finansowaniem produkcji cebuli reprezentantki BS w Toruniu zaprosiły do kontaktu z bankiem.

Monika Lewandowska i Monika Bielska z BS w Toruniu