Za nami kolejny rok związany z polową uprawą warzyw. Jak wiadomo tego typu produkcja narażona jest na różnorakie zdarzenia pogodowe. Z tym związana jest również mniejsza lub większa presja chorób i szkodników. Sezon 2018 ze względu na upalne, i w większości regionów Polski suche lato, stwarzał sporo trudności ze zwalczaniem niektórych szkodników. Na jednym ze spotkań polowych zorganizowanych przez Syngenta na Kujawach mówił o tym mgr Piotr Borczyński z KPODR w Minikowie. Zapraszamy na FILM.

W uprawie brokułów i kalafiorów w takim roku jak 2018 problemem było kilka szkodników m.in. śmietka kapuściana, chowacze, tantniś krzyżowiaczek czy mączlik warzywny. W tym sezonie mieliśmy do czynienia z bardzo licznym 3 pokoleniem śmietniki, które było bardzo rozciągnięte w czasie. Dorosłe osobniki składały jaja na różach kalafiorów i brokułów, powodując ich uszkodzenia, a wtórnie takie uszkodzenia infekowane były przez bakteriozy i inne choroby grzybowe – podkreśla ekspert.

To był kolejny rok, kiedy na wielu plantacjach warzyw kapustnych problem był mączlik warzywny. By możliwe było kontrolowanie tego szkodniki konieczne są częste i szczegółowe kontrole plantacji, lub posługiwanie się żółtymi tablicami lepowymi na których wyłapują się osobniki dorosłe tego szkodnika. Jedynym zarejestrowanym środkiem do zwalczania mączlika w uprawach brokuła czy kalafiora jest Movento 100 SC.  Przypominam, że jest to preparat systemiczny, którego działanie rozpoczyna się dopiero wtedy gdy znajdzie się w roślinie i krąży wraz z sokami. By środek mógł być pobrany przez liści, które pokryte są spora warstwą wosków, należy je rozpuścić. W Belgii do tego celu używa się adiuwantu Trend 90 EC, który stosowany jest łącznie z Movento. Wówczas środek jest szybko wchłaniany przez rośliny i po 4-5 dniach widać jego efekty. W przypadku zwalczania mączlika zabieg powinno się wykonać odpowiednio wcześnie, najlepiej w momencie gdy na liściach zauważone są pierwsze złoża jaj tego szkodnika – przypominał Piotr Borczyński. Po wykonaniu takiego zabiegu Movento, jeśli na plantacji widoczne jest duża liczebność owadów dorosłych, można dodatkowo wykonać zabieg preparatem Emulpar’ 940 EC, który ma działanie typowo mechaniczne na owady.

Mączlik na liściach brokuła

Wykonując zabiegi środkami ochrony roślin o działaniu owadobójczymi bardzo ważny jest też termin wykonania zbiegu. Zdecydowanie lepiej zabiegi insektycydami jest wykonywać w godzinach wczesnoporonnych, kiedy rośliny są w dobrej kondycji turgorze, a szkodniki mniej ruchliwe. Warto zwrócić uwagę na owady pożyteczne (pszczoły) zwracaj uwagę na termin prewencji  – mówi Piotr Borczyński.