Tomasz Malczewski, prezes SAP, zapewniał, że plantatorzy za Mospilan 20 SP nie zapłacą więcej

W dniu 01.02. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Sumi Agro Poland na której przedstawiono zakres rozszerzenia rejestracji sprawdzonych produktów i nowości w ofercie na nadchodzący sezon. Niektóre z poruszanych zagadnień były bardzo ważne dla ochrony warzyw.

Podsumowanie 2016 i plany na rok 2017

Urszula Filipecka otwiera spotkanie

Spotkanie otworzyła Urszula Filipecka. Po powitaniu gości, głos zabrał prezes Sumi Agro Poland Tomasz Malczewski. Omówił sytuację na rynku ś.o.r. Okazuje się, że rok 2016 był pierwszym, który tej branży przyniósł spadek sprzedaży – o 4,5%. Największe spadki dotyczyły fungicydów i herbicydów zbożowych i rzepaczanych. Poziomy zapasów na nadchodzący sezon w przypadku herbicydów i fungicydów wynoszą prawie 20%, w przypadku insektycydów jest to 8%. Dla Sumi Agro Poland miniony rok był jednak bardzo udany pod katem rozszerzeń na ważne dla nas produkty. Te kluczowe, takie jak Topsin M 500 SC czy Mospilan 20 SP maja już ponad 250 zastosować każdy – informował Tomasz Malczewski.

Tomasz Malczewski podsumował miniony rok i opowiedział o planach na przyszłość

Omówił też plany na przyszłość. Sumi Agro Europe zakupiła hiszpański podmiot Futureco Bioscience, który plantatorom oferuje rozwiązania biologiczne. Dzięki tej transakcji w ofercie firmy znajdą się w przyszłości biopestycydy i biostymulatory. Stanie się tak jednak najpewniej dopiero w 2018 roku.

A co nowego od Sumi Agro Poland na 2017?

Pod koniec 2016 firma Sumi Agro Poland uzyskała rozszerzenia rejestracji kilku kluczowych produktów, które znalazły się w ofercie sprzedażowej na sezon 2017.Mowa tu o takich produktach jak Mospilan 20 SP, Topsin M 500 SC, Yamato 303 SE i Kanemite 150 SC. W bieżącym roku firma wprowadza również na rynek trzy nowe produkty: insektycyd Inazuma 130 WG, fungicyd Toledo Extra 430 SC oraz Isomate CTT. Zmiany w rejestracji niektórych z wymienionych preparatów mogą mieć ważne znaczenie w ochronie warzywnych plantacji.

Paweł Banach opowiadał o zmianach w rejestracjach produktów

Zakres rozszerzeń zastosowań wybranych preparatów:

Chroniony gatunek: Zwalczany szkodnik:
Mospilan 20 SP
Seler naciowy liściolubka selerowa, połyśnica marchwianka, zmieniki
Kalafior, brokuł śmietka kapuściana, pchełki, chowacz czterozębny, chowacz brukwiaczek, mszyce, gnatarz rzepakowiec
Topsin M 500 SC
Groch siewny (konserwowy) oraz cukrowy (polny) askochytoza grochu, fuzaryjne więdnięcie grochu
Bób askochytoza, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, plamistość czekoladowa, fuzaryjna zgorzel bobu, rdza bobu
Marchew alternarioza, szara pleśń, mączniak prawdziwy baldaszkowatych, zgnilizna twardzikowa
Pietruszka, pasternak alternarioza, mączniak prawdziwy baldaszkowatych, zgnilizna twardzikowa
Seler korzeniowy septorioza selera, chwościk selera, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń
Kapusta głowiasta czerwona, włoska, brukselka czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń
Cebula z siewu i dymki oraz czosnek szara pleśń cebuli (zgnilizna szyjki cebuli), fuzaryjne gnicie cebuli, alternarioza cebuli
Yamato 303 SE
Burak ćwikłowy chwościk buraka, mączniak prawdziwy, rdza, brunatna plamistość liści
Ogórek, cukinia uprawiane pod osłonami zgnilizna twardzikowa, parch dyniowatych (brunatna plamistość roślin dyniowatych)
Kanemite 150 SC
Pomidor, ogórek, cukinia, oberżyna (pod osłonami) przędziorek chmielowiec

 

Charakterystyka produktów

Decyzją MRiRW z 21 października 2016 r. zakres stosowania Mospilanu 20 SP poszerzono o kolejne pozycje. Na uwagę zasługują zastosowania w roślinach rolniczych – bobiku, soi, lucernie i łubinie, a także w tytoniu. W przypadku gatunków warzyw polowych rejestracje objęły kalafiory, brokuły i selera naciowego. Etykieta Mospilanu 20 SP jest prawdopodobnie najszerszą spośród dostępnych na rynku preparatów i obejmuje blisko 280 zastosowań. Znacznemu rozszerzeniu ulegała etykieta dobrze znanego i sprawdzonego preparatu Topsin M 500 SC. Poszerzono zakres stosowania fungicydu o wiele gatunków warzyw polowych, ale a także upraw jagodowych. Co ciekawe, w etykiecie znalazła się również pieczarka – Topsin M 500 SC jest dopiero drugim dopuszczonym do stosowania na polskim rynku fungicydem w tej uprawie. Kolejnym produktem ze znacznie rozszerzoną etykietą jest Yamato 303 SE. To fungicyd o działaniu systemicznym, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego. Na podstawie decyzji MRiRW podjętej 18 listopada 2016 r. zakres stosowania omawianego preparatu poszerzono o szeroki katalog gatunków roślin jagodowych, a także warzywnych i ozdobnych. Preparat Yamato 303 SE jest skuteczny w niskich temperaturach, więc można go rekomendować do wykonywania pierwszych zabiegów na plantacjach, tzw. zabiegów czyszczących, poprawiających stan fitosanitarny roślin po zimie. Ostatnim z produktów, którego etykieta została znacznie rozszerzona, jest najnowszy akarycyd Sumi Agro – preparat Kanemite 150 SC. Substancją czynną środka jest acekwinocyl (z grupy pochodnych naftochinonów 164 g/l) o innowacyjnym mechanizmie działania. Preparat ma zastosowanie w zwalczaniu wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków. Na jesieni produkt ten uzyskał nową, rozszerzoną rejestrację na mocy której można go stosować w uprawie niektórych gatunków warzyw pod osłonami.

Zbigniew Dąbrowski omawia działanie preparatu Kanemite