Mączniak rzekomy w cebuli to poważne zagrożenie dla produkcji tego gatunku. Każdego roku choroba ta zbiera ponure żniwo na krajowych plantacjach. Czy jest oręż po który plantatorzy mogą sięgnąć w walce z tym zagrożeniem? Okazuje się, że tak: jest nim Orondis Evo Pack – pakiet łączący fungicyd Orondis Plus oparty o substancję nowej generacji oksatiapiprolinę ze znanym już i sprawdzonym w Polsce i na świecie Amistarem.

Mączniak rzekomy cebuli

Mączniak rzekomy cebuli jest powodowany przez patogen Peronospora destructor. Grzybnia rozwija się w liściach i pędach rośliny penetrując przestwory międzykomórkowe i wrastając w komórki miękiszowe. Choroba uszkadza aparat asymilacyjny roślin i w ten sposób wpływa negatywnie na plon. Początkowo występuje placowo. Niezwalczana rozprzestrzenia się po całej plantacji. Wysoka szkodliwość wynika właśnie z tempa w jakim patogen może spowodować znaczące straty w plonie. W sprzyjających warunkach pogodowych patogen ten może powodować infekcje, które będą postępowały po sobie w odstępach liczonych w dniach (infekcje mączniaka rzekomego cebuli mogą następować nawet co 3 dni).  Mączniak rzekomy na szczypiorze objawia się dużymi kolistymi przebarwieniami. Porażony przez mączniaka rzekomego szczypior przestaje rosnąć, staje się jasnozielony i pokrywa je białoszary obfity nalot zarodników konidialnych. Zarodniki w sprzyjających warunkach rozprzestrzeniają się na całej plantacji. Zwalczanie tej choroby na plantacjach cebuli z siewu wiosennego może być konieczne już w pierwszych dniach lub w połowie czerwca. Częstym następstwem porażenia roślin mączniakiem rzekomym jest infekcja Stemphylium, która prowadzi do dalszej jeszcze obniżki produktywności kwatery.

Orondis Evo Pack – najnowsza broń przeciwko mączniakowi

Orondis Evo Pack łączy w sobie nowy, wyjątkowo skuteczny mechanizm działania oksatiapiproliny wpływający na cykl rozwojowy patogena, z korzyściami płynącymi z Technologii Amistar. Dzięki takiemu połączeniu jest skutecznym orężem w walce z mączniakami rzekomymi, charakteryzuje się wysoką odpornością na zmywanie oraz długotrwałym działaniem zapobiegawczym – do 10 dni. Na pakiet składają się dwa preparaty: pierwszym jest Orondis Plus, drugim Amistar. Dla optymalnej ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomym rekomenduje się stosowanie obu tych produktów maksymalnie 3 krotnie w sezonie każdy. Jednorazowa dawka Orondis Plus to 0,2 l/ha, a Amistar chroni skutecznie w jednorazowej dawce wynoszącej 0,8 l/ha.

Orondis Plus jest rozwiązaniem stworzonym specjalnie z myślą o zapobiegawczym zwalczaniu mączniaków rzekomych. Poza cebulą, może być także stosowany na plantacjach czosnku i sałaty. Amistar także służy do ochrony przez mączniakami rzekomymi, zapobiegawczo ale także wczesnointerwencyjnie, a dodatkowo można go stosować także do likwidacji innych zagrożeń chorobowych, takich jak szara pleśń, zgnilizna twardzikowa czy mączniak prawdziwy. Tandem składający się na Orondis Evo Pack to zatem kompleksowa broń fungicydowa przeciw kilku chorobom stanowiącym poważne zagrożenie dla sukcesu w prowadzeniu plantacji  cebuli, z których najgroźniejszym jest mączniak rzekomy.

Więcej na filmie

Więcej na temat możliwości zwalczania mączniaka rzekomego cebuli opowie Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Zapraszamy do oglądania:

materiał promocyjny z firmy Syngenta