Od kilku lat brokuł jest w szczególnym centrum zainteresowania zakładów przetwórczych w Polsce. Pomimo dynamicznego wzrostu powierzchni nasadzeń tego gatunku (w ciągu ostatnich 3 lat średnio o 15% rocznie), różyczka brokuła wciąż jest towarem deficytowym.

W minionym sezonie większość chłodni kolejny raz skupiła jedynie 70-80% swojego faktycznego zapotrzebowania na ten surowiec. Pomimo tak dużego popytu na różyczkę brokuła i ostatnich podwyżek cen w skupie, średnia dochodowość uprawy brokuła pozostaje na bardzo niskim poziomie. Okazuje się, że średnie plony na poziomie 8t różyczki z ha uzyskiwane w ostatnich latach, jedynie rekompensują koszty produkcji. Nic dziwnego, że wśród producentów większym zainteresowaniem cieszą się kontraktacje na dostawy różyczki kalafiora, gdzie wysoko wydajne odmiany, takie jak Giewont F1, zapewniają większą stabilizację produkcji.

Polscy producenci , którzy testowali odmianę TITANIUM F1 odnieśli pozytywne rezultaty. Bolesław Janusz (po lewej) i Krzysztof Kucharski

Hodowcy oraz rynek w dalszym ciągu poszukują bardziej niezawodnych i bardziej wydajnych odmian przemysłowych, które umożliwiłyby faktyczne osiąganie planowanych 12-15 ton różyczki z ha. W kampanii jesiennej takie plony wydają się być bardzo realne, gdyby tylko móc wyeliminować problem bakterioz, które w zeszłym roku były zmorą wielu plantatorów. Wydajność produkcji różyczki znacznie rośnie jeśli róże brokuła nie mają tendencji do szybkiego rozluźniania się, przerastania róż listkami, czy też do zbyt szybkiego rozwoju pąków kwiatostanowych. Przy szybko rosnących kosztach pracy istotnym staje się też łatwość i szybkość zbioru, co jest możliwe przy różach wyniesionych ponad liśćmi.

Najnowsza odmiana z hodowli Seminis o nazwie TITANIUM F1 łączy w sobie takie cechy, a nowa genetyka daje nowe możliwości w przetwórstwie. Opinie producentów, którzy uprawiali tę odmianę w zeszłym roku potwierdzają, że nawet w tak trudnym, deszczowym sezonie można było poprawić dochodowość w produkcji różyczki dla przemysłu.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się jak zwiększyć dochodowość produkcji brokuła dla przemysłu jak prawidłowo nawozić i chronić brokuł przed chorobami, a także zapoznać się z kalkulacją kosztów produkcji brokuła w Hiszpanii i w Polsce, zapraszamy do lektury Magazynu Brokułowego.

Magazyn Brokułowy – do pobrania TUTAJ

Materiał reklamowy