Firma Bayer od kilku lat organizuje szkolenia wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Przetwórców Owoców i Warzyw, w trakcie których przedstawiciel zakładów informowani są o nowościach z zakresu agrotechniki uprawy owoców i warzyw. Tegoroczne szkolenie odbywało się 15 marca w Puławach i było ono również okazją do przekazania nowości z zakresu agrotechniki i oferty odmian warzyw.

Omówienia wybranych doświadczeń realizowanych w Warzywniczej Stacji Badawczej firmy Bayer podjęła się Katarzyna Gładka
Omówienia wybranych doświadczeń realizowanych w Warzywniczej Stacji Badawczej firmy Bayer podjęła się Katarzyna Gładka

Sprawdzone rozwiązania w ochronie warzyw

Omówienia wybranych doświadczeń realizowanych w Warzywniczej Stacji Badawczej firmy Bayer podjęła się Katarzyna Gładka. Pierwszym z gatunków na jaki zwróciła uwagę był burak ćwikłowych i zwalczanie chwastów w jego uprawie. W realizowanych doświadczeniach oceniano wpływ herbicydu Betanal maxxPro 209 OD na zwalczanie chwastów, w suchym 2015 roku, w którym to występowały nierównomierne wschody. W takich warunkach, zastosowanie niższych dawek tego herbicydów, ale kilka razy pozytywnie wpłynęło na zwalczenie chwastów bez wpływu na kondycję wschodzących siewek buraka ćwikłowego.

W ochronie marchwi oceniano wpływ preparatu Zato 40 WG (wykazuje działanie mezosystemiczne) w zwalczaniu mączniaka i alternariozy. Stosowano również najnowszy fungicyd – Luna Expirience 400 SC (dwa zabiegi w sezonie) przeciwko alternarii i mączniakowi, przeciwko którym preparat wykazywał bardzo dużą skuteczność. Warto również zwrócić uwagę na to, że preparat ten ogranicza porażenie marchwi przez zgniliznę twardzikową. K. Gładka, zwracała także uwagę na preparat Nativo 75 WG i jego pozytywny wpływ na zwalczanie alternariozy naci marchwi, mączniaka prawdziwego baldaszkowatych oraz zgnilizny twardzikowej.

Początkowe objawy alternariozy na naci marchwi
Początkowe objawy alternariozy na naci marchwi – można temu zapobiec stosując Nativo 75 WG

Producenci marchwi coraz częściej borykają się z nowym patogenem o nazwie Rhexocercosporidium carotae powodująca czarną zgniliznę korzeni. Choroba ta coraz częściej pojawia się w Polsce, a do porażenia patogenem dochodzi już na polu. Dlatego bardzo ważne jest ograniczenie patogena już na polu. Jak informowała K. Gładka, w doświadczeniach laboratoryjnych prowadzonych na UT-P w Bydgoszczy wysoką skuteczność w zwalczaniu tej choroby wykazały takie fungicydy jak Nativo 75 WG oraz Luna Experience 400 SC. Średnią skuteczność dawało natomiast zastosowanie fungicydów strobilurynowych.

Jak informowała K. Gładka, wartym uwagi produktem jest również nowy biologiczny fungicyd o nazwie Serenade ASO. Zawarte w nim pozytywne grzyby działają antagonistycznie względem grzybów patogenicznych porażających rośliny. W przypadku tego preparatu należy pamiętać aby stosować go zapobiegawczo, gdyż wtedy aktywuje naturalne mechanizmy obronne w roślinie. Produkt ten jest pomocny w strategiach obrony przeciwko rozwojowi odporności na środki grzybobójcze. Produkt ten jest bardzo dobry w uprawach schodzących stopniowo z pola jak np. sałata, gdzie zabezpieczamy w czasie zbiorów plon i równocześnie możemy go chronić. K. Gładka, zwracała również uwagę na technikę stosowania, która jest niezwykle ważna szczególnie w ochronie przy użyciu preparatów biologicznych.

Drugim preparatem do ochrony biologicznej jest Contans WG (stosowany doglebowo, przedsiewnie), który zwalcza grzyby z rodzaju Sclerotinia spp., sprawcę zgnilizny twardzikowej. W przypadku tego preparatu trzeba pamiętać o właściwych warunkach transportu.

W prowadzonych doświadczeniach z ochroną marchwi oceniano różne programy, w których stosowano wyłącznie preparaty chemiczne jak również preparaty biologiczne i właśnie włączenie do programów ochrony opartych na preparatach chemicznych preparatów biologicznych pozwoliło uzyskać najwyższą efektywność zabiegów.

Dobra ochrona cebuli

Kolejnym gatunkiem ocenianym w WSB była cebula. W jej przypadku zarówno na poletkach doświadczalnych jak też plantacjach produkcyjnych w całym kraju pojawiało się Stemphylium. W prowadzonych doświadczeniach do zwalczania tego patogena oraz mączniaka rzekomego zastosowano kilka programów z zastosowaniem takich fungicydów jak np. Fandango 200 EC, Mankozeb 64%, Infinito 687,5 SC oraz Luna Experience 400 SC, oceniano także preparaty zawierające boskalid czoraz piraklostrobinę. Najwyższą skuteczność wykazywały w tym programie fungicydy Fandango 200 EC oraz Luna Experience 400 SC , które był stosowany w warunkach dużego zagrożenia tą chorobom. Preparaty te miały również najlepszy wpływ na wielkość plonu i jego jakość. W 2015 roku przeprowadzono doświadczenia czterozabiegowe, w które włączono fungicyd Luna Experience 400 SC i to właśnie ten preparat okazał się produktem o najwyższej skuteczności sięgającej 98% – należy jednak pamiętać że preparat ten nie ma jeszcze rejestracji w uprawie cebuli. Podczas gdy Fandango 200 EC uzyskało w tym doświadczeniu skuteczność w zwalczaniu Stemphylium vesicarium na poziomie 85%.

Rejestracje preparatów firmy Bayer w uprawach warzywniczych 2015 roku

Produkt Uprawa Organizmy zwalczane Uwagi
Luna Experience 400 SC Marchew, por Choroby grzybowe Rejestracja strefowa
Serenade ASO Pomidor, papryka, oberżyna Choroby grzybowe Rejestracja strefowa
Contans WG Warzywa i rośliny ozdobne, tytoń Zgnilizna twardzikowa  
Movento 100 SC Zioła, chmiel Mszyce, mączlik Rejestracja małoobszarowa
Zato 50 WG marchew Choroby grzybowe Re- rejestracja

750x400_warzywnicze