Targi TSW odbywały się w Centrum EXPO XXI



Zakończyła się kolejna edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2015 (19-20 luty, Centrum EXPO XXI, Warszawa). Tegoroczna edycja była wyjątkowo obfita w różne wydarzenia towarzyszące. W jej trakcie odbyły się liczne konferencje i seminaria, również związane z uprawą warzyw polowych.

Już podczas otwarcia targów TSW, Jacek Kłudka prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, głównego organizatora TSW, podkreślał atrakcyjność targów, związaną z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi. W trakcie dwóch dni trwania Targów, wygłoszono w sumie blisko 60 wykładów, związanych z tematyką sadowniczą, warzywniczą i ochroną roślin. Odbyły się też liczne Konferencje, m.in. po raz pierwszy w tym miejscu odbywała się już 58 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych organizowana przez Instytut Ogrodnictwa we współpracy z firmą Bayer CropScience.

TSW cieszyły się bardzo dużym zainteresowanym – jak szacują organizatorzy w ciągu dwóch dni Targi odwiedziło 9200 osób.

 

V Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w liczbach:
Powierzchnia wystawiennicza: 11 300 m2Liczba wystawców: 194Zwiedzający: 9 200 osóbLiczba wygłoszonych wykładów i prelekcji: 57 + 4 debatyImprezy towarzyszące:58 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych Forum Grup Producenckich 

Sadownicze Forum Ekonomiczne

Wśród innych targowych atrakcji były konkursy. Pierwszy skierowany do wystawców związany był z najbardziej innowacyjnymi produktami, zgłaszanymi do konkursu o nagrodę im. Prof. Szczepana A. Pieniążka. Była to już druga edycja tego konkursu, do którego w tym roku zgłoszono 8 produktów. Jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Franciszka Adamieckiego, dyrektora Instytutu Ogrodnictwa, wyłoniło 3 laureatów.

TOP-PHOS® – Timac Agro Polska

Luna Sensation 500 SC – Bayer CropScience

System analizy wzrostu roślin Paskal – Agrofim Poland

 

Agnieszka Egberss dyrektor zarządzający firmy Timac Agro Polska z nagrodą im Prof. Szczepana A. Pieniążka
Agnieszka Egberss dyrektor zarządzający firmy Timac Agro Polska z nagrodą im Prof. Szczepana A. Pieniążka

TOP-PHOS® nowa forma fosforu to produkt zgłoszony przez firmę Timac Agro Polska. TOP-PHOS® jest nową formą fosforu zawierającą fosforan jednowapniowy połączony mostkiem wapniowym z cząstką organiczną. TOP-PHOS® rozwiązuje bardzo istotny problem nawozowy związany z uwstecznianiem się fosforu w glebie, do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Stosując tradycyjny fosfor uzyskujemy skuteczność jego wykorzystania na poziomie 30%, natomiast w przypadku zastosowania TOP-PHOS® może ona osiągnąć nawet do 90%. Do tego dochodzi także dłuższy czas jego działania w porównaniu ze zwykłym fosforem. Tak więc w efekcie finalnym rośliny mają zapewniony dostęp do fosforu przez długi okres czasu, czego efektem jest ich silny wzrost, rozwój, intensywna produkcja i transport związków energetycznych oraz pozytywny wpływ na dojrzewanie. To prawdziwa rewolucja w nawożeniu i odżywianiu roślin fosforem. TOP-PHOS® to nowa forma fosforu zabezpieczona przed uwstecznianiem w glebie, co zapewnia jego wyższą dostępność dla roślin w stosunku do tradycyjnych form nawozu i dłuższy czas jego pobierania – powiedział Maciej Sroczyński z Timac Agro. Fosfor wyprodukowany w technologii TOP-PHOS®, jest również lepiej pobierany w środowisku kwaśnym. W glebach kwaśnych różnica pomiędzy dostępnością fosforu z nawozu tradycyjnego, a TOP-PHOS® może sięgać nawet do 33%.

Kolejna edycja TSW już za rok 13 i 14 stycznia 2016 r.