Uprawa papryki w tunelach foliowych

Tunele firmy Haygrove są powszechnie wykorzystywane przez Jankowskich



Uprawa papryki w Polsce ma wieloletnie tradycje. Największa jej strefa znajduje się na zachód od Radomia. Na dużą skalę zapoczątkowana została ponad dwie dekady temu w tunelach niskich, często o konstrukcji drewnianej. Takie obiekty, choć pozwalały na wygenerowanie zysku, to nie zapewniały roślinom optymalnych warunków do wzrostu i wykorzystania pełni potencjału plonowania. Dlatego też trwa systematyczny proces wymiany przestarzałych obiektów na takie, które spełniają wymogi nowoczesności. Efekt? Większy i lepszy jakościowo plon.

Uprawa papryki w tunelach warta uwagi

Wynika to w pewnej mierze z jej uwarunkowań biologicznych. W Polsce podejmuje się z powodzeniem próby zakładania plantacji gruntowych. Sprzyjają temu coraz gorętsze lata. Pogoda bywa jednak kapryśna i zawodna. Papryka to roślina ciepłolubna. Najlepiej rośnie i plonuje, gdy w ciągu dnia temperatura waha się w zakresie 22-27°C, a w nocy w przedziale16-18°C. Gatunek ten potrzebuje też dobrego nasłonecznienia. Preferowana intensywność naświetlenia wynosi ok. 3-4 tys. luksów. Papryka po posadzeniu jak i w trakcie intensywnego wzrostu i plonowania ma dość określone wymagania względem wilgotności podłoża. We wczesnych fazach może ono wynosić 70-75%, potem jednak lepiej jest gdy wskaźnik ten osiąga nieco wyższe wartości, ok. 80%. Takie parametry uprawy łatwiej osiągnąć jest pod osłonami. Nieogrzewane tunele to dobra opcja, jednak i one powinny spełniać pewne wymogi. Można je bowiem skonfigurować tak, że będą mogły sprostać oczekiwaniom jednych gatunków w większym stopniu niż innych. Jak zatem skonstruować tunele foliowe do uprawy papryki? Postanowiłem zapytać o to Janusza Górę z firmy Haygrove.

Tunele do uprawy papryki

Bardzo często otrzymuję pytania o kwestię wymiarów tuneli. Odpowiedź na nie z reguły dyktuje jednak wielkość i kształt działki. Konstrukcje które posiadamy w swej ofercie dysponują wentylacją boczną, więc mogą być bardzo długie. Zdarzają się realizacje dochodzące do 200m. Mogą to być tunele zblokowane lub solowe, zasada ich budowy jest bowiem podobna. Szerokość pojedynczej nawy też jest do uzgodnienia. Warto jednak zwrócić uwagę na jej wysokość. Z uwagi na coraz cieplejsze lata rekomendowałbym raczej tunele wyższe. Są one chłodniejsze w upalne dni. Oferują zatem papryce znacznie lepsze, bardziej komfortowe warunki wegetacji – dzieli się swymi spostrzeżeniami specjalista. Radzi też by poza komfortem papryki zadbać o własny. Rolowane bramy, które są w naszej ofercie pozwalają na jednoczesne otwarcie 3 a nawet 4 naw tunelu zblokowanego czy tuneli solowych. Co więcej, dzięki instalacji stacji pogodowej i eklektycznego silnika, może to się dziać bez udziału plantatora. To bardzo ważne, bo oszczędza czas, którego przecież tak mało jest w sezonie – dodaje przedstawiciel Haygrove.

Więcej na filmie

Janusz Góra zgodził się na dokonanie prezentacji tuneli foliowych marki Haygrove, którą zarejestrowałem w czasie „Dni Otwarty Papryki”. Porusza w niej wiele ciekawych i ważnych kwestii, jak choćby bezpieczeństwo tuneli w warunkach wietrznej pogody, skuteczne odprowadzenie wody deszczowej czy sposób mocowania folii oraz różne jej typy. To materiał z którym każdy kto prowadzi produkcję papryki w tunelach lub zamierza ją prowadzić powinien się zapoznać.