Kalafior należy do warzyw klimatu umiarkowanego, optymalne warunki wzrostu to umiarkowana temperatura, około 20°C i wysoka wilgotność powietrza. Pogoda w ostatnich kilku latach zdecydowanie odbiegała od optymalnej dla tego gatunku. O ile dla producentów z rejonu krakowskiego czy Tomaszowa Lubelskiego upały i susza latem nie są rzadkością, to dla producentów z północnej Polski ostatnie lato było bardzo nietypowe.
Materiał reklamowy
Wybrane odmiany kalafiorów
Długość okresu wysokich temperatur, zarówno dziennych jak i nocnych jakie panowały w 2018 roku, zaskoczyła wszystkich. Drugim czynnikiem stresowym dla roślin był niedobór wody, kumulowany przez małą ilość opadów i wysokie temperatury, szczególnie odczuwalny przy braku możliwości nawadniania. W tak trudnych i niestabilnych warunkach szczególnie istotny jest dobór odmian, które sprawdzają się w bardzo zmiennym klimacie. Enza Zaden od wielu lat prowadzi hodowlę odmian kalafiora i testuje je w polskich gospodarstwach. Wśród wielu ocenianych odmian pozytywnie wyróżniły się dwie: Bielic i E 40W 706. Są to odmiany uniwersalne, do nasadzeń w gruncie odkrytym od początku kwietnia do początku lipca.
Niezawodne propozycje

Bielic był testowany w Polsce przez kilka lat, w bardzo różnych warunkach pogodowych i glebowych, zarówno okresach suszy jak i w latach wilgotnych. Mocny system korzeniowy, silny wigor pozwalają na uprawę tej odmiany także przy niedoborach wody. Dzięki tym cechom Bielic w małym stopniu reaguje na zmienność gleby. Bielic pozytywnie wyróżnił się wigorem w lata upalne ale także bardzo dobrze poradził sobie przy silnej presji chorób. Liście zewnętrzne są średniej długości, wewnętrzne mocno skręcone, bardzo dobrze osłaniają róże. Szerokie blaszki liściowe całkowicie osłaniają spód róży i chronią przed zabrudzeniem i dostępem światła. Róże są białe, ciężkie, są łatwe do układania w skrzynkach. Uniwersalność odmiany pozwala na sprzedaż na świeżym rynku i różyczkowanie w okresie letnim.

Bielic od paru lat jest odmianą handlową a w tym sezonie planowane jest wprowadzenie do sprzedaży nowej odmiany E 40W 706. Jest o kilka dni wcześniejsza, stanowi więc bardzo dobre uzupełnienie dla Bielica. W ostatnim sezonie była sprawdzana w różnych rejonach kraju. Między innymi w Starej Wsi w rejonie Tomaszowa Lubelskiego. Rozsada wysadzono 17.04, gdy było już sucho i bardzo ciepło. Pierwszy deszcz spadł miesiąc po posadzeniu, a drugi tydzień przed zbiorem. Cięcie róż rozpoczęło się pod koniec VI. Jakość róż była bardzo wysoka, ciężkie, okryte, zwarte. Duża masa, łatwość różyczkowania pozwoliły na sprzedaż części plonu do mrożenia – podsumuje jeden z producentów który testował tę odmianę.

Bielic i E 40W706 były również z powodzeniem uprawiane w centralnej Polsce z nasadzeń na początku czerwca. W najtrudniejszym okresie maksymalnej długości dnia, dużego nasłonecznienia i wysokich temperatur przy zapewnieniu deszczowania obie odmiany sprawdziły się znakomicie. Rośliny porosły dorodne, róże były bardzo ciężkie i zbite. Liście były duże, ciemnozielone, a wewnętrzne liście były spiralnie skręcone i bardzo ładnie okrywały róże – oceniają producenci.