Warzywne rekomendacje od Seminis

Szkolenie pod tytułem ,,Warzywa Gruntowe”, zostało zorganizowane w miejscowości Szale koło Kalisza przez markę Seminis oraz współorganizatorów: Centrum Ogrodnicze Chojnacki i firmy ICL Polska, Azoty Chorzów oraz UPL. W jego trakcie zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z uprawą warzyw gruntowych, począwszy od odmian po środki ochrony i nawozy. Mariusz Kąkol (Seminis) już na wstępie oznajmił iż sporo się dzieje w ofercie odmianowej jego firmy.

Kalafiory

W przypadku kalafiorów na ten sezon zostały przygotowane dwie nowości: Whitex F1 oraz Gieflor F. Nadal w ofercie odmianowej znajdują się takie sprawdzone odmiany jak: Momentum F1 i Abeni F1, który jest bardzo wczesną odmiana, o okresie wegetacji 58 i 63 dni, która również dobrze sprawdza się w uprawie poplonowej. Kolejną odmianą, nieco mniej popularną jest SV5777AC F1 oraz Fortaleza F1. W przypadku odmiany Fortelaza F1, która cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością, na uwagę zasługuje bardzo dobrze okrywanie róż przez liście, dzięki temu utrzymuje długo białą róże. SV5818AC F1 to odmiana, która wyjątkowo dobrze poradziła sobie w ubiegłym roku z wysokimi temperaturami oraz presją mączlika szklarniowego zapewniając przy tym bardzo wysokie plonowanie. Kreacja ta ma silnym systemie korzeniowym, zbite różę i bardzo dobrze radzi sobie w monokulturze.

Po lewej stronie odmiana tradycyjna, która po odsłonięciu szybko żółknie, po prawej odmiana bez okrywania – Whitex F1

Odmianami nieco późniejszymi, polecanymi do sadzenia w maju i czerwcu, rekomendowanymi przez przedstawicieli Seminisu są Auqat F1 oraz Giewont F1, który jest uważany za jedną z najlepszych odmian dla przemysłu. Wartą uwagi jest również nowość, troszkę wcześniejsza, o lepszej jakości róży, nadająca się na świeży rynek jaką jest Gieflor F1 o okresie wegetacji 95-105 dni. Ponadto odmiana ta dobrze poradziła sobie z przymrozkiem ok. –5°C który wystąpił 5 listopada 2019 r.

Myślę, że przed nami przełom w produkcji kalafiorów, a to dzięki nowej generacji kaliafiorów oferowanych przez nas w ramach marki Curdivex. Oferowane w tej grupie kalafiory wyróżniają się wyniesioną białą różą, która jest dobrze okryta liśćmi, dzięki czemu jest nie jest podatna na promienie słoneczne. Pierwszą odmianą z tego konceptu jest Whitex F1 jest to odmiana, która nie ma potrzeby gumkowania. Rekomendowana jest do sprzedaży na świeży rynek, wyróżnia się również bardzo długą trwałością w obrocie towarowym – mówił M. Kąkol.

Brokuły

W Polsce w ostatnim czasie widać wzrost spożycia brokułów, zarówno na świeżym rynku jak też dla przetwórstwa. W ofercie marki Seminis, są dwie odmiany do sprzedaży bezpośredniej: Lord F1 i SV1002BL F1, która szczególnie polecana jest w okresie lata. W ofercie pojawiła się odmiana uniwersalna SVBL0273 F1, która na wyniesioną różę, podobnie jak u odmiany Titanium F1. SVBL0273 F1 ma krótki okresie wegetacji (75-85 dni) i jest bardzo odporna na stresowe warunki uprawy (susza). Titanium F1 to odmiana typowo przemysłowa z wyniesioną różą co ułatwia zbiór. Poleca się ją sadzić w okresie 15-30 lipca, jest to odmiana o ,,drobnym pęczku’’, bardzo ciężka. Wykazuję dużą tolerancje na bakteriozy. Zalecana do uprawy na dobrych stanowiska, uważana jest za jedną z najlepszych odmian do przemysłu, dającą bardzo wysokie plony.

Brokuły odmiany Titanium F1

Cebule

Wśród cebul idealną odmianą na długie przechowywanie jest Rockito F1. Należy do najtwardszych cebul, jej główne zalety to wysoki plon, jakość i zdrowotność. Odmianą dobrze sprawdzającą się w warunkach wysokich temperatur i suszy jest SV3557ND, co zawdzięcza silnemu systemowi korzeniowemu. Odmiana ta jest również tolerancyjna na fuzarium. Jej cebule są atrakcyjne pod względem łuski (ładny złoty kolor), cienkiej szyjce i wyrównanym kalibrze (około 50-70 mm). Mimo tego, że należy do dość wczesnych odmian można ją przechowywać do kwietnia.

Wśród odmian w typie Rijnsburger mamy nowość Shakito F1, jest to odmiana bardzo wczesna o okresie wegetacji ok. 107 dni, nadająca się do przechowywania do lutego. Widać u niej zwiększoną odporność na fusarium – mówił M. Kąkol. Kolejną wartą uwagi odmianą jest Packito F1, która debiutuje na polskim rynku. Uprawiana jest już w Niemczech, gdzie zdobyła uznanie tamtejszych rolników oferujących ją na świeży rynek. Nadaje się do długiego przechowywania, posiada ładną, złotą łuskę. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się odmiana Bossito F1 (jest w typie późnego Rijsnburgera), która plonuje bardzo stabilnie i na wysokim poziomie, świetnie radzi sobie podczas długiego przechowywania. Ma duży udział kalibru 70-90 mm, uzyskiwanego przy zagęszczeniu około 750-800 tysięcy szt/ha. Odmiana Golden Spike jest bardzo wczesna, o okresie wegetacji około 106 dni, zalecana do siewu około 10 kwietnia. Jest to typowa odmian na obieranie i susz, nie zaleca się jej do przechowywania.

Odmiana Packito

SV4774NW F1 wyróżnia się wysokim plonowaniem, do 130 ton/ha, jest odmianą typowo do przetwórstwa. Jak informował M. Kakol, widać pewien trend na polach gdzie są problemy z fusarium. Na takich stanowiskach dosyć dobrze sobie radzą odmiany w typie hiszpańskim, przez co są coraz częściej wybierane do uprawy w takich miejscach. Dodatkowo są odporniejsze na niedobory wody w porównaniu do Rijsnburgerów. Drugą odmianą w typie hiszpańskim jest SV4774NW F1, która jest o tydzień wcześniejsza od SW6646NW F1. Jej cebule mają dużą średnicę, nadają się do przechowywania do stycznia. Kreacja ta jest bardzo popularna w uprawie w okolicach Łęczycy.

Marchew

Specjalista marki Seminis za wartą uwagi odmianę marchwi, uważa odmianę Carvora F1. Jest to bardzo wczesna odmiana, idealna na start kampanii, bardzo popularna w Bawarii. Na uwagę zasługuje również nowość Caribou F1. Jest to odmiana w typie nantejskim o okresie wegetacji około 120 dni, bardzo wyrównana o atrakcyjnym wyglądzie do długiego przechowywania.