Wczesne odmiany kapusty

Odmiana Mirror F1

W maju konsumenci intensywnie poszukują wczesnych krajowych warzyw. Chęć sięgnięcia po młodą, polską kapustę jest tym silniejsza, że uprawiane odmiany są smaczne i atrakcyjne wizualnie. Firma Syngenta w swej ofercie ma kilka kreacji, na które warto zwrócić uwagę planując wiosenne nasadzenia. Ich uprawa jest dochodowa i szybka. Odmiany do uprawy w tunelach i pod płaskimi okryciami mają, bowiem krótki okres wegetacji.

Wczesne odmiany kapusty z firmy Syngenta

Odmiana Jetodor F1

Najwcześniejszą z odmian w ofercie firmy Syngenta jest Jetodor F1. Cechuje ją bardzo krótki okres wegetacji, wynoszący 50-53 dni. Główki, których masa dochodzi zazwyczaj do 1,2 kg są dobrze okryte liśćmi rozetowymi. W sprzyjających warunkach agrotechnicznych i pogodowych główki mogą osiągać masę 1,5 kg. Zaletą jest bardzo silny wigor i wyrównanie. Nie ma tu najmniejszych tendencji do wybijania w pąki kwiatowe.

Mirror F1 to jedna z najwcześniej dojrzewających kapust

Także wczesną odmianą jest Mirror F1. Ma ona taki sam okres wegetacji, a więc tylko nieznacznie więcej niż 50 dni. Zaletą tej odmiany jest niezakłócony, ciągły wzrost nawet w warunkach niesprzyjających wegetacji, na przykład w chłodne wiosenne dni. To sprawia, że w niektóre lata pierwsze zbiory kapusty tej odmiany możliwe są już w kwietniu. Rośnie ona na dość wysokim głąbie, co chroni przed chorobami spodniej strony główek.

Veronor F1

Veronor F1 to odmiana kapusty o nieco większych główkach niż poprzednio omówione kreacje. Osiągają one masę 1,5-2 kg. Ma też o kilka dni dłuższy okres wegetacji, średnio o 3-4. Sadząc te trzy odmiany jednocześnie można zapewnić ciągłą sprzedaż kapusty z gospodarstwa. W przypadku tej odmiany główki też są wysoko osadzone. To sprawia, że nie zagniwają, a dodatkową ich zaletą jest odporność na pękanie. Rośliny tej odmiany dobrze znoszą różne warunki uprawy. Choć odmiana ta tak samo jak poprzednie nadaje się do uprawy tunelowej, to w tym przypadku dobre wyniki uzyskuje się również w uprawie pod płaskimi okryciami. Ze względu na swoją trwałość po zbiorczą jest świetnym produktem do sprzedaży dla marketów.

Odmiana kapusty Kevin F1

W gronie wczesnych odmian kapusty firmy Syngenta znajduje się Kevin F1. Może ona być uprawiana zarówno w tunelach jak i pod okryciem z agrowłókniny. Jej główki są większe gabarytowo i osiągają masę do 2 kg. Odmiana zapewnia wysokie wyrównanie. Zaletą jest wysoka tolerancja na pękanie główek. Ma silny system korzeniowy i co ważne, dobrze radzi sobie na lżejszych stanowiskach.

Uprawa wczesnych kapust w regionie Łęczycy

Odmianą nieco późniejszą, doskonałą do uprawy pod agrowłókniną jest Bolikor F1. Okres wegetacji trwa tu 58-60 dni. Jej uprawa daje płynne przedłużenie zbiorów po wycięciu wcześniej wspomnianych odmian. Kapusta odmiany Bolikor F1 rośnie nieco dłużej, ale wykształca też cięższe główki. Ich masa zazwyczaj zamyka się w przedziale 1,8-2,2 kg. Główki mają bardzo dobrą strukturę są odporne na pękanie i najlepiej sprawdzają się do pakowania w karton. Liście pokryte mocnym nalotem woskowym, raczej cienkie.

Gdzie najlepiej sprawdzają się poszczególne odmiany?

W regionie Igołomii, gdzie kapustę uprawia się na glebach ciężkich, ceni się odmiany o wysoko posadowionej główce. Liderem pod względem wielkości nasadzeń na tych terenach jest odmiana Mirror F1. Jej popularność jest efektem wczesności, okrągłego kształtu główki, dużego wyrównania i jednorodności towaru. Jest też odporna na zmienne warunki uprawy panujące w niskich tunelach. Kolejną powszechnie wybieraną odmianą w Małopolsce jest Veronor F1 – informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Dodaje, że mniejszym zainteresowaniem cieszą się tu odmiany Kevin F1 czy Jetodor F1, choć są tu uprawiane także z powodzeniem. Są jednak bardzo popularne w innych rejonach kraju.

Władysław Tokarczyk prezentuje odmianę kapusty Mirror F1

Jednak w okolicach Piątku i Łęczycy, regionu gdzie tradycje uprawy wczesnych kapust i kalafiorów są bogate, także dużym uznaniem cieszą się odmiany Mirror F1 i Veronor F1. Jak wyjaśnia Grzegorz Goździk, doradca z firmy Syngenta, znaczenie ma tutaj kształt główek. Plantatorzy bardzo cenią sobie kapustę, która wcześnie przyjmuje kulisty kształt. O ile stożkowe główki są sprzedawalne na samym początku, o tyle, gdy towaru na rynku pojawia się więcej, silnie preferowane są główki kuliste. Poza tym ważnym parametrem handlowym obie te odmiany mają także wiele zalet w uprawie. Nie przysparzają plantatorom problemów. Radzą sobie w zmiennych warunkach uprawy, czasem wręcz stresowych. Ta niezawodność jest dla tutejszych warzywników bardzo ważna – mówi specjalista Syngenty.