13 października w Brukach Unisławskich odbyły się kalafiorowo-brokułowe warsztaty z firmą Mularski oraz partnerami firmami Syngenta, Pinguin Food, BASF i Frusto. Uczestnictwu w spotkaniu sprzyjała słoneczna pogoda, jak również ciekawie się prezentująca kolekcja odmian brokułów i kalafiorów. Była to okazja do zobaczenia jakie odmiany kalafiorów i brokułów warto produkować jak również z jakich technologii uprawy korzystać.

Rozsada wyrównanej jakości

Jakość, wyrównanie i terminowość w dostawie rozsad – na to mogą liczyć producenci warzyw, którzy zmawiają rozsadę w Grupie Mularski. Firma która 3 lata temu rozpoczęła produkcję rozsad warzyw gruntowych (czytaj również), z roku na rok dostarcza ich coraz więcej na rynek. Na polu Mariusza i Darii Mamot w Brukach Unisławskich kalafiory i brokuły posadzono jako poplon dopiero 13 lipca. Mimo tak późnego terminu sadzenia przyjęcia były bardzo dobre, a w dniu spotkania część kalafiorów (np. odmiana David) została już zebrane, a pozostałe odmiany jak Cabral i Gohan oraz brokuły Batory i Monrello nadawały się już częściowo do zbioru. Uwagę zwracało też wyrównanie roślin we wzroście co dawało szansę na szybkie zbiory. Na tak późny termin sadzenia firma Mularski wyprodukowała rozsadę w tacach z 240 komórkami. Mimo tak małej bryłki korzeniowej uzyskano bardzo dobre przyjęcia roślin, a tym samym rośliny szybko podjęły dalszy wzrost i bardzo dobrze przyjęły. Standardowo na wcześniejsze terminy uprawy oferowana jest rozsada w tacach ze 150 otworami. Wyznacznikiem jakości rozsady jest nie tylko wygląd nadziemnej części roślin, ale również systemu korzeniowego. Silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy zapewnia szybki start roślin po posadzeniu, nawet gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające. To zapewnimy poprzez nasze specyficzne tace jak również całą technologię produkcji rozsad w naszej firmie Mularski – zapewniał Maciej Mularski. Daniel Babij przedstawiciel regionalny grupy Mularski, zachęcał do zakupu gotowej rozsady, co jest dużym ułatwieniem w produkcji warzyw. Możemy to zrobić za Was. Dotyczy to zwłaszcza późnych terminów sadzenia, kiedy to już w gospodarstwach jest na tyle dużo różnej pracy, że nie zawsze starcza jej na pilnowanie produkcji rozsady, a tym samym ta nie zawsze jest właściwej jakości – mówił podczas warsztatów Daniel Babij.

Maciej Mularski mówił o zaletach gotowej rozsady i korzyściach dla producentów
Maciej Mularski mówił o zaletach gotowej rozsady i korzyściach dla producentów
Zespół firmy Mularski licznie reprezentowany na spotkaniu
Zespół firmy Mularski licznie reprezentowany na spotkaniu

Sprawdzone odmiany i ciekawe nowości

Przedstawiciele firmy Syngenta Marek Zieliński i Władysław Tokarczyk omówili rosnące na polu odmiany kalafiorów i brokułów. Te pierwsze reprezentowane były przez trzech siłaczy, nieodzowne odmiany przy produkcji kalafiorów dla przemysłu czyli Cabral, David i Gohan. Wybór tych 3 odmian daje możliwość zaplanowania całej kampanii zbiorów od początku września do praktycznie końca października. Najlepiej gdy rozpocznie ją odmian Cabral, którą można zbierać od początku września, następny w kolejności to Gohan polecany na zbiór po połowie września i wreszcie David, który najlepszą jakość róż i różyczek zapewnia przy zbiorze w październiku. Wszystkie te odmiany cechują się twardymi i zbitymi różami, które po różyczkowaniu zapewniają duży uzysk różyczki o ładnym charakterystycznym grzybkowatym kształcie. Są to przy tym odmiany o wysokim potencjale plonotwórczym – jak zapewniał Marek Zieliński producenci uprawiający odmianę Cabral, uzyskiwali w tym roku plony gotowej różyczki sięgające 23 ton/ha.

Gospodarze spotkania Mariusz i Daria Mamot z Markiem Zielińskim (Syngenta)
Gospodarze spotkania Mariusz i Daria Mamot z Markiem Zielińskim (Syngenta)

Równie okazale prezentowała się brokuły reprezentowane przez odmiany Batory i Monrello. Pierwsza z nich to godny następca sztandarowej odmiany Monaco, którą przewyższa takimi cechami jak wydajność różyczki, wyrównanie, i brak przerastania róż liśćmi. Co ciekawe Batory to odmiana bardzo wydajna przy różyczkowaniu, gdzie przy średniej wielkości róży uzyskuje się około 600-700 g gotowej różyczki. Odmian ta cechuje się wyrównanym wzrostem, co widać było na polu, gdzie rośliny po 90 dniach od posadzania nadawały się już w większości do zbioru. Monrello to również odmiana polecana na zbiór jesienny o 90-dniowym okresie wegetacji, a więc polecana do sadzenia na przełomie czerwca i lipca. Rośliny cechują się silnym wigorem i dobrze widoczną odsłoniętą różą z drobnym pączkiem. Jak podkreślał Mariusz Mamot u tej odmiany zaskakuje wydajność, gdzie bez trudu uzyskuje się plon około 12 ton/ha gotowej różyczki o bardzo dobrej jakości. Zaletą tej odmiany są też ładnie zbudowane róże, bez tendencji przerastania liśćmi w stresowych warunkach, jakie już niestety panują często w październiku.

Tak prezentowały się róże odmiany Batory
Tak prezentowały się róże odmiany Batory
Kalafior odmiany Gohan, cechuje się bardzo dobrym okryciem róż
Kalafior odmiany Gohan, cechuje się bardzo dobrym okryciem róż

Dobre nawożenie i optymalna ochrona

Nawożenie kalafiorów i brokułów realizowane było przy użyciu nawozów firmy Frusto, gdzie przed sadzeniem użyty był wieloskładnikowy nawóz bezchlorkowy Elplon (12-12-15) w dawce 300 kg/ha, a 2 tygodnie po posadzeniu saletra amonowa w ilości 200 kg/ha. Dodatkowo wykonywano zabiegi nawozami dolistnymi jak 2 tyg. po posadzeniu Elvita Fosforowa + Elvita Amino + Elvita Promes. Po kolejnych 2 tygodniach zastosowano Elvita 19-20-20 + Elvita Amino + Elvita Promes, a 6 tygodni po posadzeniu Elvita Potasowa + Elvita amino + Elvita Promes. Jak ostatni wykonany był zabieg Elvita Bor.

Schemat nawożenia na pokazowym polu
Schemat nawożenia na pokazowym polu

W spotkaniu uczestniczyła również firma BASF, której przedstawiciel Maciej Wita przypomniał o produktach jakie można stosować w uprawie kalafiorów czyli herbicydzie Stomp Aqua oraz znanym producentom preparacie Signum 33 WG. Ten ostatni w uprawie kalafiorów zwalcza czerń krzyżowych, a najlepszy moment na jego zastosowanie przypada na fazę gdy zaczynają się tworzyć róże kalafiorów czy brokułów. W przypadku trudnych warunków w okresie dorastania można ponownie wykonać zabieg Signum pamiętając o 14 dniowym okresie karencji.

Dobrej jakości wyrównana rozsada, właściwie dobrane odmiany kalafiorów i brokułów oraz odpowiednia technologia nawożenia, mogą dać efekt jakiego oczekują producenci – wysoki plon, dobrej jakości i możliwy do zebrania w krótkim okresie czasu.