W niedzielne popołudnie, 15 sierpnia, w miejscowości Długie koło Potworowa odbyło się spotkani warzywnicze. Jego organizatorami były firmy Enza Zaden i Intermag, a także producent rozsad GPR Krasoń oraz Greenpunkt, dystrybutor podłoży uprawowych na bazie estońskich torfów a także firma handlowa Agromax. Dzień otwarty papryki, który odbywał się w gospodarstwie Magdaleny i Przemysława Szatanów, zgromadził kilkudziesięciu okolicznych plantatorów, a także grono przedstawicieli mediów i firm z branży ogrodniczej.

Bogata kompozycja merytoryczna

Spotkanie otworzył Bernard Zioło, przedstawiciel Enza Zaden. Podziękował gospodarzom za zgodę na organizację wydarzenia oraz trud włożony w przygotowanie kwater. W gronie odmian papryki testowane było kilka wariantów. Niektóre rośliny były szczepione, inne rosły na własnym korzeniu. Ciekawostką były trzy rzędy papryki pomarańczowej w jednym z tuneli. Stanowisko na którym założona została plantacja jest w użytkowaniu gospodarzy dopiero od roku. Udało się już doregulować odczyn pH gleby pod kątem preferencji gatunku, natomiast pewnej pracy i uwagi wciąż wymaga optymalizacja zawartości pierwiastków w glebie. Pomimo tego i wciąż ograniczonej jeszcze wiedzy o stanowisku, rośliny prezentowały się dobrze lub bardzo dobrze. Poniżej krótka relacja fotograficzna z tuneli paprykowych, które zwiedzać mogli uczestnicy wydarzenia i kilka zdjęć pozyskanego z nich plonu:

Cukinia także ważnym kierunkiem produkcji

Oprócz papryki w gospodarstwie p. Szatanów uprawiana jest także cukinia. W wizytowanej kwaterze uczestnicy Dnia otwartego papryki mogli także zobaczyć kwaterę tego waśnie gatunku. To już 4 nasadzenie w tym sezonie. Pierwsze zrealizowane zostało w tunelach, drugie pod okrywą z agrowłókniny. Trzeci i czwarty rzut rośnie w otwartym gruncie. Ostatnie nasadzenie wykonano także w tunelach, ale z myślą o typowo jesiennym, późnym zbiorze. Tak prezentowała się cukinia odmiany Keesha, jedynej uprawianej tu kreacji, podczas imprezy 15 sierpnia:

Nawozy, rozsada, podłoża  

Oprócz lustracji kwater z uprawianymi roślinami, Dzień otwarty papryki dał jego uczestnikom także możliwość spotkania się z przedstawicielami firm zaopatrujących plantatorów w środki produkcji. Na zorganizowanych wcześniej stoiskach firmowych oczekiwali oni na przybyłych ogrodników, odpowiadali na pytania, wyjaśniali wątpliwości. Wśród nich byli reprezentanci firmy Greenpunkt oferującej podłoża Kekkila, członkowie zespołu nawozowej firmy Intermag czy przedstawicielka GPR Krasoń, Aleksandra Wronka. Na spotkanie przybyła także Agnieszka Śledź z lokalnej firmy handlowej Agromax.