Przedsiębiorstwo W. Legutko współpracując z Katedrą Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Ogrodniczych SGGW w Warszawie i innymi hodowcami, pozyskuje ciągle nowe odmiany warzyw. Poza nimi w ofercie znajdują się także nasiona ziół, roślin ozdobnych, cebulkowate a także akcesoria ogrodowe. Firma zorganizowała ekspozycję swych produktów na XVII Dniach Ogrodnika w Gołuchowie. Stworzyło to dobrą okazję do zapoznania się gamą odmian warzyw polowych oferowanych przez ten podmiot.

Ogórek Brawo F1
Ogórek Brawo F1

Wśród nich na wyróżnienie zasługuje nowa odmiana ogórka, która jest właśnie wprowadzana do obrotu handlowego – Brawo F1. Jest to wczesna odmiana partenokarpiczna i przeznaczona do uprawy przede wszystkim pod wysokimi osłonami. Świetnie spisuje się także pod niskimi osłonami, istotnie przewyższając inne odmiany pod względem wczesności. Owoce długości 8-10cm są żywo zielone z brodawkami średniej wielkości. Doskonale nadają się do produkcji ogórków małosolnych i do kwaszenia. Odmiana wykazuje odporność na mozaikę ogórka i parcha dyniowatych a także wysoką tolerancję na mączniaka rzekomego i prawdziwego. Pod względem plonu i parametrów jakościowych nie ustępuje najlepszym odmianom zagranicznym.

 

Pomidor Samuraj F1
Pomidor Samuraj F1

Ciekawą propozycją dla plantatorów pomidorów gruntowych jest odmiana Samuraj. Karłowa roślina wykształca w sprzyjających warunkach duże kuliste owoce o masie dochodzącej do 180 g. Standardowy ciężar owocu wynosi jednak około 130 g. Są one intensywnie czerwone, twarde, więc dobrze znoszą transport. Odmiana ta przeznaczona jest dla przetwórstwa, ale nadaje się także do sprzedaży na świeżym rynku. Jest bardzo plenna i przyjazna w uprawie. – Mamy w ofercie nasiona innych odmian pomidorów, które cieszą się powodzeniem, ale muszę przyznać, że odmiana Samuraj pod wieloma względami jest po prostu lepsza. – mówi Kamil Rzyszkowski, przedstawiciel firmy W. Legutko.

 

 

W ofercie W. Legutko znajduje się także papryka odmiany Roberta F1, od lat jedna z najlepszych odmian do uprawy w odkrytym gruncie. Jest ona szczególnie popularna w uprawach w okolicach Radomia i Polski południowo – wschodniej. Rośliny mają zwarty pokrój i sztywne wzniesione pędy. Czerwone owoce mają ścianki o grubości 6-8 mm i masę 110-130 g.

Cukinia Nefryt F1
Cukinia Nefryt F1

Przedsiębiorstwo poleca także odmianę cukinii o ciemnozielonych owocach Nefryt F1. Zaletą jest obfite plonowanie, które dla owoców młodych dochodzi do 60t/ha, a dla dłuższych, około 35 cm może wynieść nawet 100t/ha. Roślina ma luźny, krzaczasty pokrój, co ułatwia zbiór. Danka Polka to najlepsza odmiana dyni zwyczajnej do uprawy na nasiona. Plon nasion w sprzyjających warunkach wynosi powyżej 1,5 t/ha. Owoce są średniej wielkości, co ułatwia zbiór i przerób. Spośród odmian dyni olbrzymiej na wymienienie zasługuje odmiana Ambar – To niedoceniana ciemnozielona odmiana. Jej owoce stanowią doskonałe źródło paszy dla zwierząt. Cechuje ją bardzo wysoka zawartość składników mineralnych i witamin. Do spożycia poleciłbym jednak dynie Amazonkę, Justynkę F1 i Otylię F1. Owoce tych odmian mają gruby, delikatny, pięknie wybarwiony i bogaty w substancje odżywcze miąższ – doradza Kamil Rzyszkowski, który w Gołuchowie reprezentował firmę z Jutrosina.

 

Wymienione odmiany nie wyczerpują szerokiej oferty W. Legutko dla plantatorów warzyw polowych. Są jednak warte wyróżnienia ze względu na pozytywne doświadczenia i opinie klientów firmy.

fot. firma Legutko