Wśród imprez towarzyszącym tegorocznym Targom Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbywały się 13 i 14 stycznia w Nadarzynie, znalazła się Konferencja Warzywnicza. Poświęcona była uprawie warzyw kapustnych. Przedstawiono na niej asortyment nowych odmian warzyw Syngenta, zaganiania dotyczące technologii ich uprawy, nawożenia i ochrony. Przedstawiona został również oferta firm specjalizujących się w produkcji rozsady.

IMG_8437
Mariusz Kwiatkowski, Syngenta

Pierwszy z prelegentów Mariusz Kwiatkowski z Syngenta omówił nowe odmiany  warzyw włączone do portfolio firmy Syngenta. W gronie wczesnych kapust godna uwagi jest odmian Veronor F1, najwcześniejszą odmianę o okresie wegetacji 53-55 dni, przeznaczoną do upraw tunelowych i pod przykrycia. Kolejna z odmian Bolikor F1, to również odmian o krótkim okresie wegetacji (58-60 dni) i szybkim tempie dorastania główek. Polecana jest do uprawy pod płaskie przykrycia. W segmencie odmian do przechowywania M. Kwiatkowski zwrócił uwagę na nowości, czyli odmiany Prodikos F1 (dobrze plonująca kapusta, przydatna do długiego przechowywania i zachowująca kolor zielonych liści), Zielonor F1 (główki 3-4 kg, doskonale nadje się do bardzo długiego przechowywania, zapewniając wysokiej jakości produkt) i Storidor F1 (główki 2,3-3 kg, odmian tolerancyjna na stresowe warunki uprawy, szybko rosnąca).

Odmiana Prodikos F1 to jedna z kapust do długiego przechowywania
Odmiana Prodikos F1 to jedna z kapust do długiego przechowywania

Wśród odmian kapust do kwaszenia Mariusz Kwiatkowski zwrócił uwagę na odmianę Rington F1, cechująca się krótkim okresem wegetacji i szybkim tempem dorastania główek. Tworzy główki 4-6 kg, przydatne do sprzedaży na świeżym rynku i do kwaszenia. W gronie odmian do kwaszenia są również Flexton F1, Ramco F1, Novoton F1.

Dla niezdecydowanych co do zagospodarowania kapusty wytypowane zostały odmiany o uniwersalnym zastosowaniu jak Casidor F1 (nowość, na świeży rynek, główki 1,5-3 kg, okres wegetacji 90-95 dni), Roctor F1 (95-100 dni), Elastor F1 (110-140 dni) przydatne dla tych którzy chcą uprawić kapustę na świeży rynek. Prelegent przypomniał tez o odmianach odpornych na kiłę do których należą Kilagreg F1, Kilaherb F1, Ramkila F1 oraz Kilaton i Kilazol (dwie ostatnie to kapusty nadające się do długiego przechowywania). Odmiany z tej grupy mające silny system korzeniowy zdecydowanie lepiej poradziły sobie w ubiegłym sezonie przy suchym roku.

Wśród odmian kapust czerwonych wymienił Rescue F1, odmianę która może być uprawiana w zagęszczeniu do 50 tys. szt./ha doskonała do sprzedaży świeżo rynkowej ale również do długiego przechowywania. Z grona kapust włoskich zwrócił uwagę na odmianę Atlanum F1 i Miletta F1oraz Wiratoba F1 odmianę do najdłuższego przechowywania.

Besty to brokuł na trudne warunki uprawy
Besty to brokuł na trudne warunki uprawy

Wśród brokułów ciekawostką jest Besty F1, nowa odmiana wprowadzona do asortymentu. Cechuje się doskonałą jakością róży, która utrzymuje nawet w trudnych warunkach pogodowych, z powodzeniem może być uprawiano na zbiór letni i wczesnojesienny. Kolejna nowość to Monrello F1 – odmian tworzy zbite i twarde róże z drobnym pączkiem. Ze względu na dość długi okres wegetacji (85-90 dni) należy sadzić tą odmianę do końca czerwca. Monclano F1 to z kolei propozycja dla tych którzy mają problem z kiłą kapusty. Batory F1 to odmiana która może być uprawiana dla przetwórstwa i na świeży rynek, polecana do uprawy na zbiór od początku września.

Solistar to propozycja kalafiora na wczesny zbiór
Solistar to propozycja kalafiora na wczesny zbiór

Asortyment kalafiorów rozpoczyna wczesna odmiana Solistar F1, o silnym dynamicznym wzroście, dająca handlowy plon po 55-59 dniach od wysadzenia. Kolejna odmiana Bering F1 poleca do zbioru wczesnowiosennego, dorasta po 55-63 dniach od posadzenia. Odmian tolerancyjna na trudne warunki pogodowe, tworzy śnieżnobiałe, zbite i bardzo dobrze okryte róże. Guideline F1 to nowość w ofercie odmian Syngenta polecana do uprawy na okres lata, nie ma tendencji do omszenia nawet przy stresowych warunkach uprawy. Standardem wśród kalafiorów na przemysł polecane są trzy odmiany o gruntowanej pozycji na rynku czyli Gohan F1 (niezwykle stabilna odmian, polecana na zbiór od końca sierpnia), Cabral F1 (zbiór od początku września) i David F1 (odmian o wysokim potencjale plonotwórczym, na zbiór od początku października). M. Kwiatkowski wspomniał też o odmianach kalafiorów odpornych na kiłę, wśród których szczególne godne uwagi są Clarina F1, Clapton F1 i Claforsa F1.