Technologia produkcji rozsady warzyw polowych – FILM




Produkcja rozsady warzywa polowych realizowana w specjalizujących się w tym gospodarstwach wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i przede wszystkim odpowiedniego zaplecza technologicznego. Dysponując tym wszystkim Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ produkuje wysokiej jakości rozsadę warzyw polowych na potrzeby polskich ogrodników. Nowoczesny zakład produkcyjny w miejscowości Święta koło Złotowa, gdzie produkcja realizowana jest na powierzchni 6 ha nowoczesnych szklarni, co roku opuszcza około 40 mln rozsad warzyw polowych. Jak są one produkowane? Zapraszamy na FILM!

Rozsada warzyw wymaga technologii

By produkcja rozsady mogła być realizowana na tak dużą skalę i z takim powodzeniem potrzebne jest szereg specjalistycznych maszyn. Nie brakuje ich w obiektach GPR KRASOŃ, gdzie w procesie produkcji rozsad używane są nowoczesne linie wysiewające, precyzyjne roboty do rozstawiania rozsady i podlewania roślin czy unikatowe maszyny do cięcia rozsady selerów. O procesie produkcji rozsady opowiada Agnieszka Wojdyła z GPR KRASOŃ. Standardowa rozsada większości gatunków warzyw produkowana jest w tacach. Używa się tu kilku rodzajów tac różniących się liczbą komórek: dla pomidora i kapustnych na najwcześniejsze terminy są to tace ze 150 otworami, na późniejsze nasadzenia dla kapustnych są używane są w tacach z 260 i 285 otworami. Dla selera używane są tace z 285 otworami. Niektóre asortymenty jak sałaty czy rozsada selera produkowane są w kostkach torfowych, które przygotowywane na specjalnej linii. Z podłoża torfowego formowane są tu kostki i realizowany jest precyzyjny wysiew nasion.

 

Technologia dopasowana do gatunku

Niektóre warzywa wymagają dodatkowych zabiegów, jak np. rozsada selera, która przed wysyłką do klientów jest przycinana. Po kilkuletnich doświadczeniach i współpracy z plantatorami stwierdziliśmy, że rozsada selera z przycięto częścią nadziemną, lepiej się przyjmuje po posadzeniu i wytwarza mocniejszy system korzeniowy niż rozsada niecięta. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, że wszyscy nasi klienci, którzy raz posadzili rozsadę selera, która była przycinana nie chcą już rozsady nieciętej – informuje Agnieszka Wojdyła.

Rozsada dobrze przygotowana

Rozsada przed wysyłką do klientów musi być obowiązkowo zahartowana. W tym celu na około 7-10 dni przed wysyłką rozsada jest przewożona na otwarty teren, gdzie odbywa się proces hartowania. Tu rozsada jest ustawiana jest na specjalnych stelażach i podlewana z góry. Poddana działaniu naturalnych czynników klimatycznych zostaje dobrze przygotowana do warunków polowych, z jakimi muszą zmierzyć się rośliny po posadzeniu w pole.

Więcej informacji o produkcji rozsad warzyw:

Po dobrą rozsadę warzyw